Varaždinski proizvođač fotonaponskih modula Solvis rijetka je hrvatska tvrtka iz domaće zelene industrije. Jedan je od onih koji su ostvarili impresivne rezultate ostvarivši rast ukupnih prihoda u 2015. u odnosu na 2014. od 115,89 posto, rast dobiti od 167,67 posto te rast izvoza od 116,18 posto.
Operativno restrukturiranje 2012. i 2013., uvođenje novog i iskusnog menadžmenta te financijsko restrukturiranje tijekom 2014. i dokapitalizacija u prvoj polovini 2015. varaždinskom Solvisu bili su dobra podloga za rast poslovanja koje se temelji ponajprije na vanjskim tržištima. U inozemstvu su se, objašnjavaju u toj tvrtki, uspjeli pozicionirati prije svega zbog odnosa između kvalitete i cijene proizvoda te pouzdanosti rokova isporuke.
– Ulaganjem u kvalitetu i poštivanjem rokova isporuke kupcu, gradi se povjerenje. Nakon određenog razdoblja kupci su uvidjeli da smo im pouzdan partner te da možemo pratiti njihove potrebe – objasnila je Marina Bača, izvršna direktorica za financije i funkcije podrške te napomenula da su napravili disperziju kupaca s ciljem smanjenja rizika, stoga posluju s 30-ak kupaca, kojima isporučuju svoje proizvode.
Tvrtka Solvis je prije svega orijentirana na tržište Europske unije, odnosno na Njemačku, Italiju, Francusku, Nizozemsku, ali i Veliku Britaniju, kamo plasiraju najviše svojih proizvoda, a nešto manje plasiraju u ostale članice Europske unije te Tursku.
– Prosperiramo najviše na europskom tržištu, ali smo orijentirani i globalno. Za buduće razdoblje potencijal su i SAD i Afrika, ipak je riječ o globalnoj industriji pa je nužno gledati i djelovati globalno – rekao je Stjepan Talan, predsjednik uprave, te nadodao kako u jugoistočnoj Aziji i Japanu crpe resurse, a na Zapad plasiraju gotove proizvode te će im najveći benefit biti kada će to što trenutačno prodaju na Zapadu moći plasirati i u regiji.
Strojevi se ne gase
Solvis puno ulaže u praćenje novih tehnologija, razvoj struke i razvoj ljudskih potencijala. Trenutačno su zaposlena 144 djelatnika, od čega je 121 djelatnik zaposlen u samoj proizvodnji.
– Kontrola kvalitete primjenjuje se na svakom koraku proizvodnog procesa, čime je osigurana pouzdanost proizvoda tijekom cijeloga njegovoga radnog vijeka. Tehnologija se s godinama razvija pa ćemo ove godine uložiti dodatnih milijun eura u nadogradnju tehnologije – rekla je Bača i dodala da im je jedan dio strojeva stigao te će u lipnju povećati svoje kapacitete tako da će od druge polovice godine raditi sa 60% većim kapacitetom. – Imamo već narudžbe, imamo osiguranu isporuku. Što se tiče utilizacije radne snage, imamo četiri grupe koje rade u tri smjene. Strojevi se uopće ne gase – rekla je Bača.
Veliku većinu izvoze
Uz puno energije i truda koji ulažu, tvrtka Solvis iz godine u godinu raste. Smatraju kako Hrvatska ima puno potencijala i mogućnosti, ali nedostaje struke.
– Moglo bi se u Hrvatskoj bolje jer vani funkcionira, a prošle smo godine 96% svoje proizvodnje izvozili. Naravno da bi slađe bilo raditi doma. Bilo bi profitabinije, bolje zbog logistike i svih ostalih stvari – rekao je Talan.
- Problem je što u Hrvatskoj nema tvrtki koje proizvode sirovine koje njima trebaju, kao što su aluminij ili staklo, pa su ih prisiljeni nabavljati izvan Hrvatske, a također tamo i prodavati. Naime, tvrtka Solvis je 2014. godine poslovala s 84 milijuna kuna prihoda, a prošle se godine taj iznos popeo na 187 milijuna kuna, što je rast za više od 100%, dok za ovu godinu, ako se uzme u obzir povećanje kapaciteta, očekujemo rast prihoda na iznos od oko 300 milijuna kuna – rekla je Bača.
Projekti diljem svijeta
– Dobili smo projekt u Kopenhagenu, radimo 12.000 modula staklo-staklo u boji koji se ugrađuju na fasadu. Znači jedan estetski projekt na Sveučilištu – objasnio je predsjednik uprave i dodao da su ponosni što su uspjeli zadovoljiti njihove kompleksne kriterije.
U Francuskoj je probno napravljeno nekoliko kilometara autoceste s ugrađenim modulima, za projekt u Dubaiju isporučeni su moduli za takozvanu solarnu palmu, a u Ludbregu je napravljeno solarno drvo, na kojem prolaznici mogu puniti mobitele, laptope i električne bicikle.
Proizvodi tvrtke Solvis
– Fotonaponski moduli napravljeni su isključivo iz prvorazrednih sirovina te samim time zadovoljavaju visoke kriterije kvalitete i garantiraju odlične performanse i visoku pouzdanost – naglasio je Branko Tomašić, član uprave zadužen za organizaciju proizvodnje.
- Proizvode se standardni moduli, koji mogu biti polikristalični, a to je ujedno i najtraženiji proizvod tvrtke Solvis te monokristalični moduli koji osiguravaju visoku izlaznu snagu. Što se specijalnih modula tiče, postoji crna verzija modula, prozirna (transparentna) verzija, moduli staklo-staklo te BIPV (integrirani) moduli. Od specijalnih proizvoda rade sustav javne rasvjete na autobusnim stanicama, napravili su prvu integriranu benzinsku postaju te u skladu s okolišem i arhitektonskim rješenjima rade fotonaponske module s ćelijama u boji.
Fotonaponski modul ima životni vijek veći od dvadeset pet godina i potrebno mu je minimalno održavanje. Na kraju životnog vijeka moduli se mogu potpuno reciklirati, a sirovine mogu ponovno koristiti, rekao je Tomašić.