Osim kamera postavljenima na pet lokacija na ulazima u grad Varaždin, danas je u funkciju pušteno i sedam kamera postavljenih u užoj gradskoj jezgri. Kako je rečeno na jutrošnjoj zajedničkoj pressici predstavnika Grada Varaždina i Policijske uprave varaždinske, cilj videonadzora je isključivo prevencija, odnosno podizanje sigurnosti kako građana, tako i njihove imovine.
- Kamere će snimati eventualna kaznena djela poput krađa te prekršaje u prometu, a snimke će moći koristiti i građani, no isključivo za svoje sudske postupke - pojasnio je načelnik PU varaždinske Darko Jurčec.
Dvije fiksne kamere visoke rezolucije tako su postavljene kod turističke agencije na adresi Alojzija Stepinca 1, dok je po jedna pokretna kamera postavljena na samoj Gradskoj vijećnici, Palači Sermage te na Franjevačkom trgu i Palači Herzer. Jedna fiksna kamera nalazi se i na Trgu slobode 18 (točnije na zgradi Odjela za komunal i JUGS-a), dok je samo „srce“ nadzora u prostorima Operativno-komunikacijskog centra PU varaždinske u Cesarčevoj ulici.
No, osim djelatnika PU varaždinske, snimke su dostupne i prometnom i komunalnom redarstvu Grada Varaždina. Iz gradskog proračuna za videonadzor na najkritičnim lokacijama u centru gradu utrošeno je oko 330.000 kuna.
- Lani smo imali dosta pritužbi građana na remećenje javnog reda i mira u centru grada, ali i na krađe bicikala zbog čega smo najavili ozbiljne korake. No, kako smo čuli od načelnika policije, broj krađa je prepolovljen. Uz to što će videonadzor zapravo imati funkciju prevencije kriminaliteta i koristiti redarstvu, koristit ćemo ga i u turističke svrhe jer kamere mogu sliku poslati širom u svijet - poručio je gradonačelnik Goran Habuš dodavši da je ovime završena prva faza jer projekt ide dalje.
Darko Dragičević, voditelj Službe policije PU varaždinske, pojasnio je pak “tehničke” detalje oko videonadzora javnih površina.
- Jedan od razloga za postavljanje kamera na nekim lokacijama je trend nepropisnog parkiranja i zaustavljanja vozila. Smatramo da smo sa sedam kamera na šest lokacija pokrili čitavu gradsku jezgru i da ćemo imati dovoljno materijala za utvrđivanje počinitelja kaznenih djela ili prekršaja nakon što građani to dojave ili se dogodi kakav neželjeni događaj - napomenuo je Dragičević.
Počinitelji prekršaja, poput vozača koji se biciklom nepropisno voze gradskom jezgrom, o prekršaju i kazni bit će obaviješteni dopisom na kućnu adresu. Neće ih se hvatati na licu mjesta.
- Sam je sustav oformljen da se javne površine snimaju 30 dana i sav se materijal arhivira. No, u realnom vremenu snimke mogu gledati djelatnici OKC-a te prometno i komunalno redarstvo. Građanima ovim putem poručujem da ovo nije Big Brother već sustav koji snima javne površine i koji se u slučaju neželjenih događaja može koristiti za sudske postupke. Sve što nije operativno zanimljivo ili nije za sudske postupke, ako je netko primjerice šetao, se briše - navodi Dragičević.
Radi utvrđivanja prekršaja ili počinitelja, arhivu mogu pregledavati redari i policajci.
- Budući da se 95 posto dojava odnosi na prošlost, provjeravat će se arhiva unazad pet minuta, sati ili dana. Isključivo tome služi ovaj videonadzor, a ne da se nekoga neprestano gleda i odmah reagira - zaključuje voditelj Službe policije PU varaždinske.