Svjetski dan zdravlja, koji se obilježava 7. travnja, ove je godine posvećen borbi protiv dijabetesa.
S ciljem podizanja javnozdravstvene svijesti i znanja o dijabetesu te mogućnostima prevencije i liječenja, Zavod za javno zdravstvo Varaždinske županije Svjetski dan zdravlja obilježio je, pod pokroviteljstvom Varaždinske županije, akcijama mjerenja tlaka, šećera i masnoća u krvi za građane ispred Županijske palače te stručnim skupom pod nazivom "Spriječi, otkrij i liječi dijabetes".
Ispred štandova na Franjevačkom trgu brzo su se stvorili redovi građana zainteresiranih za zdravstvena mjerenja, ali i zdravu prehranu. Na stručnom skupu govorilo se o javnozdravstvenom značaju i prevenciji šećerne bolesti te je predstavljen projekt "Spriječi, otkrij, liječi dijabetes".
- Broj oboljelih od dijabetesa posljednjih 10-ak godina se udvostručio, kako na području Varaždinske županije, tako i u Hrvatskoj. Prema Registru osoba oboljelih od šećerne bolesti, u Hrvatskoj trenutno imamo registrirano preko 250.000 oboljelih. Međutim, procjenjuje se da je pod-dijagnosticirano još 40 posto osoba i njih bi trebalo otkriti i početi adekvatno liječiti. Prema tome, sa sigurnošću možemo reći da u Hrvatskoj i Varaždinskoj županiji svaka deseta osoba ima dijabetes - napomenula je mr. Irena Stipešević Rakamarić, dr. med. spec. javnog zdravstva, voditeljica Djelatnosti javnog zdravstva i socijalne medicine županijskog Zavoda za javno zdravstvo. Osvrnula se i na projekt "Spriječi, otkrij, liječi dijabetes".
- Projekt ima više faza - u prvoj fazi želimo primarno djelovati na djecu u najranijoj dobi, pri upisu u prvi razred osnovne škole. Cilj je detektirati rizične čimbenike za razvoj dijabetesa kasnije, a to su prekomjerna tjelesna težina i pretilost. Takvu djecu želimo zbrinuti na poseban način kroz savjetovalište za pravilnu prehranu, kako za njih tako i za njihove roditelje, jer poznato je da djeca usvajaju navike i prate obrasce svojih roditelja, zato nam je važno djelovati i na roditelje - pojasnila je dr. Stipešević Rakamarić.
Dožupan Alen Kišić istaknuo je da je zadatak Županije raditi na prevenciji i edukaciji stanovništva, pogotovo kod bolesti koje su preventabilne.
- Imamo registrirano oko 10.000 oboljelih u Varaždinskoj županiji, a zajedno s onima koji nisu registrirani, to je oko prosjeka Republike Hrvatske, dakle oko 10 posto stanovništva. To nije mala brojka i zato se mi i uključujemo u ovakve akcije. Dijabetes i njegove posljedice su nam bitni iz dva razloga - utjecaja na kardiovaskularne bolesti od kojih svake godine premine više od polovice ukupnog broja preminulih stanovnika Varaždinske županije. S druge strane, posljedice dijabetesa su vrlo "skupe" za zdravstveni proračun, jer prema proračunu RH za zdravstvo, čak 11 posto se izdvaja za posljedice dijabetesa. To je značajan trošak za zdravstvo, a možemo ga prevenirati, što je i cilj ove akcije - kazao je Kišić.
Jedno od predavanja održala je Tanja Obelić Babok, dr. med. spec. školske i sveučilišne medicine, koja je govorila o rizičnim čimbenicima u djece i mladih za dijabetes u odrasloj dobi.
- Znamo da je 90 posto slučajeva otpada na dijabetes tipa 2. Rizični čimbenici su nezdrava prehrana, prekomjerna tjelesna težina i nedovoljna tjelesna aktivnost. Kao školski liječnik ne mogu biti optimistična da ćemo smanjiti broj slučajeva dijabetesa tipa 2 upravo zbog toga što imamo veliki postotak pretile djece. Konkretno, u 8. razredu se taj postotak kreće oko 17 do 20 posto djece. To su djeca koja su tjelesno neaktivna. U njihovim su obiteljima isti obrasci ponašanja - kalorijski bogata, brza hrana, slatki napitci, minimalna tjelesna aktivnost. Učimo ih i educiramo o zdravim navikama, no problem je što im kod kuće ne nudimo zdravu prehranu, kao ni u školama, a pitanje je i kako ih potaknuti na tjelesnu aktivnost. U to bi se morala uključiti cijela zajednica - naglasila je dr. Tanja Obelić Babok.
U obilježavanju Svjetskog dana zdravlja u Varaždinu sudjelovali su Zavod za javno zdravstvo Varaždinske županije, Dom zdravlja Varaždinske županije, Srednja medicinska škola iz Maruševca, Udruga "Slobodni maseri", tvrtka Mediadria d.o.o., Opća bolnica Varaždin i Društvo za zaštitu od dijabetesa Varaždin.