Beroš uoči prosvjeda: "Načelno ima dovoljno liječnika, ali nisu dobro raspoređeni" Foto: Ilustracija/Facebook Hrvatski liječnički sindikat

Beroš uoči prosvjeda: "Načelno ima dovoljno liječnika, ali nisu dobro raspoređeni"

VV | 18.3.2023. u 11:00h | Objavljeno u Aktualno

Pod geslom "SOS za zdravstvo" pet krovnih liječničkih udruga danas na Trgu sv. Marka u Zagrebu organizira veliki prosvjed kojim će iskazati nezadovoljstvo svojim statusom, plaćama, ali i cjelokupnim stanjem u zdravstvenom sustavu.

Prosvjed organiziraju Hrvatska liječnička komora, Hrvatski liječnički sindikat, Hrvatska udruga bolničkih liječnika, Koordinacija hrvatske obiteljske medicine i Inicijativa mladih liječnika nakon ankete koja je pokazala veliko nezadovoljstvo liječnika u javnom zdravstvu, pa i spremnost na štrajk. Planirani dolazak prosvjednika na Markov trg je u 11:30, a sam prosvjed započinje u 12:05.

Jedan od problema na koji će ovim prosvjedom ukazati je i problem nedostatka liječnika. Navode kako svaki treći mladi liječnik napušta zemlju, u više od 50 općina nema liječnika primarne zdravstvene zaštite, a zdravstvenom sustavu trenutno nedostaju 2000 liječnika i 4000 medicinskih sestara. Svaki treći liječnik u sustavu stariji je od 50 godina, a pacijenti na pojedine pretrage čekaju i po 600 dana.

Ministar zdravstva Vili Beroš uoči velikog prosvjeda liječnika jučer je u središnjem Dnevniku HTV-a izjavio kako načelno liječnika ima dovoljno, ali nisu dobro raspoređeni.

- Mogli bismo načelno reći da ih ima relativno dovoljno, ali da nisu dobro raspoređeni. To je odgovornost ove Vlade i ranijih Vlada. Konkretno 90-ih godina 12 godina nisu raspisivane specijalizacije. Sada osjećamo posljedice takvog nedjelovanja i neaktivnosti. Stoga je naš zadatak to riješiti, no nemamo čarobni štapić - rekao je Beroš.

Naveo je i kako je prošle godine, prema analizama Hrvatske liječničke komore, zaposleno najviše specijalizanata u zadnjih 20-ak godina, njih 714.

- Od 2016. u sustav je ušlo 20% liječnika više. Specijalizacija traje četiri do šest godina, ovisno o djelatnosti. To je dugotrajan proces. Moramo biti svjesni naše odgovornosti jer temelj ove reforme koju sada uspostavljamo reflektirat će se u budućnosti kroz pet do šest godina, desetljeće ili dva. Sada baštinimo posljedice ranijeg činjenja ili nečinjenja, isto tako sada postavljamo temelj za zdravstveni sustav naše budućnosti - objasnio je Beroš.

Facebook komentari
Komentari ispod članaka ni na koji način nisu stavovi uredništva Varaždinskih vijesti te su za njih odgovorni isključivo čitatelji. Ističemo kako je stav redakcije da je zabranjeno vrijeđanje, govor mržnje te poticanje diskriminacije na osnovi rase, etničke pripadnosti, boje kože, spola, jezika, vjere, dobi, rodnog identiteta ili spolne orijentacije. Svi komentari za koje uredništvo procijeni da su neprikladni bit će obrisani, a njihovi autori prijavljeni nadležnim tijelima.
Povezani članci