Cijepljenje protiv gripe počinje u četvrtak 28. listopada.
Voditeljica Epidemiološke službe Zavoda za javno zdravstvo Varaždinske županije dr. Katica Čusek Adamić pozvala je građane, osobito osobe starije životne dobi, kronične bolesnike i zdravstvene djelatnike, da se odazovu cijepljenju.
- Vrlo je važno da se cijepimo i protiv jedne i protiv druge bolesti, osobito ove vulnerabilne i osjetljive skupine - istaknula je.
Hrvatski zavod za javno zdravstvo ove godine je naručio četverovalentno inaktivirano cjepivo protiv sezonske gripe koje će kao i dosadašnjih godina biti besplatno za osobe koje imaju povećani rizik od teškog oblika gripe i njezinih komplikacija.
- Sastav ovogodišnjeg cjepiva protiv gripe sukladan je preporuci Svjetske zdravstvene organizacije za ovu sezonu, a temelji se na rezultatima kontinuiranog praćenja genskih i antigenskih osobina cirkulirajućih virusa gripe u prethodnoj sezoni. Sastavni dio cjepiva protiv gripe za sezonu 2021/2022 su sljedeći cjepni sojevi: A/Victoria/2570/2019 (H1N1), A/Cambodia/e0826360/2020 (H3N2), B/Washington/02/2019 (B/Victoria) i B/Phuket/3073/2013 (B/Yamagata) - priopćili su iz HZJZ-a.
Nabavljeno 600.000 doza
Ove godine nabavljeno je 600.000 doza cjepiva, što je nešto više od procijenjenih potreba početkom godine. Naime, početkom godine liječnici su na temelju odaziva na cijepljenje procijenili potrebe za ovu jesen. Ukupno je traženo 550.000 doza, a nabavljeno 600.000 doza.
U tijeku je distribucija prvog dijela cjepiva protiv gripe tako da će cijepljenje osoba koje imaju povećani rizik od komplikacija započeti u četvrtak.
- Većina cjepiva dostavlja se liječnicima obiteljske medicine te očekujemo da će se cjepivo u zdravstvene ustanove dostavljati u dva dijela. Trenutno je u distribuciji 260.000 doza cjepiva, a za dva tjedna će se distribuirati preostalih 340.000 doza. Zbog dinamike distribucije neće biti moguće cijepljenje u sljedeća dva tjedna svih koji se žele cijepiti, već će dio osoba trebati pričekati isporuku drugog dijela cjepiva koje će biti na raspolaganju u ambulantama u drugoj polovici studenog - napominju iz HZJZ-a.
- Iako je poželjno cijepiti se čim prije, naglašavamo da nije kasno cijepiti se protiv gripe niti u studenom niti u prosincu te nema potrebe stvarati pritisak na liječnike tijekom listopada i početkom studenog kad raspolažu tek s dijelom ukupne količine cjepiva - dodali su.
Ujedno su napomenuli kako zbog provođenja protuepidemijskih mjera i povećanog obima posla tijekom pandemije COVID-19, većina zavoda za javno zdravstvo neće biti u mogućnosti provoditi cijepljenje jednako kao prijašnjih godina, zbog čega će najveće količine cjepiva distribuirati u ambulante liječnika primarne zdravstvene zaštite (ambulante obiteljske medicine i pedijatrijske ordinacije).
- Molimo sve koji se žele cijepiti protiv gripe, a pripadaju nekoj od niže navedenih skupina, da se jave izabranim liječnicima obiteljske medicine i izabranim pedijatrima radi cijepljenja. Termin za cijepljenje potrebno je telefonskim putem dogovoriti s liječnikom i ne dolaziti nenajavljeno, jer u postojećoj situaciji obilježenoj rastućim bojem COVID-19 infekcija nužno je planirati dolaske na cijepljenje radi izbjegavanja gužvi koje su povoljni uvjeti za širenje COVID-19 - ističu iz HZJZ-a.
Kome se preporuča cijepljenje protiv gripe?
Osobe za koje je cijepljenje besplatno su sljedeće:
• osobe životne dobi 65 godina i starije,
• korisnici domova za starije osobe te institucija za njegu kroničnih bolesnika (bez obzira na dob, uključujući i djecu), kao i radnici domova za starije osobe te institucija za njegu kroničnih bolesnika,
• osobe, uključujući i djecu, s kroničnim oboljenjima, posebice oboljenjima srca i pluća, a posebno djeca s oštećenom plućnom funkcijom (cistična fibroza, kronična astma, bronhopulmonalna displazija) i s kongenitalnim manama,
• odrasli i djeca s kroničnim bolestima metabolizma (uključujući dijabetes mellitus), kroničnim bolestima bubrega i jetre (npr. ciroza), kroničnim neurološkim bolestima, hemoglobinopatijama i oštećenjem imunosnog sustava (uključujući HIV infekciju) te irazito pretile osobe (ITM > 40),
• djeca i adolescenti (6 mj. do 18. god.) na dugotrajnoj terapiji lijekovima koji sadrže acetilsalicilnu kiselinu (radi izbjegavanja nastanka Reye sindroma uz gripu),
• u slučaju da se neka od osoba za koje je cijepljenje preporučljivo, zbog svog zdravstvenog stanja ne može cijepiti (kontraindikacija), umjesto njih se pod istim uvjetima mogu cijepiti osobe iz njihove bliske okoline, na primjer kućni kontakti (uključujući djecu), osobe koje pružaju kućnu medicinsku njegu i sl.,
• zdravstveni radnici,
• trudnice.
- Osobe koje nemaju pravo na besplatno cijepljenje, a koje prepoznaju važnost cijepljena protiv gripe, mogu se cijepiti kod izabranih liječnika ukoliko osobno nabave/kupe cjepivo na temelju recepta. Očekujemo da Hrvatska ljekarnička komora u prvoj polovici studenog obavijesti građanstvo o mogućnostima cijepljenja putem ljekarni, budući da je prošle sezone ono bilo moguće i u nekim ljekarnama - kažu iz HZJZ-a.
- Važno je uzeti u obzir sljedeće: prema Zakonu o lijekovima i Pravilniku o propisivanju i izdavanju lijekova na recept, ljekarnici cjepiva mogu izdati samo na liječnički recept. Pri kupnji cjepiva u ljekarni potrebno je imati privatni recept na cjepivo kojeg liječnik propisuje na ime pacijenta i prema uputama izdanim od liječnika i ljekarnika čuvati i prenositi cjepivo na temperaturi hladnjaka - dodali su iz HZJZ-a.
Dodatne informacije o cijepljenju protiv bolesti COVID-19 i gripe
- Ako je indicirano cijepljenje protiv gripe i protiv bolesti COVID-19, moguće je istovremeno cijepiti osobu protiv gripe i protiv bolesti COVID-19, neovisno o proizvođaču COVID-19 cjepiva, ako je to organizacijski izvedivo (primjena oba cjepiva isti dan, a u različito vrijeme i na različitim mjestima, također se smatra istovremenom primjenom) - napominju iz HZJZ-a.
- Ako u osobe kojoj je indicirano primiti oba cjepiva nije moguće istovremeno dati cjepivo protiv gripe i cjepivo protiv bolesti COVID-19, preporučljivo je primijeniti ta dva cjepiva s razmakom od najmanje 14 dana, ali nije pogrešno niti primijeniti ih s manjim razmakom - dodali su.
Kako kažu iz HZJZ-a, u osoba koje nisu cijepljene ili su nepotpuno cijepljene protiv bolesti COVID-19, uključujući i imunokompromitirane osobe koje nisu primile treću dozu u sklopu primarnog cijepljenja, a u kojih istovremena primjena oba cjepiva nije praktična iz organizacijskih razloga ili osoba ne želi primiti oba cjepiva istovremeno, prednost u ovom trenutku treba dati cijepljenju protiv bolesti COVID-19.
- Razloga za dati prednost cijepljenju protiv bolesti COVID-19 ima više, a jedan od njih je taj što je intenzitet COVID-19 epidemije u ovom trenutku vrlo visok, a početak sezone gripe se ne očekuje prije prosinca - priopćili su iz HZJZ-a.