Timu studenata Fakulteta organizacije i informatike pčele nisu donijele med, već odličnu poslovnu ideju.
Nakon što su lani ušli u finale Software Startup Academyja i inkubacijski program, Davor Vrandečić, Alen Huskanović, Suzana Rendulić, Ana Sakač i Zoran Antolović nastavili su razvijati softver koji ih je doveo do finala. Riječ je o startupu MyBeeLine, koji je zasada naišao samo na pozitivne kritike korisnika.
Kako priča Alen Huskanović, MyBeeLine nastao je na temelju njihovih iskustava s pčelarstvom i znanja iz informatike.
– S obzirom na to da imamo članove obitelji i prijatelje koji se bave pčelarstvom, oduvijek slušamo o problemima s kojima se susreću. Inicijalno je i sama ideja došla od njih jer su osjetili potrebu za unapređenjem. Članovi tima su informatičari i samim time prvi smjer u kojem smo gledali bila je digitalizacija procesa u pčelarstvu te smo se, nakon kratkog diskutiranja i istraživanja, odlučili na uvođenje informacijskih tehnologija u ovu specifičnu granu agrikulture – pojašnjava.
Konkretno, stvorili su web-aplikaciju koja pomaže pčelarima u evidentiranju, pregledu i izradi izvještaja o pčelinjacima i košnicama. Aplikacija se može koristiti na svim uređajima (mobitelima, tabletima, računalima) i kroz nju pčelari unose podatke koje su do sada zapisivali u bilježnice ili na košnicu. Aplikacija im omogućuje i detaljni uvid u analitiku, prikazanu grafovima, kako bi u svakom trenutku mogli pogledati u kojem smjeru ide njihovo pčelarstvo, berbe, poslovanje...
– Do sada je uvijek problem bila ta transformacija podataka iz bilježnice u neki sustav kao MS Excel kako bi se dobila statistika, trend rasta ili nekakav izvještaj, a sada je sve to moguće dobiti klikom u aplikaciji – dodaje Huskanović.
Nakon što je izašao iz inkubacijskog programa, softver je počelo koristiti i testirati desetak pčelara. Testirao se gotovo cijelu prošlu sezonu.
– Usudio bih se reći da smo već izašli iz faze testiranja. Sada u novu sezonu ulazimo s gotovim rješenjem. Zanimljivo je kako smo došli do dobrovoljaca za testiranje. Mi ih zapravo uopće nismo tražili nego su se nama javljali pčelari koji bi htjeli poboljšati svoje procese te su softver htjeli testirati na vlastitu inicijativu – kaže Huskanović.
U tom su procesu riješili sve nedostatke i povratne reakcije su, kažu, pozitivne.
– Povratna reakcija korisnika jako nam je bitna jer je to jedini prirodni način da se razvije softver koji zapravo donosi korisnicima dodanu vrijednost – ističe.
MyBeeline je od samog početka za njih bio više od pukog proizvoda.
– Htjeli smo napraviti nešto na što ćemo biti ponosni te pomoći drugima u svakodnevnim aktivnostima. Svakako smo imali velike ambicije od samog početka i nikada nismo percipirali ovo kao samo još jedan studentski projekt. Pozitivne reakcije osoba oko nas, komentari mentora i odlični rezultati na brojnim natjecanjima na kojima smo sudjelovali bili su samo dodatan znak da idemo u dobrom smjeru – kaže.
Upravo zato žele da i u budućnosti aplikacija ima konkretnu svrhu u zajednici pčelara, ali i da se na taj način podigne svijest o važnosti pčela.
Svojom su aplikacijom studenti osvojili domaće pčelare, a nadaju se širenju i na druga tržišta.
– Plan nam je pridobiti što više korisnika aplikacije, u Hrvatskoj i izvan nje, te u suradnji sa svim tim korisinicima dalje razvijati softver i učiniti ga još boljim. Ideja nije napraviti proizvod koji je nama dobar, već je ideja da proizvod bude dobar korisnicima, a to su u našem slučaju pčelari. Uza sve to, planiramo proširiti našu zajednicu iz MyBeeLinea širenjem na nova europska tržišta – najavljuje Huskanović.