Varaždinski poduzetnici Josip i Monika Šincek, protiv kojih se prema još uvijek neslužbenim informacijama po nalogu USKOK-a provode hitne dokazne radnje pod sumnjom da su počinili kaznena djela protiv okoliša i gospodarstva na više lokacija u Hrvatskoj, vlasnici su varaždinske tvrtke Tipos Resurs, koja je prije dva tjedna otišla u stečaj.
Tvrtka je bila dugogodišnji zakupac na prostoru nekadašnjeg varaždinskog Mundusa, a njihova glavna djelatnost bilo je gospodarenje plastičnim otpadom te su čak nagrađivani kao inovatori u korištenju plastičnog otpada. Nakon što je tvornica Mundus otišla u stečaj, nekretnine je u Varaždinu preuzela Partner banka, a zatim je prije dvije godine tvrtka Mundus Nova Projekt, sa sjedištem u Zagrebu, krenula raščišćavati prostor. Tada kreću i prijepori s dotadašnjim zakupcima na tom prostoru, tvrtkom Tipos Resurs, koji su na kraju doveli i do sudskih sporova, o čemu su Varaždinske vijesti pisale u nekoliko navrata.
Iz zagrebačkog Mundusa tvrdili su da im je dotadašnji zakupac ostavio velike količine otpada nepoznatog porijekla te su ih tužili za neisplatu zakupnine. S druge strane, iz Tiposa su tada poručivali da će oni svoj plastični otpad zbrinuti, ali da ne žele da vlasnici na njih prebacuju odgovornost za otpad koji je, kako su tada tvrdili, nastao rušenjem bivših objekata Mundusa.
Problemi počeli nakon rušenja Mundusa
Problemi su počeli nakon što je 2023. godine krenulo rušenje nekadašnjih objekata Mundusa na parceli koja se proteže na više od 120.000 četvornih metara u gospodarskoj zoni duž Podravske cesta u Varaždinu. Početkom 2024. godine na teren je izašla i Inspekcija zaštite okoliša vezano za zbrinjavanje određenih vrsta otpada i tada za navedenu lokaciju izdaju dva prekršajna naloga. Jedan je nalog tada bio izdan zakupcu, tvrtci Tipos Resurs. Vlasnici su se tada izjasnili da će nedostatke otkloniti, te su istodobno za drugi prekršajni nalog prstom upirali u vlasnike nekretnine ili neku treću stranku. Vlasnici iz zagrebačkog Mundusa tada su pak poručili da ni njima niti angažiranom izvođaču radova na rušenju objekata nisu izdani nikakvi prekršajni nalozi, pa je ostalo nejasno kome je još i za što izdan drugi prekršajni nalog.
Nakon toga, tijekom 2024. godine na Trgovačkom sudu pojavila se tužba Mundus Nove Projekta protiv Tipos Resursa radi isplate. Iz zagrebačke tvrtke, koju zastupa direktor Luka Borić, potvrdili su tada da su pokrenuli više sudskih sporova protiv bivšeg zakupca, uz napomenu da nakon prestanka zakupa Tipos nije uklonio sav sporni plastični otpad s njihove parcele.
- Nažalost, na nekretninama u našem vlasništvu bivši zakupnik Tipos Resurs ostavio je velike količine otpada koje je, sukladno dozvolama za gospodarenje otpadom, a koje je izdala Varaždinska županija, trebao odavno obraditi i otpremiti. Osim otpada koji je trebao obrađivati te koji je ostavljen na našoj nekretnini, bivši zakupnik je ilegalno odložio u okoliš velike količine otpada nepoznatog porijekla. Na temelju rješenja nadležnog tijela, bivšem zakupniku su izdane mjere zabrane poslovanja, ukidanja dozvola te mu je naloženo uklanjanje otpada - odgovorili su tada iz Mundusa, dok je Josip Šincek, direktor Tipos Resursa, kazao da kao bivši zakupnici nemaju nikakvih dugovanja prema zagrebačkom Mundusu i da je tužba protiv njih podignuta zbog treće stvari tj. “štete koja je nanesena banci”, ali također tada nije želio iznositi detalje jer su i oni planirali pokrenuti određene pravne korake.
- Navodi, koje spominju, u smislu da nam je zabranjen rad, nisu točni obzirom da je nam je dozvola istekla u veljači ove godine i u postupku je čišćenje terena u skladu s dokumentacijom koja je bila sastavni dio dozvole. Zabrana rada je bila mjera od strane inspektora, donesena tjedan dana prije isteka dozvole. Takva je mjera donesena iz razloga jer smo morali ukloniti postrojenja i nismo bili više usklađeni s dozvolom, a sve iz razloga jer je najmodavac porušio sve oko nas i prije isteka najma pa smo ostali bez infrastrukture. No, istekom dozvole, mjera više nije bila na snazi - pojasnio je Šincek.
Prebacivanje odgovornosti
- Problemi s najmodavcem krenuli su 2019. godine kad su počeli ometati naš rad i to na način da su postavili zaštitare, kontrolirali ulaz i izlaz, postavili kamere itd, iako su samo par mjeseci prije toga bili suglasni s izdavanjem nove dozvole za gospodarenje otpadom koja nam je tada bila izdana do 2024. godine - naveo je Šincek koji je tada potvrdio da je na lokaciji ostalo još otpada koji moraju zbrinuti, ali da nije riječ o otpadu nepoznatog porijekla jer se oni bave samo plastikom.
- Uglavnom se radi o ambalaži i plastici. Otpad planiramo zbrinuti u što kraćem roku, no najmodavac nas i tu koči raznim alatima, poput tužbe koju spominjete. Također, nisu spomenuli da znatno više otpada na lokaciji posjeduju upravo oni. I to ne samo neopasnog, nego i opasnog (građevinski otpad pomiješan s katranskom ili bitumenskom ljepenkom i azbestom). Štoviše, otpad se velikim dijelom nalazi na zemlji, pod utjecajem raznih vremenskih uvjeta i neminovno utječe na tlo. Nastao je rušenjem građevina bivšeg Mundusa, ali nije odvojen od opasnog građevinskog otpada, već je pomiješan i to iz samo njima poznatih razloga - kazao je tada Šincek dodajući da oni ne bježe od svoje odgovornosti tj. zbrinjavanja ostale plastike, i poručujući na kraju "da ne žele da se odgovornost za otpad nastao u krugu bivšeg Mundus prebacuje na njihovo poduzeće".
Međutim, USKOK-ova istraga se sada odnosi i na druge terene na području Hrvatske, a ne samo na varaždinsko područje.