Ispunjavajući svoju viziju iz Gradske razvojne strategije, Grad Lepoglava - osim infrastrukturnih projekata - planira i niz društvenih projekata koji su usmjereni primarno na građane. Potpisivanjem Izjave o partnerstvu u pobratimljenoj općini Loška Dolina u Sloveniji, projekt radnog naziva MEDGEN (Jačanje i širenje međugeneracijske pomoći na razini lokalnih zajednica) ušao je u završnu fazu prije same prijave na INTERREG natječaj Europske unije.
- Ovim pretposljednjim formalnim činom završili smo proces planiranja sadržaja projekta kojim želimo, pomoću aktivnog uključivanja svih starosnih skupina u društveni život, podignuti razinu međugeneracijske solidarnosti i time doprinijeti smanjenju negativnih učinaka demografskih promjena, odnosno starenja stanovništva. To želimo postići promjenama u javnim politikama te uspostavom novih standarda, odnosno inovativnih socijalnih usluga u lokalnoj zajednici preko neformalnih oblika učenja, aktivnog i kvalitetnog provođenja slobodnog vremena svih generacija, cjeloživotnog učenja u budućem Međugeneracijskom centru u Lepoglavi. Uredit ćemo prostor, zaposliti nekoliko ljudi i kroz ovaj projekt bitno utjecati na bolji društveni položaj starije populacije, ali i mlade koja će biti okosnica projekta – istaknuo je zamjenik lepoglavskog gradonačelnika Hrvoje Kovač nakon održanog sastanka i potpisivanja Izjave o partnerstvu, spomenuvši pritom kako je planirani proračun navedenog projekta 700.000 eura, a projekt bi trebao trajati dvije godine.
Uz vodećeg partnera Općinu Loška Dolina koja je pobratimljena s Gradom Lepoglavom, u projeku sudjeluje i slovenska općina Postojna, a uz Lepoglavu, drugi hrvatski partner je općina Omišalj s otoka Krka. Kako ističu iz Grada Lepoglave, zajednički interesi, problemi i potrebe zbližili su sve partnere na projektu koji su jednakim zanosom radili na pripremi samog sadržaja projekta.
Kako je spomenuto na sastanku, na cjelokupnom teritoriju koji obuhvaća Prekogranični program suradnje između Slovenije i Hrvatske moguće je primijetiti demografski trend opadanja broja stanovnika i starenja stanovništva.
- Demografski trendovi su nekoliko puta povoljniji u gradskim sredinama gdje se broj stanovnika povećava, ali na račun doseljavanja stanovnika iz ruralnih sredina. Odseljavaju se prije svega mladi koji u gradskim sredinama traže zaposlenje. Ovi trendovi negativno utječu na razvoj pograničnih ruralnih područja i oslabljuju lokalne razvojne potencijale - istaknuto je ovom prilikom.
S provedbom projekta otvaraju se mogućnosti uklanjanja, odnosno ublaživanja ovih problema, i to postavljanjem i širenjem mreže tzv. međugeneracijskih centara (MC), koji bi svojim aktivnostima pružali standardizirane programe za suživot generacija, aktivno provođenje slobodnog vremena starijih i mladih osoba, kvalitetno starenje i cjeloživotno učenje. Jedan takav trebao bi se otvoriti nakon provođenja ovog projekta za koji se Grad Lepoglava također natječe na INTERREG natječaju.