U Karlovcu je 22. listopada prošle godine otvorena Aquatika – Slatkovodni akvarij Karlovac, jedini slatkovodni akvarij u Hrvatskoj i ovom dijelu Europe, s nizom dodatnih sadržaja.
U 25 akvarijskih bazena prikazano je oko 100 vrsta slatkovodnih riba, od čega čak 40-ak endemskih vrsta. Akvarij se nalazi u neposrednoj blizini Foginovog kupališta na Korani, u središtu Karlovca, kojem je Hrvatska turistička zajednica 2011. godine dodijelila nagradu Zeleni cvijet za najbolju javnu plažu na kontinentu. Kompleks akvarija su moderna, arhitektonski i krajobrazno posebno osmišljena cjelina, koja se svojom arhitekturom, posebno zelenim krovovima prirodno uklapa u okruženje rekreativne zone grada Karlovca.
Javna ustanova Aquatika – Slatkovodni akvarij Karlovac nastala je u okviru projekta pod nazivom "SLATKOVODNI AKVARIJ I MUZEJ RIJEKA – KAQUARIUM" kojeg je sufinancirala Europska unija iz Europskog fonda za regionalni razvoj u okviru Operativnog programa Regionalna konkurentnost 2007.-2013. u iznosu 36.222.282,45 kn, a ukupna vrijednost projekta je 36.691.939,25 kn. Nositelj projekta bio je Grad Karlovac, a partneri Hrvatski veterinarski institut, Hrvatski institut za biološku raznolikost, Gradski muzej Karlovac i Pan - udruga za zaštitu okoliša i prirode.
Slatkovodni akvarij Karlovac je atrakcija u svakom smislu: ekološkom, obrazovnom, turističkom, znanstvenom ili jednostavno zbog svoje originalnosti i činjenice da akvarij slatkovodnih voda ne postoji nigdje u široj regiji, osim u srcu Hrvatske, okružen četirima rijekama – u Karlovcu. Kroz svoj rad osim funkcije akvarija imat će zadatak predstaviti tradicijsku kulturu, geološku prošlost i način života uz rijeke te biti na raspolaganju znanstvenom sektoru.
Nijedna europska zemlja nema tako raznolike i očuvane rijeke kao Hrvatska. Naše rijeke su ogromno, ali još uvijek nedovoljno otkriveno blago. Akvarijski postav u karlovačkom akvariju prati tok tipične krške rijeke, pružajući detaljan, zanimljiv, poučan i uzbudljiv pogled u čudesan slatkovodni svijet. Svaki posjetitelj na taj način može doživjeti riječni tok od izvora do ušća. Naši akvariji u Aquatici su biotopski, što znači da smo htjeli prikazati što vjerodostojnije tipičnu kršku rijeku, te smo zbog toga u akvarije posadili i bilje iz naših rijeka.
Najveća riba Aquatike je sibirska jesetra mase 15 kg. Mada nije naša vrsta, iznimno je atraktivna jer predstavlja porodicu u koju spada pet vrsta koje su izumrle u našim rijekama zbog izgradnje brane Đerdap. Takva je vrsta i moruna, koja spada među najveće ribe na svijetu - najveća je ulovljena u Sibiru, a imala je masu 3500 kg i dužinu osam metara. To je drevna vrsta, nešto kao slon među sisavcima.
U osjetljive vrste spada i kečiga koju imamo u akvariju, no ona je manjih dimenzija. Bit će zastupljene ribe iz cijele Hrvatske kojih ima oko 150 vrsta, najviše u Europi iza Turske s azijskim dijelom, a tome broju mi težimo – kažu iz Aquatike i naglašavaju: - Želimo da najveća vrijednost našeg akvarija bude ta što ćemo putem turizma, znanosti i obrazovanja poučavati o biološkoj raznolikost da bismo generacijama koje dolaze u baštinu ostavili prirodne ljepote naše zemlje. Na taj način ovaj akvarij je najveći u Hrvatskoj i Europi! U Aquatici smo uvjereni da će ona obogatiti turističku ponudu Grada Karlovca i Karlovačke županije i potaknuti integriranje lokalne turističke ponude te razvoj uslužnih djelatnosti i proizvodnje.
Posebnost Aquatike je i njezin suvremeni dizajn, koji su projektirali stručnjaci iz nagrađivanog Studija 3LHD iz Zagreba. Aquatika je projektirana na građevinskoj čestici veličine 8327 metara četvornih kao dvoetažna građevina s prizemljem i podzemnom etažom. Objekt ima 2781 metar četvorni, a akvarij odjednom može primiti 150 posjetitelja.
Dodatni sadržaji: kongresna dvorana, igraonica, suvenirnica, čitaonica, caffe bar, trg
Aquatika raspolaže i s mnogo dodatnih sadržaja. To je najprije kongresna dvorana kapaciteta 120 osoba u kino postavu, a nalazi se u akvarijskom dijelu kompleksa, uz poseban ulaz za one koji žele samo iznajmiti dvoranu, bez ulaska u akvarij. Posebna je po tome u se u njoj vide dva akvarija. Zatim je tu edukacijska dvorana/igraonica opremljena s namještajem za djecu i ozvučenjem.
Također u svome kompleksu Aquatika nudi i suvenirnicu opremljenu domaćim proizvodima od lokalnih obrtnika i OPG-ova po vrlo pristupačnim cijenama.
Nadalje, spomenimo čitaonicu u kojoj se od otvorenja nalazi zbirka "Speleoteka u gostima". Riječ je o speleoteci iz fundusa speleoloških udruga iz Karlovca, a sastoji se od knjiga, časopisa, tematskih separata, brošura i dijela audiovizualne građe te broji otprilike 5000 pojedinačnih naslova. Teme su vezane za znanstvena područja geologije, arheologije, geomorfologije, speleologije, speleoklimatologije, hidrogeologije, paleontologije, geografije, biologije i biospeleologije te zaštite krša i prirode. Dio publikacija vezan je za speleofotografiju (monografije), speleotehnike, povijest istraživanja krša i slično.
Napokon, Aquatika oprema i vlastitu znanstvenu čitaonicu iz područja prirodnih znanosti.
I naposljetku, Aquatika ima i caffe bar s ljetnim radnim vremenom od 8 do 21 sati svaki dan (a petkom od 7-21 sat), trg kao javni prostor za druženje i dva igrališta za djecu s vanjske strane kompleksa, s pogledom na Koranu. A vrata akvarijske izložbe su otvorena svim posjetiteljima u ljetnom radnom vremenu od 10 do 20 sati.
U novom broju Varaždinskih vijesti, koje izlaze u utorak 22. kolovoza (a u Varaždinu se mogu kupiti već u ponedjeljak poslijepodne) nalazi se kupon, a prvih 20 donosioca kupona koji dođu u redakciju Varaždinskih vijesti (Supilova 7b, Varaždin, 1. kat - od utorka od 9 do 15 sati), dobit će obiteljsku ulaznicu (2+2) za akvarij Aquatika.