U listopadu je godišnja inflacija mjerena indeksom potrošačkih cijena zabilježila pad od 0,9 posto što je četvrti mjesec zaredom otkako se bilježe negativne stope inflacije na godišnjoj razini.
Premda su u odnosu na rujan ove godine potrošačke cijene blago porasle za 0,1 posto, u kumulativnom razdoblju od prvih deset mjeseci zabilježile su prosječan pad od 0,4 posto na godišnjoj razini, navodi se u analizi RBA koju prenosi index.hr.
Promatrajući prema glavnim skupinama prema namjeni potrošnje, u listopadu su najviše porasle cijene odjeće i obuće koje su zbog novih kolekcija u prosjeku više za 6,6 posto u odnosu na prethodni mjesec, ostvarivši tako najveći doprinos (od 0,34 posto) mjesečnom rastu potrošačkih cijena. Pozitivan doprinos mjesečnom rastu inflacije došao je i od blago viših cijena u kategoriji pokućstva, opreme za kućanstvo i redovito održavanje kućanstva gdje je zabilježen prosječan mjesečni rast cijena od 0,8 posto u odnosu na rujan.
Istovremeno su cijene u kategoriji zdravlja i obrazovanja na mjesečnoj razini zabilježile stagnaciju. S druge strane, mjesečni rast inflacije ublažen je prosječnim padom cijena (od 2,2 posto mjesečno) u kategoriji rekreacije i kulture gdje je ujedno zabilježen i najveći negativni doprinos mjesečnom padu cijena (-0,12 posto).
Promatrajući u odnosu na isti mjesec prošle godine, nastavku deflatornih kretanja u listopadu snažno je pridonio pad cijena u kategoriji prijevoza (8,9 posto) potaknut padom u kategoriji goriva i maziva za osobna prijevozna sredstva (14,4 posto). S druge strane, snažniji pad cijena na godišnjoj razini ublažio je rast cijena prehrane i bezalkoholnih pića (0,7 posto godišnje) uzrokovan godišnjim rastom cijena ulja i masnoća (8,5 posto) te voća i povrća (7,5 post odnosno 3,2 posto). Također, rast cijena na godišnjoj razini zabilježen je u kategoriji alkoholnih pića i duhana (1,8 posto).
Deflacijske pritiske na domaće cijene podržavaju niže uvozne cijene sirove nafte, stoga su u listopadu cijene plina bile niže za 6,6 posto godišnje dok su cijene tekućih goriva također zabilježile snažan dvoznamenkasti pad od gotovo 30 posto u odnosu na isti mjesec lani. Isključe li stoga iz indeksa potrošačkih cijena volatilne komponente kao što su cijene energije i prehrane, temeljna godišnja stopa inflacije u listopadu zabilježila je pozitivnu stopu godišnjeg rasta od 0,7 posto.
- Do kraja godine očekujemo nastavak trenda deflacijskih pritisaka prvenstveno uzrokovanih uvezenim učincima uslijed nižih cijena energenata na inozemnim tržištima. Podrška nižim potrošačkim cijenama pristizat će i od razmjerno slabe domaće potražnje - prognoziraju analitičari RBA.