Plan okupljanja svih varaždinskih poduzeća koja se bave otpadom u jednom dijelu grada, koji je varaždinski gradonačelnik Goran Habuš prvi put najavio u VII. mjesnom odboru još prije gotovo godinu dana, naišla je na negodovanje žitelja Brezja i Kućana Gornjeg koji su došli na prošlotjedne zborove građana u sklopu javne rasprave o prijedlogu izmjena i dopuna Generalnog urbanističkog plana Grada Varaždina.
Javna rasprava o aktualnoj, trećoj izmjeni varaždinskoga GUP-a počela je 29. prosinca i trebala je završiti 12. siječnja, a javno izlaganje bilo je 7. siječnja. Međutim, rasprava je zbog blagdana ipak produljena i na prošli tjedan, tijekom kojeg je najprije održan zbor građana u Kućanu Gornjem, a zatim i u Brezju. Od opsežnih izmjena i dopuna, i na jednom i na drugom mjestu, najviše primjedbi bilo je na izmjenu GUP-a, kojom je na krajnjem jugu Brezja određen, gotovo od južne zaobilaznice pa do tvornice za MBO, prostor od 20 hektara na koji bi se mogle preseliti sve varaždinske tvrtke koje se bave gospodarenjem otpadom.
To se, naime, gradskoj upravi činilo logičnim rješenjem nakon višegodišnjih negodovanja građana zbog toga što GUP dopušta obradu ili spaljivanje raznih vrsta otpada gotovo pod njihovim prozorima, kao što je to slučaj u sjevernom dijelu Brezja ili u Jalkovcu. Zamisao da se građevine za gospodarenje otpadom ubuduće grade samo na rubnom području Brezja nisu, međutim, prihvatili građani na zborovima u Brezju, odnosno Kućanu, čija je predsjednica Tamara Šabić bila i na zboru susjednoga mjesnog odbora.
– Još uvijek u Brezju stoje bale, a sada se tamo želi preseliti i sve varaždinske tvrtke koje se bave prikupljanjem i obradom otpada, pri čemu bi se njihovi kapaciteti mogli povećati do 30 posto. Ne samo da bi i dalje bile razmjerno blizu kuća i nasuprot novome Tehnološkom parku, koji bi trebao razvijati suvremene tehnologije, već bi bile i na vodozaštitnom području i u slivu rijeke Plitvice, koji ide prema vodocrpilištu Bartolovec – upozorava Juraj Rožić (NS-R), predsjednik varaždinskoga VII. mjesnog odbora Brezje, koji zamjera i to što se javna rasprava vodi na smjeni godina, odnosno što nitko iz Grada Varaždina nije došao na zbor građana kako bi objasnio izmjene i dopune GUP-a.
Upozorivši da je reciklažno dvorište ipak predviđeno na Motičnjaku, Rožić najavljuje očitovanje i primjedbe na izmjene GUP-a do krajnjeg roka, 20. siječnja, a istovremeno će početi prikupljati potpise za peticiju protiv spornih izmjena. Peticiju će uručiti gradskoj upravi, odnosno gradskim vijećnicima, koji će odlučivati o dopunama i izmjenama GUP-a.