Kamenolom Siljevec: "Ne može se isključiti mogućnost značajnih negativnih utjecaja" Foto: VV arhiva / ilustracija

Kamenolom Siljevec: "Ne može se isključiti mogućnost značajnih negativnih utjecaja"

Varaždinske vijesti | 2.1.2025. u 20:35h | Objavljeno u Aktualno

Rješenjem Ministarstva zaštite okoliša i zelene tranzicije potrebna je Glavna ocjena prihvatljivosti za ekološku mrežu

Nakon provedenog postupka prethodne ocjene prihvatljivosti za ekološku mrežu za zahvat "Eksploatacija tehničko-građevnog kamena na budućem eksploatacijskom polju Siljevec s izgradnjom pristupnog puta", za što je zahtjev podnio nositelj zahvata - tvrtka Geomin iz Zagreba, Ministarstvo zaštite okoliša i zelene tranzicije donijelo je rješenje prema kojem se za taj zahvat ne može isključiti mogućnost značajnih negativnih utjecaja na ciljeve očuvanja i cjelovitost područja ekološke mreže te je obvezna glavna ocjena prihvatljivosti za ekološku mrežu.

U obrazloženju se navodi da je tvrtka Geomin, kao nositelj zahtjeva, 30. listopada 2024. ministarstvu podnijela zahtjev za provedbu postupka prethodne ocjene prihvatljivosti za ekološku mrežu za zahvat "Eksploatacija tehničko-građevnog kamena na budućem eksploatacijskom polju Siljevec s izgradnjom pristupnog puta". U provedbi postupka 11. studenoga je zatraženo prethodno mišljenje Zavoda za zaštitu okoliša i prirode o mogućnosti značajnih negativnih utjecaja planiranog zahvata na područja ekološke mreže.

U mišljenju Zavoda, zaprimljenog 13. prosinca, navodi se da se prethodnom ocjenom ne može isključiti mogućnost značajnih negativnih utjecaja planiranog zahvata na ciljeve očuvanja i cjelovitost područja ekološke mreže te da je potrebno provesti Glavnu ocjenu.

- Zahvatom se planira eksploatacija tehničko-građevnog kamena na eksploatacijskom polju Siljevec na području Krapinsko-zagorske županije. Eksploatacijsko polje zauzima površinu od oko 44,10 ha, a površinski kop na kojem su potvrđene rezerve mineralne sirovine i na kojem će se odvijati eksploatacija bit će oko 27 ha. Ukupne eksploatacijske rezerve koje će se eksploatirati iznose 15.021.905 m3 tehničko-građevnog kamena - pojašnjava se u obrazloženju.

- Tehnološke faze pri eksploataciji tehničko-građevnog kamena su: otkopavanje otkrivke/jalovine strojno, otkopavanje mineralne sirovine s podfazama bušenja i miniranja, izdvajanje stijenske jalovine, utovar mineralne sirovine s podfazom razbijanja iznadgabaritnih komada, transporta mineralne sirovine do postrojenje za sitnjenje i klasiranje, oplemenjivanje mineralne sirovine odnosno sitnjenje i klasiranje mineralne sirovine, transporta mineralne sirovine kamionima izvan eksploatacijskog polja. Do budućeg eksploatacijskog polja planirana je pristupna prometnica, odnosno planirana je izgradnja novog dijela prometnice od stacionaže 00+00 do stacionaže 19+74,60 m te proširenje postojeće šumske prometnice od stacionaže 79+74,60 do 68+21,30 m (ukupne duljine oko 6,82 km). Sječivi pojas - svjetla pruga za trasu - prema snimljenim i obrađenim podacima iznosi 10-12 m - stoji u rješenju Ministarstva.

Prema Uredbi o ekološkoj mreži i nadležnostima javnih ustanova za upravljanje područjima ekološke mreže zahvat se nalazi unutar područja ekološke mreže - Posebnog područja očuvanja značajnog za vrste i stanišne tipove (PPOVS) HR2000371 Vršni dio Ivančice.

- Prema podacima Ministarstva, unutar planiranog eksploatacijskog polja nalaze se ciljni stanišni tipovi 91K0 Ilirske bukove šume (Aremonio-Fagion) i 8210 Karbonatne stijene s hazmofitskom vegetacijom. Na lokaciji eksploatacijskog polja doći će do zauzeća najmanje 27 ha, a najviše 44 ha ciljnog stanišnog tipa 8210 Karbonatne stijene s hazmofitskom vegetacijom i najmanje 27 ha, a najvi5e 44 ha ciljnog stanišnog tipa 91K0 Ilirske bukove šume (Aremonio-Fagion) - navodi Ministarstvo zaštite okoliša i zelene tranzicije.

Dalje se navodi da će izgradnjom novog dijela prometnice te proširenjem postojeće šumske prometnice i sječivog pojasa doći do gubitka dodatnih 5 ha ciljnog stanišnog tipa 8210 Karbonatne stijene s hazmofitskom vegetacijom i najmanje 2,7 ha ciljnog stanišnog tipa 91K0 Ilirske bukove šume (Aremonio-Fagion). Prema bazi podataka Ministarstva, ciljni stanišni tip 91K0 Ilirske bukove šume (Aremonio-Fagion) rasprostranjen je unutar PPOVS-a HR2000371 Vršni dio Ivančice na površini oko 4370 ha, dok je ciljni stanišni tip 8210 Karbonatne stijene s hazmofitskom vegetacijom rasprostranjen na površini oko 5940 ha.

- U neposrednoj blizini planiranog zahvata nalaze se ciljni stanišni tipovi 9180* Šume velikih nagiba i klanaca Tilio-Acerion, 6210* Suhi kontinentalni travnjaci (Festuco-Brometalia) (*važni lokaliteti za kaćune) i 91L0 Ilirske hrastovo-grabove šume (Erythronio-Carpinion). Lokacija zahvata predstavlja pogodno stanište za ciljne vrste PPOVS-a HR2000371 Vršni dio lvančice, alpinsku strizibubu, jelenka, veliku četveropjegu cvilidretu, žutog mukača, velikouhog šišmiša, Grundovog šumskog bijelca i danju medonjicu - napominje se u Rješenju te se dodaje da će provedbom zahvata unutar eksploatacijskog polja doći do gubitka pogodnih staništa za navedene ciljne vrste na površini najmanje 27 ha, a najviše 44 ha.

- Izgradnjom novog dijela prometnice te proširenjem postojeće šumske prometnice i sječivog pojasa doći će do gubitka oko 5 ha pogodnih staništa za navedene ciljne vrste. Također, u neposrednoj blizini zahvata nalaze se vodna tijela koja su pogodna staništa za ciljnu vrstu gorski potočar. Osim zauzeća ciljnih stanišnih tipova, kao i staništa pogodnih za ciljne vrste, provedbom zahvata doći će i do uznemiravanja ciljnih vrsta uslijed buke i vibracije - također se navodi.

S obzirom na sve navedeno, ministarstvo navodi da je ovakvo rješenje doneseno budući da se prethodnom ocjenom ne mogu isključiti mogućnosti značajnih negativnih utjecaja (pojedinačnih i kumulativnih) na ciljeve očuvanja i cjelovitost PPOVS-a HR2000371 Vršni dio Ivančice.

- Sukladno navedenom, za planirani zahvat obvezna je provedba postupka Glavne ocjene. Kroz Glavnu ocjenu potrebno je, osim gubitka ciljnih stanišnih tipova i pogodnih staništa uslijed uklanjanja vegetacije za potrebe eksploatacijskih radova, analizirati moguće negativne utjecaje predmetnog zahvata u odnosu na ciljeve očuvanja za pojedine ciljne vrste i ciljne stanišne tipove PPOVS-a HR2000371 Vršni dio lvančice te stanje vodnih tijela, tijekom njegove izgradnje i korištenja. Također, potrebno je sagledati i kumulativne utjecaje planiranog zahvata s drugim izgrađenim i odobrenim zahvatima. U slučajevima kada ne postoje odgovarajući recentni terenski podaci, sukladno metodologiji i kriterijima prihvaćenim u zemljama EU, prilikom izrade studije Glavne ocjene potrebno je napraviti terenska istraživanja populacija ciljnih vrsta područja ekološke mreže na lokaciji zahvata i šire, koje potencijalno mogu biti utjecajne zahvatom - stoji u Rješenju koje je dostavljeno i inspekciji zaštite prirode.

Ministarstvo napominje da je ovo rješenje izvršno u upravnom postupku te se protiv njega ne može izjaviti žalba, ali se može pokrenuti upravni spor pred upravnim sudom.