Nakon pune dvije godine rada na projektu Tehnološki park Varaždin – Centar kompetencije za obnovljive izvore energije (TPV-CKOIE), projekt vrijedan oko 50 milijuna eura ovih je dana dobio i građevinsku dozvolu.
Kako je pojašnjeno na jutrošnjoj pressici u prostorima Tehnološkog parka, u roku od 30 dana mora biti pripremljeno završeno izvješće koje će potom na provjeru biti predano Ministarstvu znanosti, obrazovanja i športa te Središnjoj agenciji za financiranje i ugovaranje (SAFU). Projekt će po dobivanju konačnog izvješća biti spreman za kandidiranje na neki od natječaja za njegovu izgradnju.
- Zahvaljujem svima koji su sudjelovali u projektu, a iza kojih su pune dvije godine intenzivnog rada. Sada nam slijedi lobiranje, odnosno traženje izvora sredstava za izgradnju, no velika nam je prednost što je projekt na indikativnoj listi ministarstva. Stoga se nadamo da će izgradnja u stopostotnom iznosu biti financirana iz fondova EU i da će prostor do 2020. godine biti spreman za useljenje stanara - rekao je Josip Borak, direktor Tehnološkog parka Varaždin.
U novoizgrađenim prostorima koji će se nalaziti u Brezju, iza tvrtke Solvis, trebalo bi biti otvoreno od 800 do 1.000 novih radnih mjesta, i to isključivo visokokvalificiranih. Tvrtke, njih do dvjestotinjak, koje će ondje biti smještene bit će fokusirane isključivo na istraživanje i razvoj.
- Riječ je o tvrtkama koje generiraju proizvode i usluge visoke dodane vrijednosti i svakako će morati imati komponentu istraživanja i razvoja. No, osim tvrtci, moguća je i inkubacija instituta poput Centra kompetencije za obnovljive izvore energije. Inače, prostor je površine oko 30.000 kvadrata bruto te 20.000 kvadrata neto površine, od čega 7.000 kvadrata pripada uredskim prostorijama, a 2.000 laboratorijima. Usto, radi podizanja kvalitete suživota svih stanara u novim su prostorima, temeljem svjetskih trendova i želja samih stanara, predviđene i prostorije za dječji vrtić i fitness - istaknuo je Karlo Kukec, voditelj projekta.
Pressici je nazočio i varaždinski gradonačelnik Goran Habuš koji je napomenuo da se radi o trenutno najvećem projektu u gradu.
- Do 1.000 novih radnih mjesta za visokoobrazovane kadrove u poljima istraživanja, obnovljivih izvora energije i kreativne industrije dovoljno govori o značaju ovog projekta koji će, vjerujemo, biti podrška postojećoj industriji, ali i onoj industriji koju očekujemo u Gospodarskoj zoni Brezje u godinama pred nama - napomenuo je Habuš dodavši da svi zajedno trebamo maksimalno raditi kako bi projekt uspio i zaživio.
- Iza ekipe koja je radila na projektu možda je najlaški dio jer tek sad slijedi lobiranje kako isfinancirati izgradnju budući da je 50 milijuna eura ogroman novac. Naravno, Grad će se uključiti u sufinanciranje ako će biti potrebno, no želja nam je da dobijemo bespovratnih 100 posto sredstava iz EU - zaključio je varaždinski gradonačelnik.
Dodajmo na kraju da je projekt “Izrada projektne dokumentacije za TPV-CKOIE" sufinancirana iz Europskog fonda za regionalni razvoj - Operativni program Regionalna konkurentnost te državnog proračuna u ukupnom iznosu od 15.442.127,28 kuna. Ukupna vrijednost projekta iznosi 15.678.729,68 kuna, a razlika se financirala iz vlastitih izvora.