Grad Lepoglava nastavlja s aktivnostima za dobivanje statusa "Grad – Prijatelj djece". Zamjenik gradonačelnika Hrvoje Kovač i savjetnica za poslove gradonačelnika i gradskog vijeća Maja Poje sudjelovali su 26. veljače, u Uredu Pravobraniteljice za djecu RH, u dvorani Male kuće dječjih prava na Savjetovanju o akciji "Gradovi i općine – prijatelji djece".
Uz predstavnike Grada Lepoglave, savjetovanju je pristupilo 27 koordinatora iz gradova i općina koji se namjeravaju kandidirati za dobivanje prestižnog naziva "Grad/općina – prijatelj djece". Savjetovanje je otvorila prof. dr.sc. Ivana Milas Klarić, pravobraniteljica za djecu RH, naglasivši kako je akcija "Gradovi i općine – prijatelji djece" iznimno pozitivan primjer dječje participacije jer se pri dodjeljivanju ovog počasnog naziva visoko vrednuje i dječje mišljenje.
U uvodnom dijelu izlaganja prof. dr. sc. Josip Grgurić, član Središnjeg koordinacijskog odbora akcije "Gradovi i općine – prijatelji djece" predstavio je Osnovne postavke metodologije ocjenjivanja akcije, a tajnica Saveza Društava Naša djeca Hrvatske, prof. Snježana Krpes, Završni izvještaj o ocjenjivanju iz perspektive voditeljice akcije, ali i dugogodišnje članice prosudbenih komisija koje na terenu ocjenjuju ostvarene rezultate akcije u gradu ili općini.
Dr. sc. Zrinka Ristić Dedić, voditeljica istraživanja djece, iz Instituta za društvena istraživanja u Zagrebu, predstavila je istraživanje iz perspektive djece spomenuvši istraživanja u 52 grada/općine u kojima je sudjelovalo više od 6000 djece, predstavivši pritom metodologiju istraživanja (uzorak i postupak), izgled upitnika, vrednovanje rezultata, te prednosti i nedostatke dosadašnje metodologije koja se koristi već 17 godina u procjeni dostignuća hrvatskih gradova i općina u korist djece.
Jednu od najvažnijih značajki ove i drugih akcija koje Savez s partnerima provodi za dobrobit djece predstavila je Jasenka Borovčak, tajnica DND Zabok koja je govorila o doprinosu volonterskog rada i medijske promidžbe u stjecanju naziva "Grad/općina – prijatelj djece", iz perspektive Koordinacijskog odbora "Zaboka – prijatelja djece" te iz iskustva Društva Naša djeca Zabok koje profesionalno vodi već niz godina. Aktivnosti svakog koordinacijskog odbora akcije su volonterske, a obuhvaćaju volontersko obavljanje dužnosti predsjednika Koordinacijskog odbora, volonterski rad tajnika odbora, zasjedanje odbora u prostorijama Grada, DND-a ili neke druge udruge bez naplate i druge aktivnosti.
Članice prosudbenih komisija, Krpes i Borovčak, iznijele su svoja iskustva iz izvida lokalnih sredina, a sudionici su također imali mogućnost iznijeti svoja pitanja i primjedbe vezane uz postupak ocjenjivanja.
- Cilj ove akcije je motivirati tijela lokalne samouprave, stručne službe, ustanove, pravne subjekte, udruge građana te roditelje i djecu u lokalnim zajednicama da potpunije i brže ostvaruju prava i potrebe djece. Mi smo u Lepoglavi proteklih godina zaista puno toga radili za naše najmanje i sad trebamo zajedničkom koordinacijom to objediniti za dobivanje ovog prestižnog naslova – naglasio je zamjenik lepoglavskog gradonačelnika Hrvoje Kovač.