Danas, 7. studenog, u Hrvatskoj počinje cijepljenje protiv gripe. Objavio je to Hrvatski zavod za javno zdravstvo, navodeći da je za ovu sezonu osigurao 320.000 doza trovalentnog sezonskog cjepiva protiv gripe.
Količina cjepiva je procijenjena na temelju odaziva na cijepljenje u prethodnoj sezoni (2017./2018.). Ovosezonsko trovalentno cjepivo koje je osigurano za cijepljenje rizičnih skupina u skladu je s preporukama Svjetske zdravstvene organizacije i EU-a za sezonu 2018./2019. odnosno sadrži dva podtipa virusa gripe A i jedan tip virusa gripe B.
- Idealno je cijepiti se prije početka sezone gripe, iako i oni koji se ne stignu cijepiti prije početka sezone gripe mogu imati korist od cijepljenja ako se cijepe kad gripa već bude prisutna u Hrvatskoj - ističu iz HZJZ-a.
Cijepljenje protiv gripe preporučuje se za sljedeće kategorije:
- osobe životne dobi 65 godina i starije
- štićenici domova za starije osobe te institucija za njegu kroničnih bolesnika (bez obzira na dob, uključujući i djecu)
- pacijenti s kroničnim oboljenjima, posebice oboljenjima srca i pluća, uključujući i djecu, a posebno djecu s oštećenom plućnom funkcijom (cistična fibroza, kronična astma, bronhopulmonalna displazija) i kongenitalnim manama
- odrasli i djeca s kroničnim bolestima metabolizma (uključujući dijabetes mellitus), kroničnim bolestima bubrega, hemoglobinopatijama i oštećenjem imunog sustava (uključujući HIV infekciju)
- djeca i adolescenti (6 mj. do 18. god.) na dugotrajnoj terapiji lijekovima koji sadrže acetilsalicilnu kiselinu (radi izbjegavanja nastanka Reye sindroma uz influencu).
- u slučaju da se neka od osoba za koje je cijepljenje preporučljivo, zbog svog zdravstvenog stanja ne može cijepiti (kontraindikacija), umjesto nje se pod istim uvjetima trebaju cijepiti osobe iz njene bliske okoline, na primjer kućni kontakti (uključujući djecu), osobe koje pružaju kućnu medicinsku njegu i sl.
- djelatnici domova za starije osobe te institucija za njegu kroničnih bolesnika,
- zdravstveni djelatnici
- trudnice.
Kategorije za koje je cijepljenje protiv gripe besplatno prema odluci HZZO-a:
- osigurane osobe starije od 65 godina
- kronični bolesnici (srčani, plućni, bubrežni, dijabetičari i transplantirani)
- zdravstveni radnici.
Građani se, kao i ranijih godina, mogu cijepiti kod izabranog liječnika i u zavodu za javno zdravstvo na svom području. U Hrvatskom zavodu za javno zdravstvo cijepljenje protiv gripe provodi se od 9:00 do 15:30 svakim radnim danom.
Tko se ne može cijepiti?
- Trajne kontraindikacije za cijepljenje su teška alergija na bjelančevine jaja i pileće bjelančevine, alergija na neki sastojak cjepiva i teška nuspojava nakon ranije primjene cjepiva protiv gripe. Privremena kontraindikacija za cijepljenje je akutna febrilna bolest - podsjećaju iz HZJZ-a.
Dodaju da je djelotvornost cjepiva protiv gripe različita od sezone do sezone, a ovisi, između ostaloga, o tome u kojoj mjeri se cirkulirajući sojevi virusa poklapaju s cijepnim sojevima, o dobi i zdravstvenom stanju cijepljene osobe i o tome je li osoba cijepljena prethodnih godina. U sezonama kada se sojevi dobro podudaraju, djelotvornost cjepiva se kod zdravih odraslih kreće oko 70%, a kod starijih osoba i osoba s kroničnim bolestima djelotvornost je u pravilu niža, a u nekim sezonama može biti vrlo niska poput 20% – 30%. Međutim, napominju iz HZJZ-a, kod osoba kojima je gripa ozbiljna prijetnja zdravlju, čak i smanjenje rizika od gripe cijepljenjem za 20% je bolje nego ostaviti te osobe nezaštićene.
Usto navode da su najčešće nuspojave cijepljenja blage i spontano prolaze u roku od dan–dva (oteklina i crvenilo na mjestu primjene, povišena tjelesna temperatura, bolovi u mišićima, glavobolja).
Simptomi gripe
Gripa je akutna zarazna bolest uzrokovana jednim od virusa influence, a pojavljuje se u obliku većih ili manjih epidemija, s izraženim brzim širenjem i visokim pobolom. U kliničkoj su slici izraženi simptomi poput glavobolje, bolova u mišićima i zglobovima (tzv. algični sindrom) te kašalj uz izrazito visoku temperaturu (39 do 40 0C). Bolest obično nastupa naglo. Kašalj često može biti težak i dugotrajan, dok se drugi simptomi obično povlače kroz 2 do 7 dana. Moguć je razvoj komplikacija, osobito u starijih osoba te osoba iscrpljenih drugim bolestima (kronični bolesnici). Najbolji način za prevenciju gripe je cijepljenje.
U Europi se, kao što je i uobičajeno za ovo doba godine, bilježi niska aktivnost virusa gripe odnosno detektirani su pojedinačni slučajevi laboratorijski potvrđene gripe u osoba koje su zatražile liječničku pomoć zbog respiratornih simptoma.