U Klenovniku je danas, unatoč kiši, prilično živo. U sklopu Dana Općine i europskog projekta "De-Park", u koji je općina uključena, održava se srednjovjekovni sajam.
- Radi se o međunarodnom projektu prekogranične suradnje, a na kojem smo jedan od osam partnera. Tema projekta je očuvanje baštine, a mi u sklopu njega održavamo ovaj sajam i predstavljamo srednjovjekovna događanja i stare zanate - pojasnio je Martin Oreški, načelnik općine Klenovnik.
Ono čime se Klenovnik može podičiti su tradicija lončarstva i licitarstva. Sajam tako nije prošao bez licitarskih rukotovorina nastalih u obitelji Gladović, a koje imaju i povelju UNESCO-a.
- 76 godina je duga tradicija licitarstva u našoj obitelji, od kada je deda 1939. godine otvorio prvu licitariju u Klenovniku. Ta tradicija je prepoznata i danas, kao i naši proizvodi - rekla je licitarka Valentina Gladović - Nedić.
Licitarski proizvodi koje su predstavili i na sajmu u Klenovniku uvijek su veselili ljude, nadovezala se:
- Licitari su uvijek unosili veselje među ljude, posebno nekad kada nije bilo toliko igračaka i kada su ljudi bili siromašniji. I danas se mnogi, kada vide naše proizvode, prisjećaju djetinjstva i pričaju priče o tome kako su s nestrpljenjem čekali da se mama ili baka vrate s proštenja i donesu licitarsko srce.
Kao kod Gladovića, i kod obitelji Evačić iz Koprivnice njeguje se tradicija. Proizvodi iz Koprivničke srednjovjekovne kovačnice prava su atrakcija na svakom sajmu, pa tako i na ovom u Klenovniku.
- Od kada znam za sebe se bavim kovanjem i treća sam generacija u obitelji koja se bavi time - rekao je Josip Evačić koji je kovanjem užarenog metala i potpirivanjem vatre mijehom privukao čak i znatiželjnu grofovsku obitelj.
Proizvodi nastali u ovoj obiteljskoj kovačnici, od svijećnjaka do novčića, zaista su posebni, a poznati su i po suvenirima, potkovicama s imenima, te suvenirima - biciklima.
Osim kovača i licitara, na sajmu se moglo vidjeti kako majstori pletu košare ili pak peku rakiju te još niz drugih zanimljivosti.