Obrada otpada po cijeni od 725 kuna po toni s PDV-om kroz postojeći koncesijski ugovor i kredit od 70 milijuna kuna kod Hrvatske banke za obnovu i razvoj prijedlog je rješenja za balirani otpad koji će varaždinski gradonačelnik Goran Habuš ponuditi vijećnicima na sjednici Gradskog vijeća zakazanoj za 15. rujna.
Najavio je to medijima nakon održanog sastanka međustranačkog vijeća kojem su nazočili predstavnici stranaka koje participiraju u Gradskom vijeću.
- Više od tri godine imamo važeću koncesiju koju je potvrdio Upravni sud i DKOM, a početkom srpnja od odabranog koncesionara dobili smo tužbu od 96 milijuna kuna koja je bila očekivana, ali i najavljena. Rješenje je potpisivanje ugovora ili će koncesionar tražiti ispunjenje odštetnog zahtjeva od 96 milijuna kuna što je procijenjena vrijednost obrade baliranog otpada - podsjetio je Habuš.
Fond za zaštitu okoliša Gradu Varaždinu istovremeno odbija sufinancirati zbrinjavanje baliranog otpada zbog čega je Grad s koncesionarom pregovarao o sniženju cijene obrade baliranog otpada.
- S 1.003 kune po toni koja je ugovorena koncesijom, cijenu smo spustili na 725 kuna po toni što je ukupno 26 milijuna kuna manje nego smo dobili koncesijom. Grad smo sada doveli u mogućnost da se sam kreditnim zaduženjem riješi najvećeg problema, odnosno da dignemo kredit od 70 milijuna kuna. S HBOR-om smo već obavili prve razgovore, a drugi krug razgovora je u četvrtak - najavio je varaždinski gradonačelnik.
Na vijeću zakazanom za 15. rujna vijećnicima će predložiti da prihvate kreditno zaduženje na 10 godina uz kamatu od tri posto. Nakon što sve prođe proceduru HBOR-a i Grad dobije odobrenje za zaduženje od Ministarstva financije i Vlade, planirano je potpisivanje koncesijskog ugovora.
- Naravno, prethodno ćemo izmijeniti odluku o odabiru koncesionara u dijelu cijene, gdje ćemo iznos obrade s 1.003 kune spustiti na 725 kune po toni. To je rješenje koje je najmanje rizično od svih rješenja koje smo predlagali i jedino koje rješava problem baliranog otpada i najmanje je rizično od svih rješenja. Ovo je dobra prilika koju ne bismo smjeli propustiti jer bi ukupan iznos zbrinjavanja bio 68 milijuna kuna - ocijenio je gradonačelnik.
No, cijena od 725 kuna po toni ne odnosi se na balirani otpad s područja općina Petrijanec, Vinica, Sveti Ilija i Trnovec Bartolovečki.
- Općina Trnovec Bartolovečki spremna je riješiti svoje bale. Oni će raspisati nabavu ili će Grad to napraviti za njih, no oni će financirati svoju količinu. Očekujem da će i druge općine shvatiti da je to njihovo smeće koje sami moraju riješiti. Ako bude protivljenja, prisilnim ćemo putem provesti nabavu i isfinancirati rješenje njihovog otpada, a potom ćemo taj iznos potraživati od njih - najavio je Habuš.
Grad će u međuvremenu, dodaje, kod Fonda za zaštitu okoliša i dalje ustrajati na sufinanciranju. O tome će razgovarati s novim ministrom zaštite okoliša i direktorom fonda. Habuš ima "osjećaj" da se prijašnji ministri i direktori nisu dosta ozbiljno pozabavili problemom baliranog otpada.
- U najboljoj varijanti, Grad bi zbrinjavanje baliranog otpada stajalo 9 milijuna kuna. To ovisi o 60-postotnom sufinanciranu Fonda gdje bi dio Grada onda bio samo 29 milijuna kuna, no tu valja dodati 15 milijuna kuna duga od T7 VIS-a, a tu su i tri milijuna kuna od Čistoće. Najlošija je varijanta tužba koju imamo i ulazak u postojeći ugovor bez smanjenja cijene i nesufinanciranje fonda - kaže.
Odvjetnik Marko Kallay složio se da je najgora varijanta za Grad postojeća tužba s kamatama i troškovima te podredno tome, sklapanje koncesijskog ugovora s cijenom obrade tone otpada po 1.003 kune.
- Čekamo da nam tužba bude dostavljena, no nadamo se da neće doći do najgore varijante - poručuje.