U Elektrostrojarskoj školi Varaždin danas su potpisani ugovori za izgradnju dvanaest fotonaponskih elektrana za osnovne škole Klenovnik, Maruševec, Ivanec, Ludbreg, Petrijanec, Sveti Đurđ, Trnovec, Vinica i Sračinec te srednje škole – Elektrostrojarsku, Gospodarsku i Strojarsku i prometnu školu.
Riječ je o projektu „Povećanje kapaciteta obrazovnih ustanova Varaždinske županije za proizvodnju solarne energije" koji je sufinanciran kroz Financijski mehanizam Europskog gospodarskog prostora (EGP) od strane Islanda, Lihtenštajna i Norveške kroz nacionalno sufinanciranje Republike Hrvatske u iznosu od 298.542,31 eura. Ukupna vrijednost projekta je 351.226,25 eura, pri čemu preostala sredstva osigurava Varaždinska županija.
Potpisivanju ugovora u Elektrostrojarskoj školi u Varaždinu nazočila je zamjenica župana Silvija Zagorec koja je istaknula da Varaždinska županija želi biti predvodnik u korištenju obnovljivih izvora energije.
- Nalazimo se u izazovnim vremenima i svjedoci smo neprestanog rasta cijena energenata, zato je vrlo bitno okrenuti se obnovljivim izvorima energije. Varaždinska županija u svom fokusu ima i želi iskoristiti sve potencijale koji nam se nude na području županije odnosno želimo biti predvodnici u korištenju obnovljivih izvora energije. Tome u prilog govori i činjenica da smo zajedno s Općinom Mali Bukovec osnovali društvo Bukotermal te želimo iz geotermalne vode proizvoditi električnu energiju i taj je projekt u postupku realizacije. Također, prije godinu i pol dana smo uveli projekt DIZEL odnosno određeni standard digitalno i zeleno. Taj smo program uveli u naše škole jer želimo biti globalno konkurentni. Danas ćemo potpisati ugovore s izvođačem za izgradnju fotonaponskih elektrana koje ćemo ugraditi na 12 naših škola - istaknula je zamjenica župana Silvija Zagorec te dodala da ovakvim projektima imamo za cilj postići energetsku samodostatnost i neovisnost te ostvariti energetske uštede.
Pročelnik županijskog Upravnog odjela za prosvjetu, kulturu i sport dr. sc. Miroslav Huđek istaknuo je da su se svi okupili radi zelenog, radi proizvodnje toplinske i električne energije.
- Svugdje gdje je moguće u našim školama imat ćemo takvu kombinaciju. Na krovovima će biti sunčane elektrane, a grijanje ćemo pokušati riješiti preko dizalica toplina. To znači da ćemo proizvoditi vlastitu energiju za vlastitu potrošnju. Ovih 12 škola je oko 300 kilovatsati instalirane snage, a u kompleksu u Hallerovoj aleji je šest škola i tu imamo instalirano s ovim projektom oko 200 kilovatsati snage na krovovima i oko pola megavata proizvodnje toplinske energije – rekao je Huđek.
Uime ravnatelja 12 spomenutih škola obratio se ravnatelj Elektrostrojarske škole Igor Kos.
- Zahvaljujem Varaždinskoj županiji što provodi i razmišlja na ovaj digitalni i zeleni način. Siguran sam da ćemo na ovaj način i ovim projektom još dići ljestvicu više, što se tiče našeg standarda. Unaprijedimo li jednu školu, unaprijedili smo sve drug – rekao je Kos.
Ugovori su potpisani s izvođačem za izgradnju fotonaponskih elektrana te tvrtkom koja će izvoditi nadzor. Kod osam škola prilikom ugradnje ostvarit će se snaga od 25 kWh, a na četiri škole koje već imaju fotonaponske elektrane će se povećati kapacitet s 10 na 35 kWh.