Na Indegogo, platformi za grupno financiranje, krenula je kampanja hrvatskog eko-start-upa Fabula koja će trajati do 23. prosinca. Riječ je o kampanji za prikupljanje 15.000 američkih dolara za financiranje olovke nastale od recikliranog otpada listića čaja, ostataka kave i otpadnih latica iz cvjećarnica.
-. Sredstva su namijenjena finalizaciji autentičnog stroja za proizvodnju olovke Fabula čiji je razvoj do razine proizvoda trajao dvije godine. Naime, trenutačni razvoj samog proizvoda nadišao je dosadašnju ručnu izradu uz pomoć kalupa, te ne zadovoljava potražnju i izgledni rast Fabule na tržištu, veli Mateja Kuhar, kreatorica Fabule, koja je za inovativni eko dizajn dobila nagradu A'Design Award u kategoriji održivih proizvoda, projekata i zelenog dizajna za 2014. – 2015, a Fabula je ujedno i bila dobitnica Zabinog natječaja Moj Zaba Start u kategoriji Moja Zelena zona, za zeleno i eko poduzetništvo.
Posebnost Fabule leži u tome što pokazuje kako se svakodnevni predmeti mogu izraditi od recikliranog organskog otpada.
- Pretpostavimo da jedan kafić u prosjeku proizvede 30 kg otpada mjesečno: taj se otpad može reciklirati i ponovno iskoristiti za proizvodnju 3000 olovaka. Materijali se dodatno obrađuju kako bi se dobila čvrsta olovka delikatne zrnate površine i nešto većeg volumena, uslijed čega savršeno leži u ruci, pojašnjava kreatorica koja je krenula iz start-up inkubatora Tehnološkog parka Varaždin .
Uslijed samog pisanja, kako dodaje, Fabula se može našiljiti i time nahraniti biljke, umjesto da se ostaci bacaju u koš za smeće.
- Kada olovka Fabula postane prekratka za uporabu, njezin vršak može se staviti u vodu kako bi se posadila mlada biljka goji, kamilica ili šumske jagode. Ta nova biljka raste iz sjemena smještenog u samom vršku olovke. Tako da umjesto da se olovku samo baca u smeće, bubrenjem sjemena preko jednog dana i sadnjom u zemlju, prostor u kojem se boravi, može se ukrasiti novom biljkom. Olovke Fabula ujedno je, stoga, didaktičko sredstvo kojim se kolegama ili djeci ukazuje na brigu za okoliš, te ih se i potiče na kreativno promišljanje.Razlog iz kojeg sam željela osmisliti olovku je taj što je riječ o priboru kojim izražavamo svoje zamisli, o simbolu pismenosti i likovnog izražavanja, odnosno kreativnosti. Prilikom recikliranja udahnjujete novi život i stvarate nešto što prije nije postojalo. Taj novi život ima viši cilj, a zašto taj cilj ne bi bio ponovno stvaranje? Ova olovka predstavlja sve to, a naročito kada se reciklira. Dok god je koristimo, Fabula nas uči o tome na koji način odgovorno stvarati kroz obnovu okoliša. – naglasila je kreatorica Mateja Kuhar.
Nakon kampanje za grupno financiranje na platformi Indiegogo, tim Fabula, koji uključuje i savjetnika za proizvodnju, radit će na finalizaciji proizvodnog stroja, čiji će se dijelovi kupiti prikupljenim sredstvima. Projekt Fabula trenutno se nalazi u predinkubaciji u Tehnološkom parku Varaždin gdje se upravo sastavlja proizvodni stroj i razvija projekt.
Po dovršetku stroja, započet će proizvodnja prvih olovaka Fabula, a podupiratelji projekta za nagradu će dobiti svoj primjerak. Tim Fabula upravljat će proizvodnjom u spomenutom pogonu, kako bi se održala kvaliteta ekološke proizvodnje i potaknulo otvaranje novih radnih mjesta u lokalnoj zajednici.