U hotelu Esplanade u Zagrebu održan je Better Building Brunch s predsjednicom RH Kolindom Grabar-Kitarović. Tema susreta bila je „Da li i kako na budućnost Hrvatske utječe povijesni sastanak o klimatskim promjenama COP21 u Parizu“.
Na susretu kojeg je organizirao Hrvatski savjet za zelenu gradnju sudjelovao je i gradonačelnik Ludbrega Dubravko Bilić.
Ovaj Better Building Brunch organiziran je neposredno nakon održavanja Konferencije o klimatskim promjenama u Parizu – COP 21, gdje je s danom 12. prosinca 2015. godine prihvaćen Protokol za smanjenje utjecaja globalnih klimatskih promjena.
– Važan sastanak s važnom tematikom i dobro je da se jedinice lokalne samouprave s njome upoznaju. Zelena gradnja vrlo je važan faktor u zaštiti okoliša i drago mi je što možemo reći da je Grad Ludbreg aktivan na tom polju. Naš dječji vrtić Radost Ludbreg je prvi objekt javne namjene u Hrvatskoj koji je 2010. dobio energetski certifikat. Daljnjim radom na uštedi energenata, povećanju iskorištenja obnovljivih izvora energije i smanjenja emisije CO2 možemo utjecati na smanjenje utjecaja klimatskih promjena i pridonijeti zdravijem životu – kaže gradonačelnik Dubravko Bilić.
Grad Ludbreg u planu ima u suradnji s APN-om pokušati pokrenuti izgradnju još jedne POS-ove zgrade u Ludbregu na zemljištu pored autobusnog kolodvora.
– Naša želja je da to bude zgrada poput „šparne hiže“ u Koprivnici koji su već tri takve zgrade izgradili. Prvi korak za realizaciju programa izgradnje POS stanova je provođenje obvezne ankete o stambenim potrebama građana ludbreškog područja što ćemo u skorije vrijeme i provesti – dodao je gradonačelnik Bilić.
Na COP 21 u Parizu po prvi puta ZGRADARSTVO je kao tematika dobilo značajan prostor, naročito u kontekstu Buildings Day-a održanog 3. prosinca 2015. pod vodstvom gđe Segolene Royal, aktualne francuske ministrice za ekologiju i bivše predsjedničke kandidatkinje.
Time je značaj Svjetskog savjeta za zelenu gradnju i nacionalnih savjeta, među kojim neupitno i Hrvatski savjet za zelenu gradnju, kao dugogodišnji uzor drugim europskim Savjetima, dobio dodatnu snagu i relevantnost u pogledu formiranja nacionalnih, europskih i svjetskih politika, društvenih kretanja i novih standarda življenja i poslovanja, usmjerenih ka održivosti.
Hrvatski savjet za zelenu gradnju je established članica World Green Building Councila, što znači da je punopravna članica međunarodne mreže za zelenu gradnju. Od svog osnutka 2009. pa sve do danas, Savjet u javnosti promovira ideju zelene, odnosno održive gradnje. Pojam zelena gradnja odnosi se na niz principa prema kojima se grade, održavaju te naposljetku i uklanjaju zgrade.
Savjet djeluje i na internacionalnoj razini pa je tako u suradnji s Ministarstvom graditeljstva i prostornog uređenja Republike Hrvatske, zajedno s još 12 europskih zemalja članica, dio europskog projekta pod nazivom Build Upon, financiranog iz programa Horizon 2020. Cilj projekta je unaprjeđenje postojećih nacionalnih politika vezanih uz energetsku učinkovitost.