Saborska zastupnica Narodne stranke – Reformisti Natalija Martinčević danas je u Saboru učestvovala u raspravi o Strategiji poljoprivrede do 2030. godine.
Martinčević je postavila i direktno pitanje ministrici Vučković o nadolazećim izmjenama u Zakonu o poljoprivrednom zemljištu te istaknula kako je dosadašnji Zakon o poljoprivrednom zemljištu direktno pogodovao stočarstvu u odnosu na poljodjelstvo.
- To se pretvorilo u čistu zlouporabu koja je za naše poljoprivrednika na Sjeveru bila pogubna. Hoćete li takvo pogodovanje u novom Zakonu jasno ukinuti, bez ideje da se to na štetu poljoprivrednika Sjevera zakamuflira kroz razne sisteme bodovanja? - naglasila je Martinčević.
Istaknula je kako u Strategiji nije prepoznata ključna pretpostavka za budućnost poljoprivrede a to je okrupnjavanje zemljišta odnosno komasacija koju niti jedna vlast u zadnjih 60 godina nije imala ni političke ni financijske snage sprovesti.
- Ovo je posebno izraženo upravo na Sjeveru kod naših povrtlara koji imaju najveću dodanu vrijednost u poljoprivredi, a prosječna parcela u upisniku poljoprivrednika je veličine 0,38 hektara. Usporedbe radi 45% njemačkih proizvođače krumpira ima parcele veće od 50 ha, a kod nas svega njih 1,5% pa su razlike u mogućnosti primjene mehanizacije a samim time i razlike u konkurentnosti jasne - rekla je Martinčević.
Dakle, ova strategija se bez komasacije ne može zvati strategijom te Reformisti očekuju dopunu strategije sa: programom, rokovima , kontrolnim točkama i predvidivim budžetom komasacije.
Martinčević je istaknula i kako samo 8% upisanih poljoprivrednika u Hrvatskoj osigurava svoje proizvodnje, a rješenje postoji i već je realizirano u Varaždinskoj županiji gdje je 2017. godine bilo osigurano svega 5 poljoprivrednih gospodarstava, a 2021. dosegnuta je brojka od čak 476 gospodarstava.
- Dakako da to povećanje od gotovo 100 puta nije slučajno i preporučam ministarstvu da prouči i prepiše taj model ili ako ono to ne učini, da to naprave ostale županije. Radi se naime o tome da se kombinacijom europskog novca sa županijskim potporama, uplata samih poljoprivrednika za premiju svodi na svega 4% vrijednosti premija. To je model koji su kao što se iz brojeva jasno vidi poljoprivrednici itekako prepoznali. Nadam se jedino da i ovaj model kao i pilot projekt komasacije u Varaždinskoj županiji nova županijska vlast neće zaustaviti kao što je nažalost učinjeno sa nekim drugim projektima, pa molim ministarstvo da to ima na oku - rekla je Martinčević