Stiglo je najljepše godišnje doba za sve vrtlare! Inspiraciju za ovogodišnje uređenje okućnice pronašli smo u Vrtnom centru Iva, koji svoju poslovnicu odsad ima i u Varaždinskoj županiji, u Nedeljancu. Osim prekrasnih biljki, dobili smo i pregršt korisnih savjeta o sadnji od njihovih stručnih djelatnika. Donosimo nekoliko biljaka čiju su nam sadnju sugerirali zahvaljujući njihovu jednostavnom održavanju, a ujedno divnom izgledu!
Japanski javor svojom se elegantnom i crvenom krošnjom idealno uklapa u manje vrtove. Relativno je rijetka vrsta, a dobru vizuru daje kroz sva godišnja doba. Njegova krošnja raste u opseg oko 2 m te od 8 do 10 metara visine. Cvate tijekom travnja i svibnja, a sadi se u plodnom, umjereno vlažnom i blago kiselom tlu. Ne podnosi jake vjetrove i odgovaraju mu sunčani do polusjenoviti vremenski uvjeti. Zato je idealna biljka za ovo promjenjivo podneblje.
Cedar, inače jelin srodnik, ljekovito je drvo koje dobro djeluje na ljudska pluća i kožu. Može se saditi u sve vrste tla, ali pogoduju mu duboka i vlažna. Dobro uspijeva na direktnom suncu i polusjeni. Otporan je na niske temperature, gradske uvjete i industrijsko zagađenje, a dobro reagira i na orezivanje. Ako je izložen direktnom vjetru, može doći do lomljenja grana. Važno je osigurati mu dovoljno prostora jer u protivnom biljka ne pokazuje svoj puni potencijal.
Tisa je zimzeleni grm ili nisko stablo koje može doživjeti čak do tisuću godina, a zbog svoje bi iznimne poželjnosti uskoro moglo postati zaštićena vrsta. Odgovaraju joj duboka i plodna zemljišta, a uspijeva i u siromašnom tlu. Idealna za rezidbu i omiljena je u vrtovima kao živica.
Vanjska araukarija, u narodu poznata kao čileanski bor, sporo je rastuće drvo koje se dobro uklapa u sve vrtove, ali posebno u one rustikalnog izgleda. Jednostavno se održava te joj odgovara dobro drenirano, vlažno i lagano kiselkasto tlo, ali pošto može narasti do vrtoglavih 50 metara u visinu, trebala bi se uklopiti u vrt s dosta mjesta.
Zimzelena magnolija je drvo velikih i sjajnih listova s decentnim mirisom. Posebno je poželjno zbog toga što se može stilizirati u oveći grm. Preferira sunčano do polusjenovito mjesto koje nudi zaštitu, posebno u zimskim mjesecima, ali bez obzira na godišnje doba, veličanstvenog je izgleda.
Svima dobro poznate hortenzije vole vlažna, kisela tla i polusjenovito mjesto. Kako bi mogle dati onaj divan i krupan cvijet potrebno ih je prihraniti u proljeće, s početkom vegetacije, i redovito zalijevati. Hortenzije možete saditi u vrt, ali i u malo veće tegle kojima možete uljepšati terase i balkone.
Rododendron i azaleje najbolje uspijevaju u polusjeni. Zahtijevaju kiselo tlo bogato organskom tvari. Vole vlagu u tlu, ali ono istovremeno mora biti dobro drenirano. U sušnim mjesecima treba im osigurati dovoljne količine vode. Rezidba im obično nije potrebna, ali moguća je nakon cvatnje. Ocvale cvatove možete otkinuti ako ne želite da se prirodno umnože.
Ne zaboravite prihranjivanje!
Gnojenje je obavezno želite li poboljšati rast biljaka. Kvalitetan supstrat za sadnju djeluje brzo te ima neposredan utjecaj na biljke - povećava rast, cvat i formiranje ploda. Korijen brže raste, nicanje sjemena je bogatije, biljke postaju jače, cvijet cvate duže, a biljke imaju više i ukusnije plodove. Osim toga, gnojiva poboljšavaju tlo i čuvaju zemlju plodnom. Utječu na mikroorganizme koji žive u tlu, a bez kojih biljke ne bi imale svoju prirodnu otpornost na bolesti. Gnojiva nabavite u Vrtnom centru Iva i savjetujte se koja su najbolja za vaše biljke.
Kontakt
Dođite u Vrtni centar Iva u Nedeljancu i Štefancu!
Radnim danom od 8 do 17 sati i subotom od 8 do 13 sati
Kontakti: 040/337-741 Štefanec ili 095/380-7846 Nedeljanec