U sklopu projekta "Zeleno želimo" Grad Varaždin i Grad Ludbreg dobit će dva nova turistička mikroproizvoda financirana s 85 posto iz europskih fondova.
Turistička zajednica Grada Varaždina će razviti mikroproizvod Gastronomija koji će povezati tržnicu u staroj gradskoj jezgri Varaždina i samu gradsku jezgru s okolnom lokalnom ponudom gastronomije i doživljaja te običaja na području grada Varaždina i šire na programskom području.
Grad Ludbreg će razvijati mikroproizvod Vino koji će na svom području povezati povijest vinogradarstva i vinarstva s polazišnom točkom u izložbenom podrumskom prostoru dvorca Batthany.
Prekogranični projekt
O tome su danas u varaždinskoj Gradskoj vijećnici pričali u ime partnera na projektu Jelena Toth, direktorica Turističkog ureda Turističke zajednice grada Varaždina, Dubravko Bilić, gradonačelnik Grada Ludbrega, Renata Papec i Božica Šantek iz Hrvatske gospodarske komore – županijske komore Varaždin te Miljenko Ernoić, predsjednik Uprave Razvojne agencije Sjever DAN te Dragica Đula, povjerenica Vlade RH u Gradu Varaždinu.
- Naš mikroprozvod bit će napravljen na Gradskoj tržnici gdje će se urediti jedan novi prostor na kojem će lokalni proizvođači predstavljati svoje proizvode koji su bazirani na tradiciji i gastronomiji - kazala je Jelena Toth te najavila kako će u narednim mjesecima biti poznato i više detalja.
Na Jelenu Toth nadovezao se ludbreški gradonačelnik Dubravko Bilić koji je istaknuo kako je to za Ludbreg samo nastavak uspješnog EU projekta.
- U sklopu njega u Ludbregu ćemo napraviti jednu enološku, vinsku priču i mi ćemo kroz taj projekt urediti vinsku točku gdje će turisti moći kušati sva vina s ludbreške vinske ceste i s te će točke se moći uputiti na izučavanje okusa ludbreškog kraja po vinskoj cesti - kazao je Bilić te istaknuo kako je ovo značajan projekt za Ludbreg.
- Važno je turiste u Ludbregu zadržati što dulje, ponuditi im što više sadržaja i na neki način ih natjerati da prespavaju u jednom od tri ludbreška hotela - zaključio je Bilić.
U Županijskoj komori Varaždin ističu kako je njihovo sudjelovanje u projektu garancija kvalitete.
- Mi smo zaduženi za provedbu paketa obrazovanja i osposobljavanja turističkih djelatnika. Taj paket se sastoji od izrade praktičnih priručnika kao smjernice za dostizanje određenih kvaliteta u pružanju tursitičke usluge i također organiziramo velik broj obrazovnih mjera za tursitičke djelatnike također u cilju održavanja kvalitete turističkih usluga - kazali su u Županijskoj komori koja je također za provedbu projekta osigurala 120.000 eura.
Zelena turistička ponuda
Inače, "Zeleno želimo" je projekt koji je odobren za financiranje u sklopu programa INTERREG Slovenija - Hrvatska koji je dio Europskog fonda za regionalni razvoj. Projekt je vezan na Prioritetnu os 2 navedenog programa 'Očuvanje i održivo korištenje prirodnih i kulturnih resursa, a specifični cilj programa je aktivna zaštita baštine održivim turizmom. Puni naziv projekta, a ujedno i njegova svrha je 'Povezivanje zelene turističke ponude zaleđa s registriranom prirodnom i kulturnom baštinom'.
Prijavitelj projekta je Poljoprivredno šumarski zavod Murska Sobota, a partneri s hrvatske strane projekta su Turistička zajednica grada Varaždina, Hrvatska gospodarska komora -županijska komora Varaždin te Grad Ludbreg. Kao pridruženi partneri (suradnici) na projektu uključeni su i Grad Varaždin te Turistička zajednica Grada Ludbrega. Predviđeno trajanje projekta je 30 mjeseci, te će započeti 1.9.2017., a trajati do 29.2.2020.
Ukupna vrijednost projekta je 836.515 EUR. Što se tiče hrvatskih partnera, dio proračuna koji se odnosi na Grad Ludbreg iznosi 131.515 EUR, HGK - županijska komora Varaždin ima proračun u iznosu 119.175 EUR, a Turistička zajednica Grada Varaždina ima proračun u iznosu od 120.815 EUR. Od ovih ukupnih iznosa, Europski fond za regionalni razvoj sufinancira 85% ukupnih troškova, a 15% od svojih proračuna financiraju sami partneri.
Glavni cilj projekta je stvoriti i implementirati nove turističke sadržaje na projektnom području na temelju aktivnog uključivanja kulturne i prirodne baštine, u kombinaciji s uzbudljivim sadržajem iz zaleđa tj. ruralnih krajeva koji okružuju gradove, te ciljnim skupinama omogućiti nova iskustva i, s druge strane, učinkovitije ponuditi nasljeđe i sadržaj u zaleđu kroz održivi turizam.
Povećana privlačnost prekograničnog područja
Rezultat projekta će biti povećana privlačnost prekograničnog područja zbog novog turističkog proizvoda koji će uključivati prirodnu i kulturnu (materijalnu i nematerijalnu) baštinu, povezanu sa zanimljivim sadržajem iz zaleđa.
U sklopu projekta razvit će se 4 mikroproizvoda turističke namjene, po dva sa svake strane granice. Uz spomenute hrvatske proizvode, mikroproizvodi koje razvijaju partneri sa slovenske strane tiču se rukotvorina te prirode i kretanja. Četiri mikroproizvoda, koji će biti izloženi na četiri mikrolokacije, bit će povezani u jedan Zajednički prekogranični turistički proizvod.
Uz razvijanje mikroproizvoda koji će zajednički činiti jedinstveni turistički proizvod ovog prekograničnog područja, projekt uključuje i aktivnosti promocije, brojne radionice za lokalne dionike kojima se pružaju znanja i vještine za razvoj ovog tipa održivog turizma te izrade strategija i akcijskih planova u tu svrhu.