Povodom nadolazećeg gostovanja cirkusa „Classic Circus Berlin“, iz varaždinske Udruge Spas upozorili su da članovi u svojim točkama koriste divlje životinje (deve) i konje, a čime se krši Zakon o zaštiti životinja (čl. 53) i odredba Grada Varaždina o zabrani izvođenja cirkuskih točaka sa životinjama potpisana 2005. godine.
>> FOTO: Što dvogrbe deve rade u Optujskoj ulici u Varaždinu?
- Molimo vas da tekst kopirate u svoj e-mail te pošaljete na adrese župana, gradonačelnika i nadležnog gradskog Upravnog odjela za komunal, ali i Veterinarske inspekcije kako bi pokazali da tražimo provođenje zakona i odredba koje su potpisane! Pokažimo da se ne slažemo s patnjom i prisiljavanjem životinja na neprirodno ponašanje te da su takvi oblici zabave dio prošlosti - navode na svom Facebook profilu članovi udruge Spas.
Točnije, u tekstu kojim se bi svatko nezadovoljan dolaskom cirkusa u Varaždin trebao odaslati na adrese institucija ukazuje se na odredbu o zabrani cirkusa s divljim životinjama koje je Grad Varaždin potpisao 2005. godine, ali i čl. 53. Zakona o zaštiti životinja kojim se definira da je „zabranjeno držanje divljih životinja u cirkusima te njihovo korištenje u cirkuskim i drugim predstavama sa životinjama“.
- Istim zakonom domaće životinje definirane su kao '“životinje koje je čovjek pripitomio i udomaćio i koje uzgaja radi proizvodnje hrane, hrane za životinje i nusproizvoda životinjskog podrijetla te u druge gospodarske svrhe“. Iz navedenih zakonskih odredbi jasno je da je u Hrvatskoj zabranjeno držanje divljih životinja u cirkusima bez obzira hoće li one nastupati u cirkuskim točkama ili ne, kao i da deve, ljame i slične životinje u Hrvatskoj nisu domaće, nego divlje životinje te kao takve ne smiju niti pristupiti s cirkusima na teritorij RH. Shodno tome, ulazak spomenutog cirkusa na teritorij Hrvatske je nezakonit. Kako je cirkus „Berlin“ ušao u Republiku Hrvatsku, sukladno Zakonu o zaštiti životinja, čl. 53, zakon je direktno prekršen - navodi se u tekstu.
Također, upozorava se da je zdravstveno stanje deva u cirkusu vidno zanemareno budući da su životinje u lošem stanju, polugole, bez dlake što je protivno čl. 53, st. 2. Zakona o zaštiti životinja.
- Stanje deva je toliko loše da čudi činjenica da je Veterinarska inspekcija dozvolila rad cirkusa sa spomenutim životinjama unatoč njihovom lošem stanju nastalom vrlo vjerojatno uslijed stresa. Životinje korištene u svrhu zabavljanja masa tjera se u cirkusima na neprirodno ponašanje, drži ih se u neadekvatnim uvjetima, trpe zatočeništvo, teške uvjete dugih putovanja i transporta te je odnos prema njima daleko od zabavnog. Često je životinjama uskraćena hrana i pri samom smještaju, ali i u svrhu dresure i poticaja na izvedbu točke. S druge strane, ako životinja u određenome trenutku nije voljna ili sposobna izvesti točku za koju je dresirana, primjenjuje se cijeli sustav kažnjavanja pri čemu životinja osjeća bol i strah što je kršenje Zakona, točnije čl. 4. st. 1. Zakona o zaštiti životinja. S obzirom na to da je više od 30 hrvatskih gradova donijelo odluku o zabrani svih cirkusa sa životinjama, uvjeren sam da grad Varaždin kao kulture, cvijeća i baroka, ne želi uživati u ovakvoj vrsti zabave na štetu i okrutnost životinja na opće nezadovoljstvo građana ogorčenim radom nadležnih institucija i dozvoljavanjem ovakvih događaja usprkos potpisanim odredbama kojima se to zabranjuje. Očekujemo da će nadležna tijela reagirati te pokazati da im je stalo ne samo do provođenja zakona nego i do jasne poruke građanima i građankama da iskorištavanje životinja u cirkusima zbog profita smatraju primitivnim i neprihvatljivim oblikom zabave koji treba ostati dijelom sramotne prošlosti te kao takav nije dobrodošao u gradu Varaždinu ni u Republici Hrvatskoj - zaključuje se u tekstu koji bi, pozivaju iz udruge Spas, trebalo poslati na adrese nadležnih institucija.