Većina istaknutih HNS-ovaca za sad odbija mogućnost koalicije s HDZ-om

HDZ razočaran MOST-om traži novog partnera u HNS-u?

| 13.2.2016. u 13:17h | Objavljeno u Aktualno

Nakon što je MOST pokazao zube HDZ-u, ovaj put i javno, odnosno na prošloj saborskoj sjednici, ponovo su počela nagađanja kako Karamarko traži nove političke partnere. I ovog puta u tom se kontekstu spominje HNS.

Podsjetimo, MOST je na prošloj sjednici Sabora podržao SDP-ovog Ranka Ostojića za predsjednika Odbora za unutarnju politiku i nacionalnu sigurnost. Iako su pritom Mostovci negodovali, njihove ruke podrške bile su dovoljne da Ostojić bude imenovan.

MOST je time zapravo pokazao da je upravo ono što je i trebao biti, ''korektiv'' vladajuće strukture, ali HDZ-ovom Karamarku navodno je dozlogrdilo što mu za sad ništa nije išlo glatko. Treba samo podsjetiti kako su kaskali pregovori oko pomoćnika ministara, a tu je i ona dobro poznata smjene šefa SOA-e, s kojom se MOST za sad nije složio unatoč tome što predsjednica Kolinda Grabar Kitarović, a i HDZ na tome inzistiraju.

S obzirom na to da se bliže unutarstranački izbori u HNS-u, a u HDZ-u se navodno nadaju da će stranku preuzeti Ivan Vrdoljak, te su on i Karamarko navodno dogovorili tajni pakt, piše Express.

- Nakon izbora u HNS-u i s pobjedom Vrdoljaka, HNS-ovi zastupnici (njih devet) trebali bi podržati HDZ koji u tom slučaju više ne bi trebao Most za ostanak na vlasti. U brojkama to, zapravo, ovako izgleda - HDZ ima 59 mandata, dva Bandićeva, dva Glavaševa, četiri manjinca, Gordanu Rusak i s devet HNS-ovih ima potrebnih 78 ruku u Saboru.
Dakle, Most više ne bi presudan, a u HDZ-u vjeruju da bi se lakše oko kadroviranja dogovorili s HNS-om. Jer Most im je već zadao dosta muke - piše Express.

Takve navode nisu željeli komentirati ni šef županijskog HDZ-a Anđelko Stričak, a ni Predrag Štromar, šef županijskog HNS-a, ali i kandidat za predsjednika stranke. Treba podsjetiti kako je Štromar u nekoliko navrata rekao kako će HNS biti oporba. Iako se nije izričito ogradio od mogućnosti suradnje s HDZ-om, iz njegovih se izjava moglo iščitati da ne namjerava HNS voditi u nikakve političke koalicije s HDZ-om u bližoj budućnosti.

Također, osim Štromara, većina vodećih HNS-ovaca izjasnila se kako koalicija s HDZ-om sad ne dolazi u obzir.

Štromar je, podsjetimo, rekao kako će HNS biti konstruktivna oporba, ali i da će sve dobre projekte vladajućih podržati. Razna nagađanja o navodnoj koaliciji i tajnim dogovorima HNS-a i HDZ-a pripisao je očiglednoj i sve većoj nestabilnosti vladajuće političke strukture.

Činjenica je ipak da je HNS najjača stranka u Varaždinskoj županiji, ako se sagledaju rezultati prošlih parlamentarnih izbora, kad je Predrag Štromar ušao u sabor zahvaljujući preferencijalnim glasovima. Osim toga, HNS još uvijek ''drži'' najviše gradova i općina. Nakon njih, po broju načelnika i gradonačelnika, tu je HDZ.

Zato ne trebaju čuditi nagađanja, a možda i želje pojedinaca iz obiju stranaka, o mogućoj suradnji. Očigledno za sad suradnje neće biti, stranke su još uvijek svjetonazorski poprilično udaljene, posebice sad kad je Karamarko HDZ odveo na krajnju desnicu. Ipak, politika je vrlo dinamična te su u budućnosti sve mogućnosti otvorene.