U posljednje vrijeme malo tko nije čuo za kraljevsko drvo Kiri porijeklom iz Kine.
Paulovnija ili paulownia kako joj je službeni naziv, plijeni pričama o ljekovitim svojstvima svojih cvjetova, širokoj uporabi u industriji i stočarstvu, nerijetko i o uporabi u kućanstvu bilo kao visokokalorično drvo za ogrjev ili kao nezamjenjiv izvor hrane u stočarstvu. No prije svega hrvatskim je poduzetnicima sve zanimljivija kao drvo za tehničku uporabu, koje će u samo sedam osam godina izrasti u impresivno stablo od 20 metara visine te dati čak metar kubični drvne mase po stablu.
Jedan od njih je i Kristijan Mikac iz tvrtke RWS iz Sračinca, koji se uzgojem paulovnije bavi već tri godine i naravno polaže velike nade u svoj posao. Iako vlasnik i direktor svoje tvrtke početkom godine kao i mnogi drugi Hrvati svoju je sreću krenuo tražiti i izvan granica zemlje, točnije na Cipar, no s paulovnijom si je odlučio dati još jednu, kako sam kaže, posljednju poslovnu šansu u domovini. A kako je to bilo saznajemo iz prve ruke.
Naime da je on tipičan hrvatski poduzetnik čekao bi da država nešto napravi i da u okviru isprobanih metoda pokuša izvući najbolje za sebe, ali Kristijan je krenuo težim, trnovitijim i samostalnijim putem. Ideja o uzgoju sadnica paulovnije krenula iz primjera dugih jer kako sam kaže nije ni prvi ni jedini kome je paulovnija zapela za oko.
- S paulovnijom sam se susreo prvi puta na poslovnom putovanju kroz Italiju, gdje sam se kao savjetnik na projektu sustava navodnjavanja sasvim slučajno zatekao nadomak nasada paulovnije. U blizini tog, tada nepoznatog drveta, zrak je bio svježiji, kao na višoj nadmorskoj visini. Od tad do danas to me drvo nije prestalo oduševljavati. Počeo sam učiti o tome čudnovatom drvetu. Kasnije je prijatelj nabavio sjeme i tako smo uzgojili prve biljke. U to doba status paulovnije u Hrvatskoj bio je daleko od reguliranog. Ministarstva nadležna za izdavanje odobrenja za unos nove vrste još nisu bila usuglašena oko invanzivnosti određenih vrsta i utjecaju na okoliš. U Hrvatskoj je status paulovnije reguliran tek nedavno, pa smo tako s prvim odlukama hrvatskog zakonodavnog sustava ishodili sva potrebna odobrenja za uzgoj i distribuciju sadnica - priča nam Kristijan.
Riječ je o nesumnjivo najbrže rastućem i najisplativijem stablu na zemlji, a računica je vrlo jednostavna paulovnija elongata za 7 do 8 godina daje jedan metar kubično drvnog materijala po stablu. Kubični metar u režimu industrijske sadnje, dostiže cijenu višu od 8000 kuna. Po hektaru biljka donosi do 5 milijuna kuna svakih 7 do 8 godina. Uz jednokratno ulaganje manje od 20.000 kuna tko se ne bi odlučio za takav posao, napominje Mikac.
Širok je spektar uporabe paulovnije. Između ostalog koristi se za: drvnu građu, kao ogrjevno drvo ili pri izradi stolarije, parketa, furnira, namještaja, igračaka, glazbala i drugih predmeta od drveta. Također se koristi u brodogradnji, zrakoplovnoj industriji, gradnji montažnih kuća... Paulownia je također vrhunski izolacijski materijal. Drvo se koristi i za izradu peleta i bioetanola, budući da ima iznimno visoku energetsku vrijednost. Zbog visokog udjela bjelančevina i različitih mikroelemenata, koristi se i kao stočna hrana. Cvjetovi se koriste u farmaceutskoj industriji, listovi za proizvodnju humusa, a ovo medonosno drvo daje med koji je ljekovit. U trećoj godini, već ovisno o vrsti i tipu Paulovnije, ona će procvasti. Ako joj ne formirate krošnju, rasti će u prirodnoj formi i biti će nezamjenjiv izvor kisika, hladovine i mirisa, uz bezbroj predivnih cvjetova.
Zbog apsorpcije izrazito visokih količina CO2 i emitiranja isto toliko visokih količina kisika, biljka je preporučljiva za sadnju u blizini dječjih vrtića i škola. Iz istih se razloga sade drvoredi paulovnije u najzagađenijim gradskim četvrtima. Pogodna je za pošumljavanje parcela s rizikom od erozije, kao i za pošumljavanje opožarenih šumskih zemljišta. Uzmite ju i zasadite na zapušteno zemljište , biti ćemo puno sretniji uzgojimo li šumu ove „tvornice kisika“ umjesto npr. ambrozije, napominje nadalje Kristijan, ali ističe i razlike od proizvođača do proizvođača na koje treba obratiti pozornost.
- Ako ste kupili jeftine sadnice bez računa i garancije porijekla- žao nam je… Svaka genetski osiromašena biljka rasti će nekoliko puta sporije, uzrokovat će gomilu dodatnih troškova, a vaš će nasad biti ilegalan. Pozvao bih sve koji svoju poljoprivredno-proizvodnu djelatnost žele usmjeriti na isplativiju i egzistencijalno prihvatljiviju opciju da nam se obrate s povjerenjem. Temeljem Rješenja Ministarstva zaštite okoliša i prirode, u suradnji s Ministarstvom poljoprivrede, tvrtka RWS d.o.o. ovlašteni je proizvođač i distributer sadnica paulovnije, te smo voljni staviti na raspolaganje dostupne resurse u interesu svake pravne i fizičke osobe. Posjedujemo sve potrebne dozvole, odobrenja i certifikate. Pomoći ćemo vam savjetima i voditi se iskustvom. Sve to uz najbolji omjer cijene i kvalitete. Na kraju, sve je više velikih svjetskih gradova, koji krcati ugljikovim dioksidom upravo ovo drvo smatraju plućima grada, te drvoredima stabala paulovnie spašavaju nove generacije. Zašto? Zato što je to moguće – zaključuje Kristijan (kontakt: 0995533223, Ova e-mail adresa je zaštićena od spambota. Potrebno je omogućiti JavaScript da je vidite.).