Nezadovoljni ste presudom Županijskog suda i odlučili ste se žaliti pa će o vašoj žalbi odlučivati Vrhovni sud, najviši sud u Republici Hrvatskoj čija je zadaća – prema Ustavu – osigurati jedinstvenu primjenu zakona i ravnopravnost građana. No, vrlo je izvjesno da ćete pravorijek čekati dulje od dvije i pol godine, točnije 867 dana, koliko je procijenjena duljina trajanja samo jednog postupka na Vrhovnom sudu.
Posljednji dan prošle godine na tom je sudu bilo ukupno 18.227 neriješenih predmeta, najviše u proteklom petogodišnjem razdoblju, piše Večernji.hr.
Od svih sudova u Hrvatskoj, a ima ih ukupno 77, Vrhovni sud ima najnižu stopu rješavanja predmeta – 72,8 posto.
Podatak je to iz statističkog pregleda za 2015. godinu koji je izradilo Ministarstvo pravosuđa kako bi na temelju prikupljenih podataka “snimilo” situaciju i vidjelo kakva je zapravo učinkovitost rada sudova. A ti statistički pokazatelji baš i ne idu u prilog hrvatskom sudstvu koje je – iako učinkovitije nego 2014. – prošlu godinu završilo s ukupno 559.072 neriješena predmeta i još 1,869.137 predmeta u radu.
Porast neriješenih predmeta uočen je na trgovačkim sudovima (30 posto), Vrhovnom sudu (19 posto) te na upravnim sudovima (7 posto) na kojima je lani bio najveći zabilježeni broj neriješenih predmeta u proteklom četverogodišnjem razdoblju, otkako su ti sudovi i ustanovljeni.
Brojke iz izvješća otkrivaju i najveću boljku trgovačkih sudova, a to je duljina trajanja stečajnih postupaka. Iako je procijenjena duljina trajanja svih postupka na tim sudovima prihvatljiva 102 dana, stečaj u prosjeku traje gotovo deset puta dulje, odnosno 1304 dana.