Dodjele ICOM Hrvatska 2024. nagrada održale se u Muzeju suvremene umjetnosti Zagrebu 6. prosinca.
Program su, nakon pozdravnih govora uveličali međunarodni predavači Catherine Ritman Smith s predavanjem pod nazivom "Introducing Young V&A: co-creating a museum for now and the future" te Theo Meereboer-Necheporenko s predavanjem pod naslovom "Attractive - relevant - meaningful".
Nakon gostujućih izlaganja, prezentirani su odabrani hrvatski muzejski projekti, a zatim su slijedile dodjele nagrada za pet kategorija.
Dvor Trakošćan ponosni je dobitnik godišnje nagrade za međunarodnu suradnju, koja mu je dodijeljena za projekt "Žene nose svijet". Interdisciplinarni međunarodni projekt "Žene nose svijet" propituje ulogu i položaj žena u društvu i svijetu rada. Koristeći umjetničku fotografiju kao komunikacijski medij, projekt povezuje ideju fizičkog rada i nepovoljnog položaja žena te ukazuje na nejednakosti, predrasude i diskriminaciju koja zahtijeva društvenu reakciju. Naglasak je na ženama iz ruralnih područja i više zemalja Europe, Afrike, Azije i Amerike.
Partneri na projektu bili su: umjetnica Lekha Singh, producentica Carley Blackman-Yonkman, Centre Alexandre Koyré (André Delpuech), Etnografski muzej u Zagrebu, Muzej za umjetnost i obrt, Kajkaviana, društvo za prikupljanje, čuvanje i promicanje hrvatske kajkavske baštine, KUD Josip Genc iz Bednje, Hrvatsko-američko društvo, Državni arhiv u Zagrebu te Posavski muzej Brežice.
Projekt je ostvario međunarodni odjek kroz obradu globalno relevantne teme, kroz suradnju s priznatim međunarodnim institucijama i umjetnicima te kroz razne formate kulturne i umjetničke razmjene, a uključivao je: izložbu fotografija poznate američke umjetnice Lekhe Singh na kojima su prikazane žene koje nose teret snimljene u nekoliko zemalja svijeta; popratnu izložbu povijesnih fotografija s kraja 19. i prve polovine 20. stoljeća iz fundusa muzeja Dvor Trakošćan, Etnografskog muzeja u Zagrebu i Muzeja za umjetnost i obrt, snimljenih u ruralnim područjima Hrvatske; snimanje dokumentarnog filma u suradnji s KUD-om Josip Genc iz Bednje; predavanja, promocije i okrugle stolove u suradnji s Centre Alexandre Koyré iz Francuske, Hrvatsko-američkim društvom i udrugom Kajkaviana te Državnim arhivom u Zagrebu te gostovanje izložbe u Posavskom muzeju Brežice.