CROATIA POLIKLINIKA Liječnice iz Varaždina razbile opasne mitove kod zdravlja djece

VVM | 6.3.2024. u 09:00h | Objavljeno u Sponzorirano

Antonija Grgurević Turković i Jelena Krtanjek Maček iz novootvorene Croatia poliklinike u Varaždinu podijelile su s nama korisne dermatološke i oftalmološke savjete

Dijete ne smije ići van po zimi jer će mu hladnoća oštetiti kožu.

Ne smije se stajati iza bebe jer će joj oči ostati podignute prema gore.

Akne na licu je moguće brže riješiti uz pomoć paste za zube.

Djevojke ne smiju prati kosu dok imaju menstruaciju jer će im se inače produžiti ciklus.

Ovo su samo neki od brojnih mitova vezanih uz tjelesno zdravlje djece s kojima se možemo susresti u Hrvatskoj, pogotovo u sjevernom dijelu zemlje. Naime, kada je u pitanju odgoj djeteta, ljudi se ne libe roditeljima ponuditi savjete iz svoje osobne riznice narodnih mudrosti, no, prema mišljenjima stručnjaka, mnogi među njima nikako ne drže vodu. Uostalom, poznata poslovica ne kaže bez razloga - puno baba, kilavo dijete.

Ipak, najviše "bapskih" mitova vezano je uz njegu kože i zdravlje očiju. Upravo smo zato razgovarali s Antonijom Grgurević Turković, dr. med. specijalistom oftalmologije, te Jelenom Krtanjek Maček, dr. med. specijalistom dermatovenerologije, dvije stručnjakinje iz novootvorene Croatia poliklinike u Varaždinu koje su nam razotkrile najčešće mitove te ponudile točne dermatološke i oftalmološke savjete za malu djecu.

Jedan proizvod ne odgovara svima

Krenimo prvo s kožom, gdje je bazen netočnih i opasnih savjeta puno dublji, ponajviše zbog popularnosti društvenih mreža i brojnih sadržaja koji se putem istih plasiraju. Dr. med. Krtanjek Maček navodi da su najčešći vezani uz njegu kože sklone aknama, potom uz kreme sa SPF faktorima, kortikosteroide i prirodnu kozmetiku. Upravo zato svima preporučuje praćenje stručnih profila na društvenim mrežama, kao i propitivanje sadržaja koji se plasira.

Kako objašnjava, ne postoji jedan proizvod koji odgovara svima, pogotovo kada u kontekst stavimo njegu kože kod djece i odraslih.

- Dječja koža je tanja, mekša i lakše gubi vodu od kože odraslih, a razvoj potpune i učinkovite barijere kože nastavlja se tijekom cijele prve godine života. S obzirom na navedeno, liječenje oboljenja kože kod djece drugačije je nego kod odraslih te se najčešće biraju blaži pripravci koji se obično koriste kraće nego kod odraslih - navodi dr. med. Krtanjek Maček.

dr._Jelena_Krtanjek_Macek_Croatia_Poliklinika_05032024.jpg

Najčešći dermatološki problem u dječjoj populaciji je atopijski dermatitis čija prevalencija iznosi do 20 posto u djece, uz tendenciju povlačenja s dobi, tako da se kod polovice djece dermatitis povuče do sedme godine života. No, adekvatnom i redovitom njegom kože moguće je spriječiti izraženija pogoršanja.

- U fazama pogoršanja preporučujem individualnu protuupalnu terapiju koja uključuje lokalne kortikosteroide, imunomodulatore, antibiotike i druge preparate - savjetuje specijalistica dermatovenerologije.

Strah od neželjenih učinaka

Pritom napominje da kod mnogih roditelja vlada strah od primjene lokalnih kortikosteroida, tzv. "kortikofobija". Naime, oni se u medicini koriste za suzbijanje aktivnosti imunološkog sustava i smanjenje upale kod velikog broja stanja i bolesti, ali ih pojedini roditelji izbjegavaju zbog straha od neželjenih učinaka, kao što su povećanje tjelesne težine, starenje kože te razvijanja jače osjetljivosti na infekcije.

Ipak, dr. med. Krtanjek Maček napominje da kortikosteroidi predstavljaju siguran i učinkovit oblik terapije atopijskog dermatitisa, ukoliko se koriste prema uputi liječnika, kontrolirano i uz evidenciju potrošnje.

Iako se uz kožu veže izuzetna količina mitova, oči i vid imaju također svoje "konje za utrku". Dr. med. Grgurević Turković ističe da je najčešći mit da ne treba žuriti s prvim pregledom vida djeteta, bez obzira na sumnju na bježanje oka. Kako objašnjava, često čuje da se roditeljima savjetuje da čekaju s prvim pregledom do poslije prve godine života jer će se do tada bježanje oka vjerojatno samo od sebe ispraviti.

Isto tako, nailazila je na tvrdnje da slabiji vid kod djece ne treba korigirati naočalama jer se oko i mišići trebaju "malo pomučiti i izvježbati".

Niti jedna od navedenih pretpostavki nije ispravna, naglašava specijalist oftalmologije te dodaje da kod bilo kakve sumnje na poremećaj vida vrijedi izreka: "Čim prije, tim bolje!".

- Za prvi oftalmološki pregled nikada nije prerano – može se učiniti i odmah po rođenju djeteta kod bilo kakve sumnje na poremećaj očiju i vida, a rana dijagnostika i detekcija problema te pravodobno liječenje doprinosi bržoj i boljoj rehabilitaciji vida te smanjuje vjerojatnost slabovidnosti u odrasloj dobi - navodi dr. med. Grgurević Turković.

dr._Antonija_Grgurevic_Turkovic_Croatia_Poliklinika_05032024.jpg

Naime, rana oftalmološka dijagnostika u dječjoj dobi je iznimno važna jer je pravodobnim liječenjem moguće spriječiti ambliopiju (slabovidnost) u starijoj životnoj dobi. Prvi oftalmološki pregled potrebno je učiniti u četvrtoj godini života, odnosno i ranije, ako postoji bilo kakva sumnja na probleme s vidom kod djeteta.

Vrhunski liječnički tim

Najčešći simptomi zbog kojih roditelji dolaze s djetetom na prvi oftalmološki pregled su pojačanje suzenje uz gnojnu sekreciju jednog ili oba oka, sumnja na bježanje oka (strabizam), pretjerano približavanje televizoru ili slikovnici (sumnja na refraktivnu grešku) te učestalo žmirkanje uz trljanje očiju i vjeđa.

Sve gore navedene smetnje su, kaže dr. med. Grgurević Turković, opravdani razlog posjete oftalmologu koju ne treba odgađati. Prilikom prvog posjeta Croatia poliklinici u Varaždinu dijete će, primjerice, proći kroz kompletan dječji oftalmološki pregled (strabološki pregled, pregled prednjeg segmenta oka i pregled očne pozadine) uz skijaskopiju (određivanje dioptrije) te ovisno o nalazu dobiti terapiju s daljnjim praćenjem.

- Medicina se danas razvija velikom brzinom, a nove tehnike u medicini ne zaobilaze niti oftalmologiju. U skladu s tim je oftalmološka ordinacija u Croatia poliklinici u Varaždinu opremljena s najnovijim oftalmološkim uređajima kako bi pacijentima, što malim, tako i odraslim, na jednom mjestu bio pružen kompletan pregled te potrebna dijagnostika - ističe dr. med. Grgurević Turković.

Naime, Croatia osiguranje otvorilo je u Varaždinu novu Croatia polikliniku, opremljenu najmodernijim uređajima i tehnologijom za dijagnostiku i liječenje. Pacijentima iz Varaždina, Čakovca i okolice na raspolaganju je vrhunski liječnički tim i stručno medicinsko osoblje s dugogodišnjim iskustvom koji pružaju zdravstvene usluge u gotovo 20 specijalističkih djelatnosti.

- Croatia poliklinika na jednom mjestu nudi dostupnu, brzu, detaljnu i stručnu multidisciplinarnu medicinsku skrb koji uključuje dijagnostičke pretrage najmodernijim uređajima te preglede koje obavlja iskusan i stručan tim liječnika. Sve to u ugodnoj atmosferi i okruženju, čime svakako pridonosi poboljšanju zdravstvene skrbi na sjeveru Hrvatske - zaključuju naše sugovornice.

croatia_poliklinika_varazdin_05042024.jpg