Proračun općine Vidovec za 2018. godinu iznosit će 12,8 milijuna kuna. Svi vijećnici vidovečkog Općinskog vijeća složili su se da je realan, no oporba smatra da nema dovoljno kapitalnih investicija.
- Puno je novosti, a s obzirom da smo "Općina - prijatelj djece", u proračun za sljedeću godinu stavili smo kupnju knjiga, u dogovoru sa Županijom i ministarstvom, budući da Županija sufinancira određeni dio knjiga. Uglavnom, roditelji neće morati brinuti o kupnji knjiga, a ako će biti mogućnosti, mi ćemo izdvojiti dodatna sredstva za radne bilježnice i ostali pribor. Pokrenuli smo i razgovore o produženom boravku i trenutno se radi anketa o zainteresiranosti za taj projekt. Ukoliko će biti dovoljno djece, Županija će ga sufinancirati, a mi ćemo pokrivati troškove učitelja. U suradnji s Varaždinskom županijom krenuli smo i u nabavu školskih ormarića - istaknuo je načelnik Bruno Hranić.
Napomenuo je da proračun predviđa i nekoliko kapitalnih investicija.
- Napokon kreće izgradnja kanalizacije, čija je vrijednost na području općine Vidovec 56 milijuna. Kroz tri godine mora biti sve gotovo, a s 15. siječnja trebali bi početi radovi te molim građane za strpljenje tijekom radova. Kreće se od "unutarnjih" ulica, a državna cesta dolazi zadnja na red. Također, nastavljamo i s izgradnjom nogostupa, u Belskoj ulici u Tužnom sljedeće bi godine trebao biti završeni kompletni nogostup, do granice s Lovrečanom. Ovih dana očekujemo i rezultate natječaja za dječji vrtić, mi smo svoj dio od milijun kuna osigurali, a nastavljamo i s izgradnjom etno-kuće, gdje slijedi postavljanje stolarije i fasade, a sredstva ćemo i dalje "vući" iz Ministarstva regionalnog razvoja, ali i Ministarstva kulture te turizma, jer je riječ o objektu edukacijske, kulturne i informativne namjene koji će koristiti sve udruge, no služit će i u turističke svrhe - rekao je Hranić.
Dodao je kako su dosad LED rasvjetom pokrivena dva naselja, za oko 330.000 kuna, a potpisan je i novi ugovor za Nedeljanec, Tužno i Vidovec (Novo Selo).
- Polovicu od 700.000 kuna već smo osigurali poreko državnih institucija i mislim da ćemo sljedeće godine cijelu općinu pokriti LED rasvjetom, što osim ekološkog učinka, ima i utjecaj na uštede kod plaćanja troškova javne rasvjete. Otvorili smo i novu poslovno-stambenu zonu u Vidovcu, a tu ćemo morati uložiti sredstva za izradu projektne dokumentacije za otvaranje ulica. S obzirom taj dio nije bio obuhvaćen kad se radila projektna dokumentacija za kanalizaciju, i za taj novi kvart morat ćemo izraditi potrebnu dokumentaciju. Pri kraju su i dogovori oko izgradnje rotora na zavoju kod benzinske postaje, što će zapravo biti ulaz u tu novu poslovno-stambenu zonu - istaknuo je Hranić.
Izmjenama Zakona o financiranju jedinica lokalne samouprave, Općina Vidovec dobit će oko 3,1 milijuna kuna od poreza na dohodak.
- Ta ćemo sredstva uklopiti u kapitalne investicije. To je već bliže pravoj slici, sad će nam proračun biti na oko 80 posto onoga koliko bi prema broju stanovnika i površini trebali imati. Idemo i u proširenje groblja, što je nužno jer više nema mjesta za ukop pokojnika. S vodovodnom mrežom smo pri kraju, a svi ti radovi će se napraviti paralelno s izgradnjom kanalizacije kako se ne bi dva puta kopalo - pojasnio je načelnik.
Dodajmo da su vijećnici ujedno izglasali drugi ovogodišnji rebalans proračuna. Naime, planirani prihodi za 2017. iznosili su 15.294.442 kuna, a rebalansom su smanjeni na 10.418.437 kuna.
- Imali smo sreće da je ova godina bila uspješna u privlačenju sredstava od ministarstava. Nažalost, neke projekte nismo ostvarili i uskladili smo proračun sa stvarnim prihodima. Rebalans je prihvaćen, a nadam se da ćemo, ako uspijemo do Nove godine dobiti još neka sredstva, napraviti još jedan rebalans. Dobili smo, među ostalim, 350.0000 kuna za LED rasvjetu. Također, za Etno-kuću smo od Ministarstva regionalnog razvoja dobili i dodatna sredstva, što je sveukupno 650.000 kuna - pojasnio je Hranić.
Osvrnuo se i na prijedlog odluke Državnog povjerenstva za procjenu štete od elementarnih nepogoda o isplati sredstava za ublažavanje posljedica elementarnih nepogoda.
- U našoj je županiji Općina Vidovec, nakon Općine Bednja, dobila najviše sredstava, Poljoprivredni smo kraj i najviše štete su nam nanijeli suša i mraz. Nismo dobili puno, tek nešto više od 300.000 kuna, što je samo šest posto od prijavljenih šteta - napomenuo je Hranić.
Podsjetimo, prema Registru šteta, ukupna šteta u Varaždinskoj županiji iznosi oko 43,8 milijuna kuna, a za ublažavanje posljedica stići će tek 4,12 milijuna kuna. Nešto više od dva milijuna kuna namijenjeno je za sanaciju šteta u poljoprivredi, a toliko je namijenjeno i za sanaciju šteta na županijskim cestama, dok je 35.000 kuna namijenjeno za sanaciju šteta na stambenim objektima fizičkih osoba.