Čak 12 posto učenika doživjelo je da netko bez dopuštenja podijeli njihovu video snimku na internetu, a čak 52 posto djece doživjelo je da ih drugi ogovaraju na internetu. To je tek dio podataka dobivenih u provedenom nacionalnom istraživanju o korištenju informacijsko - komunikacijskih tehnologija djece i mladih u Hrvatskoj.
U okviru istraživanja, koje je provedeno krajem 2015., ispitano je sedam tisuća sudionika, učenika osnovnih i srednjih škola. Trenutačno su obrađeni podaci o ukupno 2.250 sudionika istraživanja, iz 34 škole u Hrvatskoj.
- Rezultati na ovom uzorku ukazuju da sudionici u svom domu u prosjeku imaju šest uređaja koji imaju pristup internetu, a preko 67 posto sudionika navodi kako im je internet stalno dostupan. Sudionici u najvećoj mjeri internetu pristupaju putem mobitela, 75 posto - stoji u priopćenju.
Također, istraživanje je pokazalo da mladi u prosjeku na internetu provode dva sata dnevno, dok vikendom učenici provode tri, a srednjoškolci do pet sati dnevno.
Najalarmantniji su ipak podaci vezani uz uznemiravanje na internetu. Iako je čak više od polovice učenika navelo da su barem jednom doživjeli da ih ogovaraju na internetu, puno ih manje priznaje svoje sudjelovanje u uznemiravanju.
- 5 posto ih je izjavilo kako je barem jednom namjerno slalo viruse elektroničkom poštom, a čak 55 posto učenika je internet koristilo za ogovaranje drugih. Polovica ispitanika navodi kako u zadnjih godinu dana nije doživjela neugodna iskustva na internetu. 10 posto ispitanika navodi da u takvim situacijama ne traži pomoć, 20 posto se za pomoć obraća roditeljima, 34 prijateljima, 10 posto dečku ili curi, a tek 2 posto njih traži pomoć djelatnika škole - stoji u rezultatima istraživanja.
Ovi rezultati predstavljeni su uoči Dana sigurnijeg interneta, projekta koji provode Centar za nestalu i zlostavljanu djecu uz potporu Europske komisije te Microsofta Hrvatske i Vipneta.
Aktivnosti u sklopu projekta najavljene su za 9. veljače, kada će se u 60 škola diljem zemlje održati predavanja uživo i putem Skype-a.