Tema baliranog otpada ponovno je dominirala jutrošnjim aktualnim satom sjednice varaždinskog Gradskog vijeća.
HSLS-ov Željko Bunić ustvrdio je da ugovor o koncesiji i baliranom otpadu ide na "not happy end", kao i da je Grad Varaždin postao taoc gradonačelnika koji tuži sve i svakoga, a vijećnica se pretvara u – sudski kancel.
– Molim da Habuš objasni kamo će i kada sa smećem, koje rješenje za smeće nudi. Imamo jasnu situaciju da su dva ministra iz različitih vlada i direktor Fonda odbili vaše rješenje i odbili sufinanciranje. Vaš argument na koji se pozivate, DKOM i Upravni sud, više ne stoji – ustvrdila je Natalija Martinčević.
Ukazala je na presudu Visokoga upravnog suda u kojoj stoji da se ne može otkloniti sumnja da davatelj koncesije nekome pogoduje, odnosno diskriminira druge.
– Zašto smo se doveli u ovu situaciju? Zašto se niste konzultirali za stručnim timom? Način na koji je raspisana koncesija doveli ste Grad u poziciju da se ne može sufinancirati. Novi problem je zastara za koncesionara, dobio je koncesiju, a nije ju realizirao pa se pretpostavlja da će koncesionar realizirati tužbu. Najavljujete nove tužbe, i to protiv Ministarstva i Fonda. Nadam se da niste mislili ozbiljno. Jesu li se pravni timovi sastali? Je li njihov prijedlog tužba, je li to samo vaša odluka ili i odluka Povjerenstva? – pitala je vijećnica dodavši da se iz presude vidi kako je gradonačelnik odgovoran za način na koji je koncesija raspisana pa je sad u poziciji da tuži i sam sebe.
Nakon istupa vijećnika nazočnima se obratio i gradonačelnik Goran Habuš, koji je zatražio kratki sažetak svih događanja povezanih sa žalbom T7 VIS-a i Babić grupe kako bi se vidjelo tko je za što odgovoran.
– Ne mogu prihvatiti izjavu Avara, koji kaže da je koncesija proglašena diskriminirajućom. Nije proglašena. Ide se opet na DKOM. T7 VIS i Babić su se žalili na sve i svašta – ustvrdio je Habuš.
Podsjetio je da je ugovor između T7 VIS-a i Varkoma proglašen ništetnim na varaždinskome Trgovačkom sudu, kao i da se vodi postupak protiv Čehoka i ostalih. Osvrnuo se i na prošlotjednu najavu tužbe protiv Fonda i Ministarstva.
– Najava moguće tužbe išla je zato da isprovociramo Ministarstvo da nešto odgovore, da čujemo što misle o našoj koncesiji. Od sastanka nismo dobili nikakav dopis. Pravni tim se nije sastao. Tražimo pismenom izrekom zašto ne žele sufinancirati. Pa 200 deponija u Hrvatskoj se plaća, a u Omišu se saniraju i stijene, dok mi ne možemo dobiti 40 ili 60 posto za bale! Kao da tražimo ne znam što, kao da smo kriminalci. Zato ćemo tražiti ovim putem svoje pravo, ako treba i na sudu – rekao je Habuš dodavši da trima ministrima bale nisu bitne.
Jedan od izlaza iz nastale situacije je i nova Vlada.
– Ako dođe do preslagivanja Vlade, postoji mogućnost da HSS dobije ministra zaštite okoliša. Možda se tada nađe netko tko će shvatiti da tražimo pravo da dobijemo novac da riješimo problem bala. Ovih smo dana u pregovorima s koncesionarom i sasvim je sigurno da će pokrenuti tužbu i ostvariti imovinsku korist na taj način. Imaju namjeru smeće zbrinuti, no moraju zaštititi svoja prava. Ja o tome javno govorim i ne skrivam. Pokušat ćemo sami financirati tako da to Gradu bude prihvatljivo, da razgovaramo s ministrom i da sudski tražimo način da se sufinancira otpad. Ovo je sad jedina moguća varijanta, dovedeni smo pred zid, ne možemo napraviti drugačiji korak – ustvrdio je gradonačelnik.