Kristijan Đurasek najbolje plasirani hrvatski vozač na Tour de Franceu

Varaždinski biciklist Kristijan Đurasek (28), član talijanske momčadi Lampre Merida, je na ovogodišnjem Tour de Franceu, koji je završio jučer 21. etapom i nakon odvoženih 3 529 kilometara, zauzeo 51. mjesto, sa zaostatkom od dva sata 15 minuta i 16 sekundi za ukupnim pobjednikom Cristopherom Froomeom iz Velike Britanije.

Đurasek je najbolje plasirani hrvatski vozač, s obzirom da je Robert Kišerlovski bio 58. Bio je to treći nastup Đuraseka na Tour de Franceu, pri čemu je 2014. bio 46., a lani je završio na 76. mjestu. U nedjeljnoj, posljednjoj 21. etapi, od Chantillya do Parisa, dugoj 113 kilometara, Đurasek je bio 80., ušavši u cilj u vremenu pobjednika, Andre Greipela iz Njemačke.

Najbolji plasman na ovogodišnjem Touru Đurasek je imao u 17. etapi kada je bio četvrti i tako postao najbolje plasirani hrvatski biciklist na jednoj od dionica ove renomirane utrke. Malo je nedostajalo da Đurasek završi i na postolju 17. etape, ali je zaostao šest sekundi za najboljim penjačem na Touru Poljakom Rafalom Majkom.

17. etapa vozila se od  Bernea do Finhaut-Emossona, a bila je dužine 184,5 kilometra. Prvo je mjesto osvojio Rus Ilnur Zakarin, a Đurasek je došao na cilj kao četvrti, sa zaostatkom od minute i 32 sekunde. Varaždinski biciklist bio je dio bijega 14 vozača, koji su veći dio utrke bili u vodstvu, a zajedno su došli i do vrha teškog uspona Col de laForclaz. Onda je uslijedio spust od 18 kilometara i osipanje skupine. Zahvaljujući četvrtom mjestu u 17. etapi Đurasek je u ukupnom poretku sa 71. skočio na 51. mjesto, na kojem je na kraju i završio ovogodišnji Tour de France.