Više za zaštitu okoliša, zbrinjavanja otpada i sanaciju divljih odlagališta

vv | 5.2.2025. u 15:01h | Objavljeno u Našim krajem

Općine Marija Gorica i Bale vodeće su bile u 2023. godini po izdvojenim proračunskim sredstvima za Zaštitu okoliša, a među vodećima našle su se još Mošćenička Draga, Milna, Vir, Medulin, Omišalj, Vrbnik, Šolta, Drnje, Semeljci, Orehovica, Petrijanec, Cestica… Po rastu izdvojenih sredstava u odnosu na 2022. godinu u apsolutnom iznosu uz Mariju Goricu, Bale, Mošćeničku Dragu, među vodećima bile su i općine Stupnik, Blato, Petrijanec.., a u relativnom iznosu u top deset našle su se još od nespomenutih Radoboj, Lokve, Sali, Vojnić, Bednja, Povljana… Pokazala je to proračunska analiza rađena na temelju financijskih izvješća konsolidiranih proračuna.

Snimka-zaslona-2025-01-20-074658-1.png

Cilj EU je očuvanje, zaštite i poboljšanje okoliša te održivi razvoj. Cilj je zaštititi, očuvati i unaprijediti prirodni kapital EU-a, članicama resursno učinkovito, zeleno i konkurentno gospodarstvo s niskim udjelom ugljika te zaštiti njezine građane od pritisaka i rizika za zdravlje i dobrobit vezanih uz okoliš.

Kako bi se navedeni ciljevi ostvarili, svaka općina prilagođava projekte, programe  i ostale aktivnosti koje su usmjerene tom cilju. No zajedničko je svima posljednjih godina poraditi više na aktivnostima zbrinjavanja otpada. Stoga se i ulaže u sanaciju, gradnju reciklažnih dvorišta, centara za gospodarenje otpadom… Općine ulažu i u troškove deratizacija, zbrinjavanje napuštenih životinja… Ulaže se i u očuvanje, rijeka, jezera i mora, unaprjeđenje stanja okoliša, prijave na EU projekte…

Ukupno 58 općina je u 2023. godini izdvojilo više od 10 posto proračuna za Zaštitu okoliša, a njih 9 više od 20 posto. U odnosu na 2022. godinu njih 204 je povećalo sredstva za zaštitu okoliša.

Po stanovniku najviše je unutar proračunske stavke izdvojila Marija Gorica, nešto više od 1,1 tisuću eura, nešto više od 900 eura Bale, gotovo 631 euro Mošćenička Draga, blizu 500 eura Milna, blizu 400 eura Vir, Medulin i Omišalj blizu 350 eura, Vrbnik blizu 340 eura, Šolta nešto više od 300 eura i Drnje 266 eura po stanovniku. Marija Gorica i Bale najviše su izdvojile za zaštitu okoliša, gleda li se udjel u proračunu, 65, odnosno 33 posto. Između 20 i 30 posto izdvojile su općine Drnje, Semeljci, Orehovica, Petrijanec, Cestica, Vir i Sveta Nedelja, a nešto manje od 20 posto Velika Kopanica. Marija Gorica najviše je i povećala sredstva u odnosu na 2022. godinu, u apsolutnom iznosu, za 2,3 milijuna eura. Između 500 i 600 tisuća eura sredstva su povećale općine Bale, Mošćenička Draga i Medulin, nešto manje od 500 tisuća povećala je sredstva općina Stupnik, a između 300 i 400 tisuća eura općine Blato, Petrijanec, Šolta, Drnje i Cestica. U postocima, najveći rast zabilježila je također Marija Gorica, za preko 36 tisuća posto, Radoboj je sredstva povećao za gotovo 2,2 tisuće posto, Drnje za nešto više od tisuću posto, Stupnik za nešto više od 700 posto, Lokve, Nerežišća, Sali i Vojnić između 500 i 600 posto, a nešto manje od 500 posto Bednja i Povljana.

Spomenimo da je u otklanjanju i sprječavanju nastanka novih deponija uvelike pomogao i video nadzor nekoliko javnih površina.

Postupak prema prekršiteljima je prilično jednostavan. Kamera otkrije nesavjesne građane, šalje se dopis policiji s fotografijama. Policija dostavi podatke o počinitelju, komunalni redar sastavlja zapisnik i izdaje rješenje o obvezi uklanjanja otpada. Ako prekršitelj ukloni otpad, ne izriče se kazna. Ako se ogluši, izriče se kazna, a otpad uklanja na teret počinitelja. Po potrebi, općina će povećavati broj kamera kako bi se spriječilo nelegalno odlaganje otpada i zaustavilo nesavjesne građane.

Označeno u