Kako se Mile Kekin, koji je lani zaradio više od 130 tisuća eura od samostalne djelatnosti, našao i još uvijek nalazi među samostalnim umjetnicima koji su stekli pravo na uplatu obveznih doprinosa za mirovinsko i zdravstveno osiguranje iz sredstava proračuna Republike Hrvatske?
Pojašnjenje smo dobili iz Hrvatske zajednice samostalnih umjetnika, koja vodi spomenutu listu na kojoj su brojni kazališni redatelji, dizajneri, arhitekti, glumci…
Zahtjev za priznavanje prava na uplatu doprinosa Stručnom povjerenstvu pri Hrvatskoj zajednici samostalnih umjetnika podnosi se od 1. do 15. ožujka tekuće godine. Članove Stručnih povjerenstava i zamjenike članova, prema područjima umjetničkog stvaralaštva, imenuju Ministarstvo kulture, HZSU te umjetničke strukovne udruge.
-Članom i zamjenikom člana Stručnog povjerenstva može biti imenovan samostalni umjetnik ili osoba koja je priznati kulturni djelatnik i stručnjak s područja kulture, a koja je svojim djelovanjem dala doprinos hrvatskoj kulturi i umjetnosti, ukazuju u HZSU-u.
U postupku priznavanja prava na uplatu doprinosa, uz presliku osobne iskaznice, umjetnik je obvezan dostaviti: zahtjev za priznavanje prava na uplatu doprinosa, popis sveukupnog profesionalnog umjetničkog javnog djelovanja po godinama, dokumentaciju o realizaciji u primarnom području umjetničkog stvaralaštva posljednjih pet kalendarskih godina i potvrdu umjetničke strukovne udruge primarnog područja umjetničkog stvaralaštva podnositelja zahtjeva o ispunjavanju umjetničkih brojčanih kriterija iz IV. dijela Pravilnika, u kojoj je po godinama navedeno i zbrojeno profesionalno umjetničko javno djelovanje posljednjih pet kalendarskih godina.
-Samostalni umjetnik može steći pravo na uplatu obveznih doprinosa za mirovinsko i zdravstveno osiguranje iz sredstava proračuna Republike Hrvatske ako uz bavljenje profesionalnim umjetničkim stvaralaštvom i javnim djelovanjem primarno u Republici Hrvatskoj, kao glavnim zanimanjem, udovoljava umjetničkim brojčanim kriterijima iz IV. dijela Pravilnika o načinu i uvjetima za priznavanje prava samostalnih umjetnika na uplatu obveznih doprinosa za mirovinsko i zdravstveno osiguranje iz sredstava proračuna Republike Hrvatske („Narodne novine“, broj: 91/2015 i 26/2021; u daljnjem tekstu: Pravilnik), financijskim kriterijima iz članka 8. Pravilnika te ako njegovo umjetničko stvaralaštvo i javno djelovanje predstavlja zamjetan doprinos hrvatskoj kulturi i umjetnosti, objašnjavaju u HZSU-a.
Što zapravo sadrži dokumentacija?
Operni pjevači mogu steći spomenuto pravo, ali ne i pjevači popularne glazbe. Međutim, sukladno Pravilniku o načinu i uvjetima za priznavanje prava samostalnih umjetnika, mogu to skladatelj popularne glazbe, koji imaju skladbe na vlastiti tekst, objavljene u redovnoj fizičkoj ili digitalnoj distribuciji putem ovlaštenih distribucijskih kanala, u ukupnom trajanju od najmanje 60 minuta. Osim na trajanje skladbi, Stručno povjerenstvo za priznavanje prava samostalnih umjetnika u postupku priznavanja prava na uplatu doprinosa gleda i skladateljevo „umjetničko stvaralaštvo i javno djelovanje po kvaliteti, originalnosti, kreativnosti i stručnom dostignuću predstavlja zamjetan doprinos hrvatskoj kulturi i umjetnosti“. A Stručno povjerenstvo razmatrat će ako „prosječni ukupni godišnji dohodak od samostalne umjetničke djelatnosti za posljednje tri godine za koje su obrađene godišnje porezne prijave, manji od prosječne godišnje bruto plaće po zaposlenom u pravnim osobama Republike Hrvatske za prethodnu godinu“ te „prosječni ukupni godišnji dohodak izvan umjetničkog stvaralaštva i djelovanja za posljednje tri godine za koje su obrađene godišnje porezne prijave, manji od prosječne godišnje bruto plaće po zaposlenom u pravnim osobama Republike Hrvatske za prethodnu godinu“.
Doprinosi | Bruto osnovica za uplatu doprinosa | Postotak % | Mjesečni iznos sredstava doprinosa za jednog umjetnika | Godišnji iznos sredstava doprinosa za jednog umjetnika | ||
mirovinsko osiguranje | 1.872,00 | 20,00 | 374,40 | 4.492,80 | ||
zdravstveno osiguranje | 1.872,00 | 16,50 | 308,88 | 3.706,56 | ||
UKUPNO | 1.872,00 eura | 36,50 | 683,28 eura | 8.199,36 eura |
Primjer obračuna obveznih doprinosa za jednog samostalnog umjetnika u 2024. godini
Stručno povjerenstvo razmatra umjetničko stvaralaštvo podnositelja zahtjeva za priznavanje prava na uplatu doprinosa posljednjih pet kalendarskih godina.
-Samostalnom umjetniku Milanu Kekinu priznato je od 1. siječnja 2002. pravo na uplatu obveznih doprinosa iz sredstava proračuna Republike Hrvatske. Stručno povjerenstvo je samostalnom umjetniku Milanu Kekinu provelo posljednji put 2014. godine reviziju priznatih prava samostalnom umjetniku na uplatu doprinosa na temelju ukupno ostvarenog godišnjeg dohotka za prethodne tri godine – svake tri godine (tzv. Financijska revizija) te je isti na temelju provedene revizije ostvario pravo na daljnju uplatu obveznih doprinosa, ukazuju u HZSU.
Kako napominju, Stručno povjerenstvo se nije upuštalo u utvrđivanje vjerodostojnosti potvrda o visini dohotka i primitaka, odnosno nije utvrđivalo upitnost potpunosti financijskih podataka, a time i točnost prikazanog dohotka, s obzirom na to da je utvrđivanje visine dohotka i primitaka u nadležnosti Ministarstva financija, nadležne porezne uprave i isto čini samostalnu pravnu cjelinu i Stručno povjerenstvo je vezano pravomoćnom odlukom nadležnog tijela kojim je riješeno prethodno pitanje.
Kad se pravo jednom stekne, nije ga lako izgubiti. Dok je umjetnička svakih pet godina, već deset godina nema obvezne financijske revizije koja se provodila na temelju potvrda porezne uprave o visini dohotka i primitaka za posljednje tri godine za koje su obrađene godišnje prijave poreza na dohodak
-Stručno povjerenstvo je samostalnom umjetniku Milanu Kekinu provelo posljednji put 2019. godine reviziju priznatih prava samostalnom umjetniku na uplatu doprinosa na temelju umjetničkog stvaralaštva za posljednjih pet kalendarskih godina – svakih pet godina (tzv. Umjetnička revizija) te je onna temelju provedene revizije ostvario pravo na daljnju uplatu obveznih doprinosa. Stručno povjerenstvo je 2019. godine utvrdilo da se Milan Kekin sveukupno bavi profesionalnim umjetničkim djelovanjem više od 25 godina te samim time, na temelju članka 30. Pravilnika, ubuduće ne podliježe reviziji priznatih prava. Stupanjem na snagu Pravilnika iz 2015. godine nije propisana obveza provođenja Financijske revizije samostalnih umjetnika, navode u HZSU te naglašavaju da je jasno da su oni, odnosno Stručno povjerenstvo postupali u skladu s važećim propisima.