- Suradnja na području obrane između Hrvatske te prijateljskih zemalja Poljske i Kraljevine Maroko važna je zbog daljnjeg razvoja suradnje i prijateljskih odnosa na bilateralnoj razini, ali i zbog zajedničkih napora na izgradnji mira i uzajamnog povjerenja. Nadalje, ova je suradnja bitna za Hrvatsku na gospodarskom planu jer Hrvatska ima jaku izvozno orijentiranu vojnu industriju - istaknuo je to u danas saborski zastupnik i predsjednik HDZ-a Varaždinske županije Anđelko Stričak u ime Kluba HDZ-a govoreći o prijedlogu Zakona o potvrđivanju okvirnog sporazuma između Vlade RH-a i Vlade Republike Poljske o uzajamnoj obrambenoj suradnji te prijedloga Zakona o potvrđivanju okvirnog sporazuma između Vlade RH-a i Vlade Kraljevine Maroka o suradnji u području obrane.
Govoreći o dosadašnjoj suradnji u području obrane s Poljskom Stričak je naglasio da se ona ostvarivala temelju Sporazuma o vojnoj suradnji između ministarstava obrane dviju država iz listopada 1998., no, nakon ulaska Republike Hrvatske u članstvo NATO-a i Europske unije aktivnosti iziskuju sklapanje međunarodnog ugovora o uzajamnoj obrambenoj suradnji.
- Tim zakonom utvrdit će se područja suradnje, a odnosit će se na primjenu vojnih komunikacijskih i informacijskih sustava kao i primjenu znanstvenog istraživanja za potrebe oružanih snaga. Suradnja će se odnositi i na borbeno traganje i spašavanje, obrambenu politiku i planiranje, logističku potporu oružanim snagama kao i vojno šifriranje te vojnu izobrazbu. Dio suradnje odnosi se i na vojno inženjerstvo, vojnu policiju, vojnu povijest i vojne muzeje, vojnu infrastrukturu te vojno zdravstvo i zdravstvenu potporu – pojasnio je Stričak.
Nadalje, suradnja podrazumijeva i vojnu normizaciju, kontrolu kvalitete i kodifikaciju, vojne operacije u inozemstvu, vojno novinarstvo i odnose s javnošću kao i vojne operacije. Između ostalog tu je i skrb o vojnom osoblju, vojna obuka i vojne vježbe, vojni prijevoz na svim razinama, zaštita od kemijskog, biološkog i nuklearnog oružja te zaštita prirodnog okoliša u vezi s onečišćenjem koje je posljedica vojnih operacija. Dio suradnje biti će i istraživanje, razvoj, proizvodnja i nabava vojne opreme, obrambena industrijska suradnja, operacije specijalnih snaga, vojno obavještajno djelovanje kao i elektroničko ratovanje. Tijela nadležna za provedbu ovoga Okvirnog sporazuma su Ministarstvo obrane Republike Hrvatske, u ime Vlade Republike Hrvatske, i ministar nacionalne obrane Republike Poljske i ministar za ekonomski razvoj Republike Poljske, u ime Vlade Republike Poljske.
- Za provedbu ovoga Zakona nije potrebno osigurati dodatna financijska sredstva iz Državnog proračuna budući da će se suradnja odvijati kroz redovne aktivnosti Ministarstva obrane – zaključio je Stričak pozdravljajući skoro donošenje ovog Zakona. U nastavku je Stričak govorio o sličnom Zakonu koji predviđa suradnju u području obrane između Hrvatske i Kraljevine Maroko. Prema prijedlogu Zakona vojno-tehnička suradnja Hrvatske i Maroka odvijala bi se kroz izobrazbu i vojnu obuku, obrambenu industriju te održavanje vojne opreme. Suradnje bi bilo i na području vojnog zdravstva, mirovnih operacija, upravljanja kriznim situacijama te u vojnoj povijesti, arhivu i muzeologiji.
- Smatramo da će oba zakona doprinijeti unapređenju daljnje suradnje na svim područjima, a naročito po pitanju uzajamne obrambene suradnje stoga će ih Klub zastupnika HDZ-a podržati – najavio je na kraju rasprave Stričak.