Čipkarstvo i čipkarsko umijeće lepoglavskih čipkarica već su više od 15 godina na UNESCO-voj Reprezentativnoj listi nematerijalne baštine čovječanstva. Tu vrijednu baštinu čuvaju i prenose lepoglavske čipkarice koje se posljednjih godina okupljaju na Tawanu u Domu kulture TKIC-a u Lepoglavi. Ovu višestoljetnu tradiciju izrade čipke na batiće u lepoglavskom kraju čipkarice mentorice prenose mlađim generacijama pa se u Domu kulture svaki tjedan uz čipkarice majstorice okupljaju i osnovnoškolke i srednjoškolke.
– Ponosni smo na naše čipkarice, koje se tijekom godine sastaju, izrađuju vrijedne primjerke jedinstvene lepoglavske čipke te tako pridonose očuvanju naše baštine, koja je od 2009. godine uvrštena na UNESCO-vu listu nematerijalne baštine čovječanstva, a od 2008. nosi oznaku izvornosti – rekao je gradonačelnik Lepoglave Marijan Škvarić dodavši kako će Grad i dalje podržavati rad čipkarica i promovirati čipku diljem svijeta.
U radionici na Tawanu u Domu kulture TKIC-a svaki tjedan se okupi dvadesetak čipkarica koje na svojim dedekima umirujućim zvukom batića izrađuju razne prepoznatljive muštre. Sve čipke nastaju pod budnim okom mentorice Štefice Špiljak.
– Čipkarstvo je u Lepoglavi dugogodišnja tradicija a Turističko-kulturno informativni centar je mjesto na kojem čipkarice izrađuju čipku i na kojem posjetitelji u galeriji lepoglavske čipke mogu razgledati najljepše primjerke čipke na batiće. Zvuk batića i smijeh čipkarica su neizostavni dio svakoga tjedna u Domu kulture – rekao je Kristijan Bizek, direktor TKIC-a istaknuvši kako je Dom kulture uvijek otvoren za sve aktivnosti te da rado sudjeluje i organizira kulturne i druge manifestacije tijekom godine.
I ove su radionice jedan od načina da se lepoglavska čipka i čipkarsko umijeće očuva od zaborava, a ujedno su i dio priprema za novi Međunarodni festival čipke, koji će u rujnu u Lepoglavi biti održan 29. put.