Grad Ludbreg s Fondom za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost provodi projekt postavljanja polupodzemnih kontejnera kod svih stambenih zgrada u Ludbregu. Projekt je vrijedan 130 tisuća eura, a polupodzemni kontejneri postavljeni su do sad na desetak lokacija.
- Cilj nam je da o otpadu brinemo na primjereniji način, odnosno da oko zgrada nemamo nepraktične kontejnere iz kojih otpad ispada. Svaka postavljena cjelina ima spremnik za biootpad, spremnik za komunalni otpad i jedan spremnik za plastiku i papir. U početnim trenucima postavljanja primijetili smo da se kontejneri brzo napune. Ponekad se ne držimo pravilnog odlaganja otpada, stavljaju se velike količine kartone koje zablokiraju sam ulaz i naravno da tada dolazi do problema. Tu se vidi edukacijska uloga pravilnog odvajanja otpada i trenuci kada naše komunalno poduzeće morati djelovati i naučiti nas pravilnom odvajanju. Novosti je i da biootpad nije više u kantama koje su ljeti prepune kukaca i crva. Sad je to spremnik pod zemljom, izoliraniji pa se smanjuje i širenje neugodnih mirisa. Međutim, ono što se moramo naučiti je da iz komunalnog otpada izdvajamo biootpad i da ga skladištimo, odnosno pospremamo posebno, jer je najteži dio komunalnog otpada i sa samim izdvajanjem te komponente bi se sigurno znatno povećao postotak razvrstavanja - rekao je gradonačelnik Dubravko Bilić. Podsjetio je i kako je Ludbreg među deset najboljih gradova po odvajanju otpada.
- Možemo biti još i bolji jer na taj način zapravo se borimo da cijena otpada bude što jeftinija, da što manje zbrinjavamo na odlagalište otpada u Piškornicu, a što više zapravo da recikliramo i koristimo tu sirovinu u nekom drugom koraku - naglašava gradonačelnik.