FOTO Čak 700 sudionika iz 31 države i 4 kontinenta na konferenciji "Rana identifikacija darovite djece"

Varaždinske vijesti | 28.4.2023. u 12:39h | Objavljeno u Aktualno

- Očito je da su pogledi iz cijelog svijeta danas upereni u Varaždinsku županiju i da u cijelom svijetu znaju da se ovdje održava konferencija o radu s darovitom djecom – istaknula je danas u Varaždinu, uoči 3. Međunarodne konferencije „Rana identifikacija darovite djece“, prof. Lianne Hoogeveen sa Sveučilišta Radboud iz Nizozemske, predsjednica Europskog vijeća za darovite (ECHA).

Treću po redu i dosad najveću međurodnu konferenciju posvećenu radu s darovitom djecom u Areni Varaždin organiziraju Europski talent centar Hrvatska – Centri izvrsnosti Varaždinske županije u suradnji s Ustanovom za obrazovanje odraslih i Sveučilištem Radboud iz Nizozemske.

- Ovogodišnja tema, rana identifikacija darovite djece, te eminentni predavači pobudili su veliko zanimanje tako da na našoj konferenciji uživo ili online sudjeluje više od 700 sudionika iz čak 31 države s četiri kontinenta. Predavači na konferenciji redom su vrhunski stručnjaci, a dolaze iz sedam zemalja: Australije, Hrvatske, Nizozemske, Njemačke, Škotske, Slovenije i Mađarske. Zahvaljujem im što su se odazvali, kao i svim sudionicima – istaknuo je pročelnik Upravnog odjela za prosvjetu, kulturu i sport Varaždinske županije dr. sc. Miroslav Huđek.

Predavanja su pratili sudionici iz Argentine, Australije, SAD-a, Brazila, Čilea, Izraela, Irske, Indije, Kine, Velike Britanije, Ujedinjenih Arapskih Emirata, Danske, Njemačke, Španjolske, susjednih Slovenije, Mađarske, BiH i Srbije te niza drugih zemalja, kao i brojni uzvanici iz hrvatskih županija te susjednih zemalja.

Ravnatelj Uprave za potporu i unaprjeđenje sustava odgoja i obrazovanja Ministarstva znanosti i obrazovanja Momir Karin je napomenuo da iskustva i rad s darovitim učenicima u Varaždinskoj županiji žele prenijeti na cijeli sustav.

- Darovita djeca i učenici su budućnost svakog naroda, pa tako i našeg, a svako ulaganje u darovite je ulaganje u našu budućnost. Ministarstvo znanosti i obrazovanja je objavilo smjernice rada s darovitom djecom i učenicima, a iz samog naziva je vidljivo da se smjernice odnose i na predškolski odgoj. Današnja tema, a to je rana identifikacija darovite djece, vrlo je bitna tako da će Ministarstvo i kroz zakonodavni okvir svakako otvoriti prostor što kvalitetnijeg rada s darovitom djecom – rekao je Karin.

Prof. Lianne Hoogeveen sa Sveučilišta Radboud, predsjednica Europskog vijeća za darovite (ECHA), istaknula je da je sretna i ponosna što je dio ove međunarodne konferencije.

- Prvi put sam u Varaždinskoj županiji bila prije pet godina i već tada sam bila impresionirana kako je u Centrima izvrsnosti organiziran rad s darovitom djecom. Tada smo počeli s provođenjem edukacija u sklopu Programa usavršavanja za rad s darovitima RITHA, a s ponosom mogu reći da pet polaznika te prve edukacije danas rade kao mentori u našem RITHA programu, uz što su dobili i titulu ECHA specijalista. Svake godine sam sve više impresionirana time kako je u Varaždinskoj županiji organiziran rad s darovitom i visokomotiviranom djecom. Činjenica da danas cijeli svijet prati ovu konferenciju znači da svi znaju što se ovdje događa, a uvjerena sam da će se sve i dalje razvijati – istaknula je prof. Hoogeveen.

Uz nju i Zvjezdanu Prohasku iz AZOO-a, predavači na 3. međunarodnoj konferenciji su: prof. David Cropley sa Sveučilišta Južne Australije, prof. Albert Ziegler i Johanna Pfeuffer sa Sveučilišta Erlangen-Nuremberg, Nürnberg, Njemačka, dr. Szilvia Fodor sa Sveučilišta Eötvös Loránd u Budimpešti, Mađarska, prof. Margaret Sutherland sa Sveučilišta u Glasgowu, Škotska, Velika Britanija, prof. Mojca Juriševič sa Sveučilišta u Ljubljani, Slovenija, dr. Balazs Klein, ravnatelj Testara LLC, Mađarska te gradonačelnik Ludbrega Dubravko Bilić.

Konferencija je bila i prilika za promociju treće generacije polaznika programa usavršavanja za rad s darovitima RITHA Hrvatska. Program je uspješno završila i Ana Detoni, nastavnica u Srednjoj strukovnoj školi Varaždin.

 

– Budući da radim i kao mentorica u Centru izvrsnosti za likovnu umjetnost, potrebno je bilo proći ovakvu edukaciju koja je uistinu kvalitetna. Da biste mogli raditi s nadarenom djecom, morate biti itekako za to spremni. Ova edukacija dala nam je uvid u svijet darovite djece, koja su različita. Nisu to samo djeca koja su izvrsna u svemu, nego i djeca koja imaju teškoća što se tiče, primjerice, samopouzdanja i socijalizacije. U ovom programu usavršavanja dobili smo strategije i metode koje će nam pomoći u radu s njima – rekla je Ana Detoni.