U organizaciji Udruge Glas poduzetnika, u velikoj dvorani hotela Orion na Horvatskom u četvrtak je, 3. rujna, održana tribina „Podrška i potpora poduzetnicima kroz Udrugu Glas poduzetnika, Županiju i gradove Varaždinske županije“.
Okupljenih pedesetak poduzetnika uvodno je pozdravio domaćin Darko Molnar, povjerenik udruge za Varaždinsku županiju. U radu panela sudjelovali su predsjednik UGP-a Hrvoje Bujas, gradonačelnik Ivanca Milorad Batinić i pročelnik županijskog UO za gospodarstvo i europske poslove Mladen Jakopović.
Šteta je što u radu skupa nisu sudjelovali pojedini saborski zastupnici, koji su isprva potvrdili pa nakon toga i otkazali sudjelovanje. Jer trebali su biti ovdje i čuti glas poduzetnika te ključne probleme koje su iznijeli – ali i njihove vapaje, jer djelatnosti nekih od njih zbog aktualne situacije s koronom doslovce su na aparatima za preživljavanje – prenijeti na državnu razinu. Konačno, zato su ih građani i birali.
Predsjednik UGP-a H. Bujas, na skupu je ukratko artikulirao glavne zahtjeve poduzetnika i obrtnika upućene Vladi:
- Tražimo od Vlade da nas, poduzetnike, ali i sve građane pusti da „prodišemo“. Smanjite poreze, ukinite porez na potrošnju, ukinite (postupno) sve parafiskalne namete. Pustite da konačno profunkcionira pravosuđe, provedite reformu javne uprave, smanjite birokraciju i digitalizirajte procese. Poduzetnici i obrtnici žele raditi i plaćati poreze, ali uz jasna pravila koja trebaju vrijediti za sve i kojih se svi trebaju pridržavati. One koji to ne čine treba sankcionirati. Ali ako nam onemogućujete da radimo, onda netko to treba i platiti – naglasio je Bujas.
Pohvalno je govorio o potporama koje je tijekom proteklih mjeseci Varaždinska županija usmjerila poduzetnicima i obrtnicima te kazao da su uz Varaždinsku, još jedino Međimurska i Istarska županija jedine u Hrvatskoj koje su gospodarstvenicima pružile konkretnu pomoć te pritom prozvao pojedine južne županije „s kojima smo se hvatali za gušu“, jer u njima takvog pristupa nije bilo. Izjavio je da su spomenute županije jedine hrvatske regije u kojima cijene i razumiju poduzetnike.
Bujas se vrlo afirmativno izrazio i o spektru potpora koje je svojoj lokalnoj poduzetničkoj zajednici odobrio Grad Ivanec u cilju ublažavanja negativnih posljedica korone na poslovanje gospodarstvenika te o „business friendly“ odnosima koje Ivanec razvija sa svojom poduzetničkom zajednicom.
- Poduzetnike koji su morali prekinuti poslovanje u cijelosti smo oslobodili plaćanja komunalne naknade za poslovni prostor, a sve ostale poduzetnike – 50%. Aktivirali smo i cijeli niz drugih oslobođenja i ili/smanjenja: za plaćanje postavljanja reklamnih predmeta, za korištenje javnih površina za ugostiteljske terase, zatim, povrat poreza na potrošnju (100%), oslobađanje od plaćanja odvoza otpada, odgoda slanja opomena za nepodmirene obveze pravnih i fizičkih osoba, odgoda pokretanja postupaka prisilne naplate i sl. Izašli smo ususret i roditeljima mališana u vrtiću na način da smo im i u vrijeme dok vrtići nisu radili sufinancirali boravak djece u vrtiću, čime smo praktički spasili radna mjesta i u gradskim i u privatnim vrtićima. Trajanja pojedinih benefita produljili smo na 3 dodatna mjeseca – kazao je, među ostalim, ivanečki gradonačelnik M. Batinić.
Tijekom višesatnog trajanja skupa, većina nazočnih poduzetnika otvoreno je progovorila o problemima u svom poslovanju izazvanih korona krizom, ali i onima koji proizlaze iz nereformiranog državnog aparata, administracije, nereda i nerada, parafiskalnih nameta itd.
Pojedini poduzetnici tražili su preispitivanje odluka nacionalnog Stožera CZ (održavanje svadbi, broj uzvanika) i pitali zbog čega je autoškolama bilo onemogućeno održavanje online predavanja za polaznike autoškola, a istovremeno se u školama i na fakultetima nastava na daljinu odvijala bez ograničenja? Što je u to vrijeme radio HAK i jesu li i koji su lobiji tu imali svoje prste?
Predstavnici prijevozničkih firmi i putničkih agencija istaknuli su da su na izdisaju te pitali za opravdanost preporuka o maturalnim putovanjima koja je rezultirala masovnim otkazom putovanja, čime im je „zabijen zadnji čavao u lijes“.
Pojedini poduzetnici (lohn poslovi u tekstilnoj i obućarskoj industriji) izjavili su da su povećanjem iznosa minimalne plaće od strane države dovedeni „do plafona“ , da već sada jedva pokrivaju troškove i da će, ako se u tu problematiku kompenzacijskim mjerama ne uključi država, biti prisiljeni zatvoriti firme i radnike uputiti na Zavod za zapošljavanje.
Ističući problem nekompetentnosti dijela zaposlenika u državnoj upravi, bilo je prijedloga da se uvede redovito certificiranje službenika svakih 5 godina. Bilo je i pitanja o svrsishodnosti rada HOK-a, dok je jedna poduzetnica istaknula problem rada FINA-e; nazvavši dio djelatnika nekompetentnim, izjavila je da bi prva tražila njeno ukidanje.
Iznesene su i zamjerke na račun Zavoda za statistiku, koji od knjigovođa traži administriranje i prikupljanje podataka koje već ima u svojim aplikacijama. Na skupu je bilo i prijedloga poduzetnika o tome da se JLS-ovima omogući autonomnost u određivanju visine poreza na dohodak. Nadalje, pojedini poduzetnici istaknuli su i problem diskriminacije novih tvrtki (osnovanih nakon lipnja 2019.) u ostvarivanju prava na otpis doprinosa. Bilo je i apela da se smanji PDV u turizmu, da se izjednači zakonodavstvo za obrtnike i poduzetnike itd.
Na brojna konkretna pitanja poduzetnika odgovarali su i gradonačelnik Batinić i pročelnik Jakopović. Sudeći po izraženom interesu za aktualnu tematiku i po velikom broju vrlo ciljanih pitanja koja su na skupu postavili poduzetnici, ocjena je da je UGP ispunio glavni cilj okupljanja, a to je poticanje otvorenog dijaloga u kome će sami poduzetnici i obrtnici predložiti svoje ideje te se samim time odrediti novi gospodarski smjer Hrvatske.