Agencija Europske unije za suradnju u provođenju zakona (Europol) objavila je detalje o uhićenjima USKOK-a vezano za kaznena djela protiv okoliša i protiv gospodarstva, a u središtu ove nove akcije USKOK-a i policije nalaze se Josip i Monika Šincek iz varaždinske tvrtke Tipos Resurs koja je završila u stečaju.
>> Nova istraga USKOK-a u Varaždinu: Sumnjaju se kaznena djela protiv okoliša i protiv gospodarstva
>> USKOK: Sporan uvoz medicinskog i plastičnog otpada iz Slovenije i Italije
>> USKOK: Lažirali dokumentaciju, prali novac i oštetili proračun za 100-injak tisuća eura
Kako je objavio Europol, 13. veljače hrvatska tijela kaznenog progona uhitila su 13 osoba za koje se sumnja da su dio mreže ekološkog kriminala, a sumnjiči ih se da su organizirali ilegalni uvoz opasnog otpada iz Italije, Slovenije i Njemačke u Hrvatsku. Istraga pokazuje da je, umjesto odgovarajuće obrade i zbrinjavanja, otpad jednostavno zakopan ili odložen na najmanje tri lokacije.
- Procjenjuje se da je na taj način ilegalno odloženo najmanje 35.000 tona otpada, čime su kriminalci zaradili najmanje 4 milijuna eura - navodi Europol.
- Zlorabeći infrastrukturu legalnih tvrtki, vjeruje se da je kriminalna mreža upravljala ilegalnom trgovinom i odlaganjem otpada uglavnom iz Italije, do odredišta u Hrvatskoj. Laboratorijska analiza pokazuje da se nezakonito odložen otpad, koji su kriminalci lažno deklarirali kao reciklabilni plastični otpad, zakonski smatra opasnim otpadom. Hrvatske vlasti vjeruju da je kriminalna mreža također nezakonito zakapala i odlagala medicinski otpad iz hrvatskih tvrtki - dodaju iz Europola.
- Kriminalne mreže koje se bave trgovinom otpadom iskorištavaju visoke troškove obrade, posebice opasnog otpada. U ovom slučaju, modus operandi bio je pobijediti u natječajnim postupcima za obradu otpada u Italiji nudeći niže cijene u usporedbi s drugim dobavljačima na legalnom tržištu. Nakon što bi dobila ugovor, kriminalna mreža pod vodstvom Hrvata transportirala bi otpad – bez ikakve prethodne obvezne obrade – u Hrvatsku. Kako bi zaobišli potrebnu suglasnost zemlje odredišta, kriminalci bi krivotvorili dokumentaciju kako bi proglasili otpad samo namijenjenim recikliranju, prikrivajući tako njegovu pravu prirodu. Zbrinjavanjem medicinskog ili opasnog otpada u Hrvatskoj bez ikakve obrade, kriminalna mreža štedi troškove povezane s tim postupkom, a razliku stavlja u džep - navodi Europol.
- Trgovina otpadom nezakonita je aktivnost koja kriminalnim mrežama omogućuje stjecanje ogromne zarade, a pritom se izlažu relativno niskom riziku. Ilegalno odlaganje otpada često uzrokuje nepopravljivu štetu okolišu, zagađujući tlo, vodu i zrak. Ta kaznena djela obično idu ruku pod ruku s krivotvorenjem dokumenata ili financijskim kaznenim djelima poput pranja novca ili korupcije. Tijekom dana provedene akcije službenici na mjestu događaja izuzeli su elektroničke uređaje, mobilne telefone i dokumentaciju koji će biti predmetom daljnje istrage - priopćili su iz Europola.
Europol je podržao istrage koje su provele nacionalne agencije za provođenje zakona i zaštitu okoliša. Europolovi stručnjaci za ekološki kriminal koordinirali su operaciju održavanjem koordinacijskih i operativnih sastanaka te pružanjem analitičke podrške. Na dan akcije Europolovi stručnjaci pružili su vlastima podršku u stvarnom vremenu. U istrazi su sudjelovale Hrvatska - Uprava kriminalističke policije - Služba općeg kriminaliteta, Italija - karabinjeri - Zapovjedništvo za zaštitu okoliša i energetsku sigurnost te Slovenija - Slovenska kriminalistička policija.
O ovom slučaju oglasila se i Policijska uprava krapinsko-zagorska, čiji su policijski službenici, u suradnji s Upravom kriminalističke policije i EUROPOL-om, dovršili složeno kriminalističko istraživanje nad troje hrvatskih državljana (28, 49, 39) te nad poduzećem zbog sumnje u počinjenje kaznenog djela ugrožavanja okoliša otpadom.
- Kriminalističkim istraživanjem utvrđena je sumnja kako su 28-godišnji hrvatski državljanin, 49-godišnji hrvatski državljanin, 39-godišnja hrvatska državljanka kao fizičke osobe te poduzeće u razdoblju od 2021. godine do 2024. godine na način da su bez prethodno ishođenog pisanog odobrenja za obavljanje prekograničnog prometa otpadom u preko 200 nezakonitih pošiljki iz tvrtke iz Republike Slovenije na lokaciju u Poznanovcu uvezli preko 4.500 tona opasnog otpada - priopćili su iz PU krapinsko-zagorske.
- Također je utvrđeno kako su osumnjičeni u istom vremenskom razdoblju u Poznanovcu gospodarili navedenim opasnim otpadom bez odgovarajuće dozvole za gospodarenje otpadom, a u sklopu poslovanja unutar trgovačkog društva. U sklopu realizacije postupanja, na području Donje Stubice i Zagreba provedene su pretrage domova i drugih prostorija te pokretne stvari. Protiv osumnjičenih podnijeto je posebno izvješće Općinskom državnom odvjetništvu u Zlataru zbog kaznenog djela “Ugrožavanja okoliša otpadom“ iz čl. 196. Kaznenog zakona te su predani pritvorskom nadzorniku PU krapinsko-zagorske - naveli su iz PU krapinsko-zagorske.