Na prvoj ovogodišnjoj sjednici Vijeća za prevenciju Grada Ivanca održanoj u utorak, 23. veljače pod predsjedanjem dogradonačelnika Čedomira Bračka, načelnik PP Ivanec Boris Divjak osvrnuo se na stanje sigurnosti na području grada u 2015. godini. Iako je u ukupnosti (kriminalitet, prometna sigurnost, javni red i mir) ono ocijenjeno zadovoljavajućim, naglasak rasprave stavljen je na pokazatelje koji pokazuju veća negativna odstupanja u odnosu na 2014.
S obzirom na to da su se u 2015. dogodile 84 prometne nesreće, 18 više negoli u godini prije, a čiji je glavni uzrok bila prevelika brzina, naglašeno da će policija tijekom idućih dana preventivno i represivno pratiti kretanje svih sudionika u prometu.
– Vozači trebaju prilagoditi brzinu vožnje uvjetima na cesti i vlastitim sposobnostima, a pješaci i biciklisti moraju nositi reflektirajuće prsluke i biti valjano osvijetljeni. Djeca do 16 godina u vožnji biciklom obavezno trebaju nositi zaštitnu kacigu – upozorio je Divjak.
Odaslano je i posebno upozorenje roditeljima o obvezi poštivanja pravila vožnje djece u automobilu - u autosjedalici, primjerenoj djetetovu uzrastu i dobi, odnosno, obavezno vezanom sigurnosnim pojasom na zadnjem sjedištu auta. Upućen je apel roditeljima neka za vrijeme vožnje nikako ne drže dijete u krilu ili još gore, voze s njime u krilu. To ne samo da je kažnjivo, već se takvim ponašanjem višestruko povećava opasnost njihova stradavanja.
Osniva se odbor za promet
Temeljem inicijative PU varaždinske i PP Ivanec, Vijeće za prevenciju je predložilo Gradskom vijeću osnivanje Odbora za promet kao stručnog i savjetodavnog tijela koje će se baviti problematikom prometne infrastrukture, prevencije i poboljšanja stanja sigurnosti na cestama. U njegovu sastavu bit će policijski službenici te prometni i komunalni redar.
Zapovjednik Vatrogasne zajednice Mario Rogina predložio je održavanje više vježbi u školama i vrtićima na području grada, kako bi se djeca upoznala s načinom evakuacije prilikom potencijalnih požara, potresa, elementarnih nepogoda i sličnih situacija. Termini vježbi dogovorit će se u suradnji sa Stožerom za zaštitu i spašavanje i ravnateljima svih obrazovnih institucija.
Budući da se približava proljeće, kada građani pojačano pale suhu travu i korov na neobrađenim površinama, svima je upućen apel da paljenje dojave nadležnom DVD-u koji će vatru držati pod kontrolom. U protivnom, "pobjegne" li oganj nadzoru, građani se moraju suočiti s prijetnjom visokih novčanih kazni.
Sačuvati potvrde o čišćenju dimnjaka
Vatrogasci upozoravaju da posljednjih mjeseci sve češće primaju dojave o požarima u kućama uzrokovanih neodržavanjem dimnjaka. Budući da se dio takvih požara događa zbog nemara građana, koji nisu dopustili koncesionaru da im očisti dimnjak te su time vatrogascima koji su izašli na teren prouzročili troškove, iz DVD-ova najavljuju da će kod takvih slučajeva zahtijevati od građana da im podmire troškove intervencije.
No, budući da je bilo i požara i onda kada su građani uredno dali očistiti dimnjak, s Vijeća za prevenciju upućen je apel svim građanima da obavezno sačuvaju potvrde o obavljenoj usluzi čišćenja dimnjaka, kako bi se u takvim slučajevima znao potražiti krivac.
Ne puštajte u kuću nepoznate osobe!
Policija apelira na djecu i unuke starijih članova obitelji da ih upozore na nepoznate osobe koje im kucaju na vrata i predstavljaju se kao policajci i promotori raznih usluga. Lažno se predstavljajući, takve im osobe ulaze u domove te im iznuđuju ili kradu novac. Upozoreno je da takve osobe najčešće dolaze u automobilima bjelovarskih i zagrebačkih registarskih oznaka. Policija moli građane da joj sve takve slučajeve odmah dojave. Posebno se apelira na udruge umirovljenika da na to upozore svoje članove. Na žalost, povrat ukradenog novca u pravilu je dugotrajanproces koji za oštećenu osobu najčešće završi nepovoljno.