Nije bilo nezakonitog poslovanja, odnosno upravljanje Zavodom za javno zdravstvo Varaždinske županije u vrijeme ravnatelja Marina Bosilja, zaključilo je Upravno vijeće ustanove na sjednici održanoj nakon što je županijski vijećnik Luka Zrinski (SDP) ustvrdio da se Zavodom „protuzakonito upravlja“.
Do takvog se zaključka došlo nakon što su prezentirani svi sudski, upravno, prekršajni i inspekcijski postupci koji su pokrenuti tijekom mandata ravnatelja Bosilja.
Tako je uočeno da postoji 11 sudskih postupaka, koje vodi ili je vodio Zavod za javno zdravstvo Varaždinske županije, a svi su redom povezani s Alemom Ježić, zaposlenicom Zavoda. Tako je potonja, kao što smo i izvještavali, prošle godine dobila radni spor za poništenje otkaza ugovora o radu za radno mjesto voditelja djelatnosti za zdravstvenu ekologiju, koji je pokrenut 2019., dok je nakon žalbe ZJZ na ponovno suđenje vraćen njezin privatni progon zbog nezakonitog otkaza tog ugovora. A još uvijek se vodi postupak povodom njezine tužbe za prestanak diskriminacije i uznemiravanja također iz 2019. godine, kao i radni spor za poništenje otkaza ugovora o radu na radnom mjestu dipl. Inženjera prehrambene tehnologije, i to zbog prekida koji je zatražila tužiteljica koja je u vezi prekida pokrenula još jedan spor.
U tijeku je i spor povodom tužbe ZJZ za povrat sredstava stečenih bez osnove, dok je uložena žalba na rješenje o vraćanju Ježić na radno mjesto voditeljice djelatnosti za zdravstvenu ekologiju, koje je postalo izvršno. U tijeku su još tri postupka pokrenuta krajem prošle godine, i to radni spor za poništenje izvanrednog otkaza ugovora o radu na mjesto dipl inženjera prehrambene tehnologije, zatim spor u vezi prekida rada na mjestu voditeljice djelatnosti zdravstvene ekologije te rješavanje zahtjeva za dopuštenje revizije.
ZJZ uspio je na Visokom upravnom sudu u sporu pokrenutom temeljem zahtjeva za proglašenje nezakonitim svog Pravilnika o unutarnjoj organizaciji i sistematizaciji radnih mjesta, kao i Zahtjeva za proglašenje nezakonitim Pravilnika o plaćama, naknadama plaća i drugim materijalnim pravima radnika.
U ZJZ je od ožujka 2019 do kraja prošle godine provedeno čak 17 nadzora, koji su također povezani s Alemom Ježić. Tako je inspektor rada po prijavi provjeravao način vođenja evidencije o radnom vremenu i isplata za pripravnost Marinu Bosilju tijekom kojeg je utvrđeno da isplata nije bilo, ali je ustanova kažnjena s 8000 kuna jer evidencije prisutnosti nisu vođene na jednom obrascu. Inspektor rada nije međutim utvrdio prekršaj zbog otkaza na rado mjesto voditelja djelatnosti, kao ni u vezo prijave za nedostavljanje lista. Isto tako nije uspjeli ni s prijavom za mobing Udruzi za pomoć i edukaciju žrtava mobbinga, odnosno predstavci Ministarstvu zdravstva. Međutim, temeljem njezine predstavke, revizija HZZO naložila je usklađivanje internih akata, a Ministarstvo financija i uklanjanje dodataka na staž.
Inspektor rada nije utvrdio prekršaj kod evidentiranja i isplate prekovremenih, zatim vođenja evidencije radnog vremena, diskriminacije radnika i rada osobe za zaprimanje pritužbi zaposlenika i rada Radničkog vijeća, kao i prilikom isplate plaća Ježić te naknade tijekom bolovanja. Na kraju, prekršaj nije utvrdila ni inspekcija zaštite na radu ni Hrvatska akreditacijska agencija.
Upravno viječe je zaključilo da su bilo zakoniti i opravdani postupci ravnatelja u vezi radnih sporova i svega ostalog što se odnosile na status Aleme Ježić, što je podrobnije obrazlaže. Na kraju, ukazuje se da je financijski rezultat poslovanja Zavoda rezultat rada svih zaposlenika te pravodobne reakcije ravnatelja na novonastalu situaciju, odnosno odraz organizacijskih sposobnosti te akceptiranja tržišnih prilika.