Natalija Martinčević, potpredsjednica Reformista, varaždinska Gradska vijećnica i posebna savjetnica župana Varaždinske županije, u intervjuu za Varaždinske vijesti govori o aktualnostima u gradu Varaždinu i Varaždinskoj županiji, projektima i političkoj situaciji.
- Gradonačelnik Čehok u izbornoj je kampanji obećao brzo rješenje problema bala, no mi sada, nakon godinu i pol mandata, još uvijek čekamo prijedlog tog rješenja koje će Reformisti podržati, ukoliko bude kvalitetno i za naše građane financijski prihvatljivo. Naime, potpuno je jasno da zbog svih mogućih pravnih i kaznenih postupaka oko bala, koji traju već više od deset godina, da će to rješenje koštati proračun, dakle, naše građane i tu treba biti realan. No, rješenja, koja bi naši građani još i dodatno plaćali na svojim računima, Reformistima neće biti prihvatljivo - poručuje to Natalija Martinčević, potpredsjednica Reformista, varaždinska Gradska vijećnica i posebna savjetnica župana Varaždinske županije, osvrčući se na zaključak s posljednje sjednice varaždinskog Gradskog vijeća u razgovoru tijekom kojeg se osvrnula i na druga pitanja, kako u Varaždinu, tako i Varaždinskoj županiji.
- Prema zakonom propisanim ovlastima, pitanje bala isključivo je u nadležnosti Grada Varaždina te Varaždinska županija pa tako niti ja kao savjetnica župana, tu nemamo nikakve mogućnosti odlučivanja. No, to ne znači da ne možemo s tim u vezi reći svoj stav. Dapače. Tako bih naglasila da presudom Vrhovnog suda, koji je poništio utvrđenu ništetnost ugovora iz 2008., nije ništa odlučeno, nego je cijeli postupak iz formalnih razloga vraćen na početak. Hoće li ga biti ili ne, to se mora odlučiti u javnom interesu. S posebnim oprezom pratit ćemo da se u svim odlukama štite isključivo interesi Grada i naših građana, što vrijedi i za nepravomoćne osuđujuće presude za gradonačelnika, odnosno moguće posljedice.
Uz ovaj veliki komunalni problem u Brezju, Reformisti su nedavno otvoreno, pa i oštro ukazali i na druge (ne)prilike u Varaždinu, posebice mjesnim odborima. Zašto?
Rad mjesnih odbora Reformisti smatraju iznimno važnim. Radi se o predstavnicima koje su građani izabrali na izborima i nije dobro da se gradonačelnik i gradska uprava s nedovoljnim uvažavanjem odnose prema njima jer je to zapravo i odnos prema svim građanima. Reformisti su prije tri godine na izborima ostvarili izvrstan rezultat. U mjesnim odborima, u kojima su Reformisti predsjednici, uveli smo cijeli niz promjena u radu i funkcioniranju. Maksimalno su ih otvorili prema građanima, uveli redovne sjednice, dane otvorenih vrata za građane koji mogu pitati i predlagati, uveli su i komunikaciju preko društvenih mreža, što je danas nužno, omogućili korištenje prostora raznim udrugama. U samo zadnjoj godini dana predano je 25 zahtjeva prema Gradu, od čega je riješeno svega četiri, a na ostalih 21 se nije ni odgovorilo. Za neke od problema kao što su VTC centar, pružni prijelazi i ostalo, uz zahtjeve skupljali smo i peticije građana. Svakako ćemo inzistirati da Grad počne bolje komunicirati s predstavnicima MO-a, ali i konačno rješavati probleme.
Rast kvalitete života
Županija je u ovom kratkom vremenu, unatrag godine dana, doista aplicirala na mnogo EU projekata. Međutim, sve to treba i sufinancirati. Kako će se to izvesti s obzirom na stanje županijskog proračuna?
Stanje županijskog proračuna je objektivno najbolje od nastanka Županije i u 2017. i 2018. ima značajan porast, a tako će biti i dalje. Međutim, suočavamo se s tri problema: prvi je da se od svih poreznih prihoda u Hrvatskoj 90 posto uplaćuje u Vladin proračun, a pet posto Gradu Zagrebu. Pet posto preostalih poreza se raspoređuje na svih ostalih 555 općina, gradova i županija, pri čemu je, primjerice, proračun naše Županije 12 puta manji od proračuna Grada. Drugo, država je sama propisala Pravilnik po kojem najuspješnijim županijama u Hrvatskoj zbog postavljenih limita onemogućuje isplatu ijedne kune nakon 2018. godine a Varaždinska županija je najuspješnija u Hrvatskoj i samo iz naših projekata u državni proračun će biti uplaćeno 200 milijuna kuna. Treće, Vlada do danas nije uplatila Županiji ni kune duga države po JPP-u, a on se popeo na gotovo 40 milijuna kuna, i to unatoč sudskoj presudi i svim javnim obećanjima, posebno potpredsjednika Vlade Štromara. Unatoč svemu, mi ćemo realizirati sva 122 dosad dobivena EU projekta i mnoge buduće, jer bi samo neodgovorni i nesposobni ljudi navedene prepreke koristili kao alibi za izostanak realizacije, jer se ne smije propustiti mogućnost uzimanja bespovratnog EU novca. Ako nam država neće dati ni kunu, projekte ćemo realizirati korištenjem kreditnog potencijala Županije, pri čemu je sretna okolnost da su trenutno najniže kamate u povijesti.
Cijeli razgovor s posebnom savjetnicom župana Natalijom Martinčević pročitajte u novom broju Varaždinskih vijesti...