Prije šest godina sanirano je odlagalište otpada ‘Meka’, a 2018. su EU sredstvima izgradili Reciklažno dvorište ‘Meka’ vrijedno tada gotovo pet milijuna tadašnjih kuna. Na Reciklažnom dvorištu građani mogu besplatno odložiti svoj otpad, a omogućen je tom prilikom i besplatan odvoz glomaznog otpada do 4m3 s kućnog praga. Nadalje, sredstvima FZOEU sufinancirana je nabavka više od 5800 posuda za zbrinjavanje otpada koje su podijeljene građanima kako bi se omogućilo što bolje razvrstavanje po kućanstvima.
Grad Ludbreg i komunalna tvrtka Lukom konstantno rade na poboljšanju usluge odvojenog prikupljanja otpada kao i na edukacijama po različitim projektima od najmlađe dobi, vrtićke, osnovnoškolske, a za djecu su nabavljeni i dječji spremnici za dječja igrališta, prostor dvorišta Osnovne škole i vrtića. dostava letaka u pred kućna vrata i dvorišta.
Grad Ludbreg s Fondom za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost provodi projekt postavljanja polupodzemnih kontejnera kod svih stambenih zgrada u Ludbregu. Projekt je vrijedan 130 tisuća eura. Ukupno je nabavljeno 11 setova polupodzemnih spremnika, dio i samo iz proračunskih sredstava.Svaka postavljena cjelina ima spremnik za biootpad, spremnik za komunalni otpad te jedan spremnik za plastiku i papir.
Također, na XVII. Međunarodnom znanstveno-stručnom simpoziju gospodarenja otpadom, HUGO 2024., koji se održao u Zagrebu od 9. do 11. prosinca, komunalno poduzeće Lukom d.o.o. predstavilo je znanstveni rad pod naslovom „Primjer dobre prakse cirkularnog gospodarenja otpadom na području Grada Ludbrega“, autorskog tima: Srpak, M., Horvat, K. i Matijašec, I., pod mentorstvom dr.sc. Melite Srpak.
Grad Ludbreg ponosno se istaknuo među rijetkim gradovima u Republici Hrvatskoj koji su premašili stopu od 50 % odvojeno prikupljenog otpada, dosegnuvši impresivnih 52 %. Ovaj rezultat svrstava ga u društvo tek devet gradova u Hrvatskoj koji su ostvarili ovaj značajan cilj.
U radu je istaknuto kako Grad Ludbreg uspješno kombinira tehnološke inovacije, edukaciju i ekološku osviještenost svojih građana kako bi postao primjer održivog i cirkularnog gospodarenja otpadom.
Najvažniji faktori uspjeha uključuju edukaciju i participaciju lokalne zajednice, primjenu pametnih tehnologija u sustavu gospodarenja otpadom te transformaciju lokalnog okoliša, uključujući eliminaciju divljih deponija i stvaranje zelenih površina.
Grad Ludbreg ovim uspjesima dokazuje kako lokalne zajednice mogu postati lideri u implementaciji cirkularne ekonomije, integrirajući tehnologiju, infrastrukturu i aktivno sudjelovanje građana.
- Ponosni smo na činjenicu da je Ludbreg prepoznat kao primjer dobre prakse u gospodarenju otpadom. Naš uspjeh rezultat je zajedničkog truda svih naših građana, kao i inovativnih rješenja koje implementiramo u svakodnevni rad. Naša misija je kontinuirano unapređivati sustav kako bismo ostvarili još bolje rezultate i osigurali održivu budućnost za sve generacije - izjavio je gradonačelnik Grada Ludbrega, Dubravko Bilić.
Simpozij HUGO 2024. pružio je platformu za razmjenu ideja, znanstvenih spoznaja i primjera uspješne prakse, a Ludbreg je svojom vizijom održivog razvoja dodatno učvrstio svoju poziciju predvodnika u Hrvatskoj kada je riječ o zelenim i pametnim gradovima.