S 25. svibnjem počela je primjena Opće uredbe za zaštitu osobnih podataka (GDPR).
Voditelj Odjela za informatiku OB Varaždin, Dražen Pomper, dipl. oec., ističe da je prije Uredbe postojao niz zakonskih akata koji su regulirali zaštitu i pristup osobnim podacima unutar zdravstvenog prostora Republike Hrvatske te da je u varaždinskoj bolnici samo nastavljen rad na prikupljanju, obradi i čuvanju podataka i informacija o procesima liječenja i pacijentima te radu djelatnika.
- Glavna poruka nove uredbe je da se sada prema podacima pristupa na ozbiljniji način, tu je uključena i određena odgovornost prema cijelom procesu. Dostupnost podataka je prioritetni zadatak informatičke struke unutar bolnica. Moramo osigurati kontinuirani proces rada unutar same bolnice, da se određene informacije prezentiraju na pravom mjestu određenim akreditiranim ljudima u medicinskom sektoru koji rade u područjima dijagnostike, stacionarnog liječenja i polikliničke obrade pacijenata. U tom kontekstu izvršavamo osnovnu zadaću uredbe, a to je dostupnost podataka određenom timu ljudi koji taj predmet trebaju riješiti - kaže Pomper.
Drugi aspekt se odnosi na čuvanje i zaštitu podataka.
- Mi sve svoje podatke čuvamo unutar samog informatičkog sustava na dva mjesta, zapisujemo paralelno na dvije lokacije, a same arhive podataka čuvaju se na jednom lokalitetu unutar bolnice, čuvaju se u trezorima ovlaštenih institucija i čuvaju se u posebnom okruženju koje je danas aktualno, radi se na izdvojenoj lokaciji u 'oblaku'. Ovlaštena i akreditirana tvrtka čuva kopiju podataka u slučaju kakvog sigurnosnog incidenta - dodaje voditelj Odjela za informatiku.
U varaždinskoj Općoj bolnici prikupljaju se samo podaci u svrhu liječenja, a GDPR je dobra platforma i zakonodavni okvir da podaci budi sigurni od nestanka i sigurni od neovlaštenog pristupa.
- Zahvaljujući razumijevanju naše Uprave i osnivača – Varaždinske županije, godinama se permanentno puno ulaže u informatiku. Informatika je dodana vrijednost medicinskoj struci. Zato je važna dostupnost podataka. Opća bolnica Varaždin sastoji se od tri fizičke lokacije i mi imamo rješenje za centralnu obradu podatka na lokaciji Varaždin, dok su lokacije Novi Marof i Klenovnik apsolutno integrirane u taj sustav. Spremamo se za prebacivanje rješenja u 'oblak', kao i za mobilni pristup podacima, u bilo koje vrijeme s bilo kojeg mjesta - najavljuje Pomper koji ističe i dugogodišnju praksu telemedicine u varaždinskoj bolnici.
- Već smo davno integrirali naše interne timove putem tehnologije da mogu polivalentno i konzilijarno raditi na obradi jednog slučaja. Naši liječnici surađuju s drugim bolnicama na temelju podataka koje dobivaju od njih. To smo uspostavili prije 15 godina za radiologiju kada smo integrirali u proces liječenja liječnike iz zagrebačkih klinika. Važno je da žitelji Varaždinske županije znaju da u brizi za njihovo zdravstveno stanje sudjeluje educirani zdravstveni kadar ne samo u Varaždinu, već i iz zagrebačkih klinika. Komunikacija s njima je posebno zaštićena. Tko što smije raditi deklarirano je posebnim tehnikama pa pacijenti i zdravstveno osoblje mogu biti sigurni u sigurnost podataka - naglašava Pomper.
Informatički sustav Opće bolnice Varaždin ima i certifikat kvalitete.
- Sigurnosni aspekt održivosti sustava smatra se kvalitativnim iskorakom koji je nužan u poslovnom svijetu i temelj je za uvođenje standarda za informatičku sigurnost u okviru Opće bolnice Varaždin. Radi se o ISO standardu 27001 koji govori o samoj informatičkoj sigurnosti, daje potvrdu da je bolnica poduzela sve zakonske i razumske poteze da se svi sudionici u poslovnom procesu mogu osjećati sigurno i da ta kvaliteta doprinosi ugledu bolnice. Taj proces traje godinama i poboljšavamo postojeće poslovne procese i obnavljamo sustav. Sve to doprinosi poboljšanju kvalitete liječenja, a time i života u lokalnoj zajednici - zaključuje voditelj Odjela za informatiku OB Varaždin.