Budući da je javnost ovih dana zaokupljena odlukom novog ministra zdravlja dr. Darija Nakića o ukidanju programa "72 sata", koji je malignim bolesnicima osiguravao početak liječenja u roku od tri dana, priopćenjem se oglasila i Hrvatska udruga bolničkih liječnika (HUBOL).
- S obzirom da je HUBOL kao udruga predstavnik većeg broja izvršitelja navedenog programa, dužnost nam je iznijeti argumente i činjenice koje će poduprijeti ovu ministrovu odluku. Već smo ranije kroz priopćenja upozoravali na loše aspekte različitih programa organiziranih "preko noći" od strane prethodne zdravstvene administracije, a bez ikakve konzultacije struke o koristi i provedivosti istih (Program plus, Dani otvorenih vrata, pa i sporni "72 sata"), čija je jedina svrha bila manipulacija javnim mišljenjem radi sakupljanja političkih bodova, ali bez konkretne dugoročne koristi za pacijente - tvrde iz HUBOL-a.
Iz HUBOL-a kažu da su navedeni projekti, uz gomilanje prekovremenih sati, svjesno i namjerno kršenje svih postojećih propisa, pravilnika i zakona o radnom vremenu, preopterećenost liječnika, naglasak na kvantitetu (brojnost pretraga) na račun kvalitete same zdravstvene usluge, donijeli kaos i nered u zdravstvenim ustanovama, a nisu donijeli gotovo nikakve koristi za sustav.
- Ono što je najvažnije od svega je da su se bespotrebno i bez pravih indikacija gomilale brojke skupih pretraga s, u najvećem broju slučajeva, urednim nalazima različitih MR, UZV i drugih pretraga (čak i 80% pa i više od toga su bili potpuno uredni), a koje pacijenti u velikom broju slučajeva čak ne bi niti došli podići s bolničkih šaltera, nego i danas pune različite bolničke prostorije - smatraju iz HUBOL-a.
Kako napominju iz HUBOL-a, program 72 sata temeljen je na zbrinjavanju vrlo osjetljive populacije s malignim bolestima, čiji se realni rezultati isključivo mogu pratiti na temelju šestomjesečnog, jednogodišnjeg, petogodišnjeg ili desetogodišnjeg preživljenja bolesnika.
- Kako je program započeo prije manje od godinu dana, nejasno je kako se takav "program" može nazvati uspjehom bez kriterija. S druge strane, navedeni program niti na koji način nije bio dostupan pacijentima u provinciji čime nije omogućena ravnomjerna dostupnost zdravstvene zaštite, a pacijenti oboljeli od malignih bolesti s provincije stavljeni su u nezavidan položaj, a njihovo je liječenje i dalje isključivo ovisilo o samoprijegoru i nesebičnom zalaganju liječnika - priopćeno je iz HUBOL-a.
- Suludo inzistirati da se u pacijenta s dijagnosticiranom malignom bolesti mora započeti s liječenjem unutar 72 sata, ne samo da je u većini slučajeva bespotrebno (ljudi nisu strojevi i ne može ih se tako tretirati), nego je opasno i kontraproduktivno. Bolesnici visoke životne dobi s velikim brojem kroničnih bolesti (dijabetičari s komplikacijama, srčani, bubrežni bolesnici...) teško se oporavljaju i od samih pretraga koje su dovele do dijagnoze (kolonoskopija i slično), te ih je potrebno pripremiti za operativne zahvate ali i druge vidove liječenja, uz konzultaciju više bolničkih specijalista, što zahtijeva određeni vremenski tijek kako bi rezultat liječenja bio u konačnici optimalan i što manje poguban za pacijenta, a terapija idealno posložena prije same operacije. Da li će to biti vrijeme od 48 ili 148 sati manje je važno ukoliko je u konačnici pacijent iz svega izvukao najbolju korist - smatraju u HUBOL-u i dodaju da "nitko nema pravo radi političke promocije ugroziti jednako pravo na zdravlje svim korisnicima zdravstvenog sustava u RH".
Ujedno su naveli da je više od 300 liječnika već napustilo zdravstveni sustav RH, a oko 1.000 ih je zatražilo dokumentaciju za odlazak u inozemstvo jer su, kako kažu, "iscrpljeni u borbi sa sustavom u kojemu nije prevladavao razum, nego se očekivala pokornost u tišini i izvršavanje ovakvih besmislenih politički instruiranih programa".
- Veliki broj liječnika sada je na "stand by" modu očekujući konačno uključivanje razuma i racionalnosti, ali i odgovornosti u restrukturiranju zdravstvenog sustava ovaj put uz konzultaciju struke, što do sada nije bio slučaj - priopćeno je iz HUBOL-a, koji pozdravlja ukidanje ovih, kako su ih nazvali, "besmislenih programa".
- Samo racionalizacijom i odgovornošću se može stvoriti financijski održiv sustav, a da se ne naruši kvaliteta zdravstvene usluge koja je zahvaljujući požrtvovnosti i savjesnosti hrvatskih liječnicima unutar zadanih okvira, s pravom možemo reći, jedna od najboljih u Europi, ali čija je održivost vrlo upitna ukoliko se nastavi sabotirati njegova prava reforma - stoji u priopćenju koje potpisuje Izvršni odbor HUBOL-a.