Dvorci, muzeji, galerije i izložbeni prostori diljem Varaždinske županije otvorili su svoja vrata posjetiteljima u okviru manifestacije Noć muzeja 2016. pa je tako u razgled muzejskih zbirki i izložbi u petak, 29. siječnja pohrlilo i staro i mlado, a mnogi su posjetitelji stigli i iz drugih gradova i županija.
Posebno zanimanje i ove je godine vladalo za razgled Dvora Trakošćan gdje je upriličeno i predstavljanje djelovanja grofice Luize Erdödy iz Novog Marofa, a u Gradskom muzeju Varaždin posjetitelji su mogli uživati u razgledu reprezentativne izložbe Varaždin pod krunom Habsburgovaca. U staroj gradskoj jezgri, koja je i sama muzej na otvorenome, mogli su razgledati i netom otvorene izložbe u galerijama kao i svima zanimljiv šarmantan postav Muzeja anđela.
Gradski muzej Varaždin priključio se organizaciji Hrvatskog muzejskog društva u programu Noći muzeja 2016. dajući posjetitelji mogućnost besplatnog razgleda reprezentativne izložbe "Varaždin pod krunom Habsburgovaca" postavljene u palačama Sermage (GMV Trg M. Stančića 3, I. dio/razdoblje do 19. stoljeća) i Herzer (GMV Franjevački trg 10, II. dio/razdoblje od 19. stoljeća). Muzej je tijekom manifestacije posjetilo čak 2775 posjetitelja.
Izložba obrađuje burno povijesno razdoblje tijekom četiri stoljeća zajedničke povijesti i međusobnih odnosa između vladarske kuće Habsburg i Varaždina, koji je tada bio jedno od središta političkog, ekonomskog i kulturnog života. Kroz 12 tematskih cjelina i 350 raznorodnih izložaka predstavljeno je djelovanje pojedinih vladara iz dinastije Habsburg/Habsburg-Lotringen i utjecaj njihove vladavine na varaždinskome području.
Među izloženim predmetima su: arhivski dokumenti, oružje, medalje, ordenje, značke, novac, nakit, fotografije, novine, slike, grafike, porculan, staklo, tekstil, vladarski pokloni, zastave, knjige, streljačke mete i odjevni predmeti. Osim građe iz fundusa varaždinskoga muzeja, za izložbu su posuđeni i predmeti iz nekoliko hrvatskih ustanova i privatnih zbirki. Prezentacija muzejsko-arhivske građe upotpunjena je i suvremenim tehnološkim sadržajima, s opširnije dostupnim tematskim cjelinama na tabletima, a neki događaji, poput posjeta Habsburgovaca Varaždinu, dinastičkih borbi, instalacija banova, Kraljevskog namjesničkog vijeća i velikoga požara iz 1776. godine, prikazani su i u formi 3D animacije.
Tom izložbom Muzej je ujedno prošle godine „okrunio“ i svojih 90 godina neprekinutoga djelovanja.
Još jedan značajan varaždinski muzej je i Muzej vatrogastva, koji je u Noći muzeja 29. siječnja svoja vrata posjetiteljima otvorio izložbom fotografija Damira Hoyke pod naslovom Crna šuma. Održavale su se i likovne radionice za djecu, a posjetiteljima je zanimljiv bio i postav muzeja i druženje s pripadnicima Prvog dobrovoljnog vatrogasnog zbora Varaždin. U Galeriji Zlati ajngel uz Noć muzeja upriličeno otvorenje izložbe Gordaea Špoljar Andraši, samostalne umjetnice iz Koprivnice, koja se predstavila kolažima s ukomponiranim obiteljskim fotografijama u kojima pokušava prenijeti vlastite dijaloge između intimnog ili unutarnjeg čitanja, i stvarnog, vanjskog poimanja svijeta i prirode. U Galerijskom centru Varaždin posjetitelji su mogli uživati u Facebook fotografijama Damira Širole. Ovogodišnjoj Noći muzeja pridružio se i Muzej anđela s šarolikim opusom umjetničkih suvenira umjetnika Željka Prsteca i najnovijom izložbom "Oltareki", a radi se o triptisima, koji mame posjetitelje na otkrivanje skrivenih i slatkih tajni.
U Arheološkom muzeju u Zagrebu moglo se razgledati i izložbu o Varaždinskim Toplicama - Aquae Iasae. U sklopu manifestacije Noć muzeja 2016. prisjeća se utemeljitelja Narodnog (zavičajnog) muzeja te njihovog doprinosa u prikupljanju arheološke građe koja je i danas neizostavan dio fundusa Muzeja. Šetnjom kroz stalni postav može se dobiti uvid u predmete koji su darovali, ili otkupili za muzej, ili svojim djelovanjem pribavili Mijat Sabljar (1790-1865), Ivan Kukuljević Sakcinski (1816-1889) i Josip Juraj Strossmayer (1815-1905).
Na izložbi u Arheološkom muzeju u Zagrebu predstavljeni rezultati najnovijih istraživanja, provedenih od 2011. do 2014. godine, kada su pronađeni brojni natpisi, skulpture i reljefi te velika količina rimskih kovanica koje su od 1. do 4. st. bile ubacivane u „sveti izvor“. Osim kamenih spomenika izložen je ostali arheološki materijal (keramika, staklo, metal), ali i 3D rekonstrukcije izgleda kompleksa u raznim fazama izgradnje kao i samo arheološko istraživanje i konzervatorsko-restauratorski radovi provedeni na nalazima i na samom lokalitetu. Za vrijeme Noći muzeja bilo je moguće virtualno prošetati izložbom pomoću 3D naočala.
Muzej Međimurja Čakovec predstavio je općinu Goričan sa njezinim kulturno-umjetničkim programom čime Muzej Međimurja nastavlja s vlastitim, već tradicionalnim konceptom predstavljanja kulturno-povijesnog nasljeđa jedne međimurske općine ili grada.