Županijski tim je obilježavanje organizirao ispred Županijske palače na Franjevačkom trgu, a građanima su dijeljeni informativni materijali i cvijeće. Zamjenica Silvija Zagorec je poslala tri poruke.
- Želimo poručiti da nema opravdanja za nasilje bilo koje vrste, psihološko, ekonomsko ili fizičko. Druga poruka je da želimo osnažiti žene da prijave nasilje, bez osjećaja srama, manje vrijednosti ili osude okoline. Konačno, želimo osvijestiti javnost da svaka osoba, bez obzira na spol, dob ili društveni status, zaslužuje sigurnost u svojoj obitelji i u zajednici u kojoj živi i djeluje. Stoga će Varaždinska županija i dalje podupirati ovakve akcije, a sve s ciljem da senzibiliziramo javnost te da se zajednički borimo s tim problemom, jer nažalost već sutra bi moglo biti prekasno – istaknula je Zagorec.
Porast kaznenih djela nasilja u obitelji
Podaci Policijske uprave varaždinske pokazuju značajan porast kaznenih djela nasilja u obitelji.
- U prvih osam mjeseci ove godine zabilježeno je 246 prekršaja iz Zakona o zaštiti od nasilja u obitelji, što je tri posto manje u odnosu na isto razdoblje prošle godine. Nažalost, kad su u pitanju kaznena djela nasilja u obitelji, zabilježen je porast od 80 posto u odnosu na prošlu godinu. Konkretno, prošle godine je u osam mjeseci bilo 26 kaznenih djela, a ove godine ih je 47 – naveo je predsjednik Županijskog tima Siniša Česi.
Upozorio je da se nasilje još uvijek ne prijavljuje u dovoljnoj mjeri.
- Još imamo puno ljudi koji u našem patrijarhalnom društvu teško prijavljuju nasilje i koji se na neki način srame onog što se događa u njihovoj obitelji. Upravo ovaj dan je prilika da ukažemo na to te da ih ohrabrimo da više prijavljuju, jer problem se neće sam od sebe riješiti. Iziskuje prijavu na temelju koje žrtvi možemo pomoći, a počinitelja uključiti u tretman – rekao je Česi.
Sigurne, anonimne i besplatne telefonske linije
I u Varaždinskoj županiji postoje sigurne, anonimne i besplatne telefonske linije koje su dostupne od 0 do 24 sata: žrtve nasilja pomoć mogu dobiti na broj 116-006 ili na broj 112.
Osim toga, Županijski tim otvorio je Facebook stranicu https://www.facebook.com/zupanijskitim.varazdin1 na kojoj svi zainteresirani mogu dobiti informacije o vrstama i posljedicama nasilja.
Podsjetimo da se Nacionalni dan borbe protiv nasilja nad ženama obilježava 22. rujna, na dan kada je 1999. godine na zagrebačkom Općinskom sudu tijekom brakorazvodne parnice Mato Oraškić ubio sutkinju Ljiljanu Hvalec, suprugu Gordanu Oraškić i njezinu odvjetnicu Hajru Prohić, a ranio zapisničarku Stanku Cvetković.