Da su se napokon poklopili dobri vremenski uvjeti za urod lješnjaka, ukazuje i obitelj Peras iz Martijanca koji su ovogodišnjim urodom i više nego zadovoljni. Oni na svojih 6,5 hektara površine obrađuju 3.200 sadnica lijeske čime, kažu, mogu konkurirati na tržištu.
- S obzirom na to da je tržište prije 13 godina kada smo počeli bilo zasićeno jabukama, odluka je pala na sađenje lijeske. Tada smo na hektar i pol zasadili prvi nasad lijeske, a danas smo među većim proizvođačima u Varaždinskoj županiji - prisjeća se Mario Peras kojem u poslu pomažu brat, supruga te dvije kćeri.
Kako kažu, za prvi ozbiljan urod lijeske potrebne su četiri godine, a da bi stvorili uvjete za konkurentnost na tržištu trebalo im je osam godina. Međutim, vrijeme je glavni čimbenik koji na kraju “dirigira” potražnju i uspjeh u poslu.
- Trebalo nam je vremena da okrupnimo zemljište koje smo ogradili. Lijeska je specifična po tome što počinje cvasti u prosincu kada većina biljaka miruje. Prvi se plodovi javljaju u travnju ili svibnju i u to vrijeme ih mraz može sve uništiti - ukazuje sugovornik dodajući da se to događalo unazad par godina kada je većina voćaka, pa tako i lijeska, nastradala.
Osim vremena, na urod utječe i potražnja na tržištu koja zadnjih godina opada, te problemi s uvoznim lješnjakom koji nije iste kvalitete kao domaći.
Kako se bore s konkurencijom i zašto kažu da je zabluda da lijeska traži minimalno posla čitajte u novom izdanju Varaždinskih vijesti